Стверджувати, що вода – це життя ніби банально. Втім, ця банальність швидко закінчується під час надзвичайних подій. Мешканці Київщини чудово пам’ятають загрозливу ситуацію з питною водою на початку серпня. Тоді з території Курщини у річку Сейм, а потім і Десну потрапили органічні відходи. Факти на поверхні – десятки тонн загиблої риби й іншої фауни та різке погіршення якості води. Скільки часу природі знадобиться для відновлення та інші наслідки навіть усвідомити складно. Тому контроль якості води, без перебільшення, слід вважати стратегічним напрямком діяльності відповідних служб.       

Газета “Нова Доба” побувала на стратегічному об’єкті, де здійснюється складна і відповідальна робота з вимірювання стану води, яка потім потрапляє в наші квартири і будинки. Принагідно висловлюємо подяку за організацію цікавої зустрічі Мережі захисту національних інтересів “АНТС” і прес-службі Державного агентства  водних ресурсів України. 

Начальник  лабораторії моніторингу вод північного регіон Олександр Іванович Шевченко показав всі підрозділи, де здійснюються аналізи проб води. Зазначмо, що прилади дуже точні, обладнання надзвичайно якісне і дороге вартістю в десятки тисяч євро. Ми побачили наскільки важлива підтримка Євросоюзу, адже  більшість складної точної техніки для лабораторії передали представники відповідних структур ЄС. Тому наше прагнення бути в євро спільноті абсолютне логічне і правильне.   

Відбір води проводиться в спеціальних місцях відбору проб. Частину проб до лабораторії  привозять. Це також специфічна і доволі складною процедура, оскільки вимагає спеціального герметичного контейнера з охолоджуючими  елементами.  Вода перевіряється по кільком десяткам показників, серед яких, наприклад, вміст фенолів, міді, солей, заліза, сульфатів, хлору й багатьох інших елементів. Робота фахівців надзвичайно складна і вимагає точності  та уважності.

За словами Олександра Івановича у серпні-вересні під час пікового забруднення води Сейму і Десни, аналізи показали органічне забруднення рослинного походження. І це в певній мірі добре. Аналізи на вміст токсичних металів і хроматографію  нічого не показали. Тобто було забруднення «звичайною органічною хімією». А її перша ознака – це різке збільшення показника хімічного споживання кисню (ХСК). Він завжди показує вміст природної органіки у воді. У серпні цей показник був більше 60-ти міліграм на сантиметр кубічний. Тобто величезний обсяг  органічної хімії «пожирав» кисень і через це гинуло все живе. Дякувати природі, до Київської області забруднення не дійшло, вода річок розчинила цю органіку. 

«На даний час вода повністю перейшла в режим зимового стану, – розповідає Олександр Шевченко, – тобто звичний вміст ХСК, десь 19 міліграм О (кисню) на сантиметр кубічний. Це гарний показник. Вода абсолютно чиста. Відбувається процес самоочищення річки. І з точки зору тої ситуації, що була у серпні-вересні, ми маємо абсолютно безпечний стан».   

Що ж, хай так буде завжди. Ми пересвідчились, наскільки важливим є аналіз води для здоров’я річки і здоров’я людей. І коли ви набираєте воду в чайник або миєте посуд, пам’ятайте, що за цим стоїть важлива і кропітка робота лабораторії моніторингу вод північного регіону.

Михайло Городецький

Фото: Начальник  лабораторії моніторингу вод північного регіон Олександр  Шевченко