Різдво Христове, найбільше християнське свято, 25 грудня відзначає весь католицький світ, а також більшість протестантів і православних церков – Болгарська, Румунська, Константинопольська, Антіохійська, Олександрійська, Албанська, Кіпрська, Фінляндська, Православна церква в Америці, а також частина Грецької церкви.

Як відомо, Різдво – одне з найбільших і найурочистіших християнських свят. І якщо для православних у святковій ієрархії вище стоїть хіба що Воскресіння Христове, або ж Великдень, то для католиків головним святом є саме Різдво.

В Україні Різдво Христове 25-го грудня на державному рівні офіційно святкується з 2017 року. Вже другий рік поспіль 25 грудня в Україні – вихідний. Минулого року на рівні держави його визнали офіційним святом. Тож тепер маємо два вихідних на Різдво – і 25-го грудня і 7-го січня. О 10 ранку у кафедральному соборі святого Олександра у столиці розпочалася урочиста різдвяна меса. В ній бере участь і Апостольський Нунцій в Україні – Архієпископ Клаудіо Ґуджеротті.

Привітав вірян і Президент України Петро Порошенко: “Сердечно вітаю християн західного обряду з Різдвом Христовим! Різдво – свято надії на краще, оповите таємничістю та родинним теплом. Щиро бажаю від Ангелів – радості, від пастухів – здивування, від мудреців – прозріння, а від народженого Бога – миру і любові!”.

Символи Різдва західного обряду

Головним символом свята є вертеп. Його встановлюють у кожному домі.

Батьки зазвичай дітям на Різдво оповідають історії. При цьому моляться.

Ще одним незвичайним атрибутом є сіно на столі, яке кладуть під скатертину. Цим віряни показують те, що в їхньому домі народжується Ісус.

Святкову вечерю, за традицією, накривають тільки з пісних страв: овочеві салати, яблука, мед, горіхи, родзинки, різні овочі.

Обов’язково на столі має бути риба, а ось від м’ясних страв потрібно відмовитися.

Колядування у католиків настає після Різдва. Дорослі з дітьми переодягаються і ходять від дому до дому, співають пісні, розповідають віршики. При цьому церква негативно ставиться до такої традиції. На їхню думку, колядки – це відгомін язичництва, який потрібно викорінити.

♦ Подарунки: за переказами, дарувальником довгоочікуваних дарів на Різдво може бути Ісус Христос, Святий Миколай, чарівні гноми, Санта Клаус зі своєю оленячою упряжкою.

♦ Різдвяний вінок – вічнозелений атрибут з чотирма свічками, які запалюють поступово, щоб освітити шлях Господа.

♦ Свічки – світло полум’я здатне розігнати темні сили і створити неповторну атмосферу в будинку.

♦ Різдвяний дзвіночок. Його дзвін вітає появу на світ Христа і допомагає розігнати злих духів у темряві.

♦ Вітальні листівки. З виникненням пошти з’явилася можливість вітати близьких і друзів, які в цей день не можуть розділити з нами радість, оскільки знаходяться дуже далеко.

Комп’ютерні технології зробили актуальними електронні вітальні листи і листівки на честь свята.