Троє молодих мешканців Борисполя започаткували важливу для міста ініціативу із збирання та сортування  відходів. Активісти зробили пересувну станцію на колесах. Про це пишуть «Вісті».

Жовте авто з надписом «екоБор» збирає сміття, яке підлягає подальшій переробці, у кількох мікрорайонах Борисполя. Ініціатива нова, тому перебуває в тестовому режимі. Перший виїзд пересувна станція здійснила 8 грудня. Але з часом, кажуть організатори, буде встановлено чіткий графік збору.

Стартували вдало

Почали із амбулаторії на вулиці Глибоцькій, 81, біля ДЮСШ, супермаркетів Фора на вулиці Головатого, 28 та Момота, 42. Заключний пункт маршруту — Екомаркет на вулиці Київський шлях, 2/14. Перший день збору приніс невеликий «урожай», але, кажуть організатори, це початок. Про ініціативу ще мало хто знає, але коли виїзди будуть стабільними, потік зросте. Багато людей вперше почули про необхідність сортування сміття, було багато запитань щодо правильності його сортування та який пластик, папір та інші матеріали можуть здаватися на вторинну переробку. Дивувалися, що перелік пластику на переробку обмежений, а ПЕТ-пляшки та посуд мають бути вимитими, бо в іншому разі вони не можуть бути переробленими. Через необізнаність люди приносили і відходи, що не підлягають переробці, але активісти приймали все, відкладаючи непотрібне в окремий мішок, пояснювали бориспільцям, що і як правильно сортувати.

Збирають і пояснюють

Цікаво, чи багато у Борисполі еко-відповідальних людей і чому «екоБор»  вирішили займатися сортуванням сміття.

«На еко-свідомих людей ми і розраховуємо, — розповідає Ірина Ярмолюк, одна з ініціаторів створення сортувальної станції. — Насправді є багато людей, що сортують сміття, але бачать, що комунальники забирають сміття і кидають його в один бак і відвозять все на один і той же полігон. А відсортоване нами сміття точно потрапить на переробку. У Борисполі уже з’явилися контейнери для роздільного збору відходів від компанії «Еко-Сток», у них ніби є власна сортувальна станція».

Також активісти нарікають, що такі контейнери часто переповнені, а сміття не забирається довго; мешканці будинків через незнання правил сортування кидають туди відходи, які не можуть бути переробленими. Активісти планують відвідати «Еко-Сток» в найближчий час, щоб ознайомитися з процесом їх роботи.

Приватна ініціатива

Створення сортувальної пересувної станції було приватною ініціативою. Вони знайшли один одного у Фейсбуці.

«Нас знайшла Ірина, — розповідає Дмитро, власник машини, що використовується для збору відходів. — Вона дала оголошення в соцмережі про те, чи не хоче хтось із бориспільців займатися сортуванням та популяризацією його серед мешканців міста». Сам він сортує сміття давно, тому з радістю відгукнувся. «Мене проблема сміття бентежила давно — я часто ходжу у походи, і постійно бачу, скільки у лісах сміття, пластику. Долучив до сортування друзів і родичів. Хочу, щоб у місті було більше контейнерів для сортування не тільки у дворах багатоквартирних будинків, а й у місцях скупчення людей, наприклад, у парках, школах, щоб люди ставилися до цього відповідально. У Європі давно сортують сміття, і набагато ретельніше, ніж у нас (навіть ПЕТ-пляшки сортують за кольорами), це стало звичною справою, а якщо хтось не має такої можливості чи бажання, платить гроші, за те, що його відходи будуть відсортовані. Свідомий підхід має бути і у нас: не хочете сортувати — кидайте все в один контейнер, але платіть гроші, і хтось сортуватиме за вас», — говорить Дмитро.

Лідія, третя з групи активістів, теж сортує сміття давно, а ще займається компостуванням та його популяризацією серед мешканців Борисполя, адже весь приватний сектор міста займається городництвом, і спалювання рослинних решток восени та навесні набирає масштабів місцевої катастрофи. «Компостні ями та компостери мають стати альтернативою спалюванню. А якби Бориспіль масово долучився до сортування, то виручених коштів вистачало б на благоустрій міста», — говорить вона.