З 1 січня 2019 року в Україні набувають чинності нові важливі закони. З наступного року очікується збільшення прожиткового мінімуму, нові тарифи на опалення та підвищення заробітної плати вчителям. Що міняється в житті українців з 1 січня 2019 року — про це йдеться у матеріалі Громадського.

ПОДАТКИ

Подорожчають цигарки. Перед тим, як піти на зимові канікули, депутати встигли підвищити деякі податки. Зокрема, закон №9260 вносить зміни до оподаткування акцизу на тютюнові вироби одразу на 9% (приблизно на 3,5 гривень).

Забруднювати повітря парниковими газами стане дорожче. Ставка екологічного податку на викиди парникових газів зростає у 24,4 рази. Тепер за кожну тонну шкідливих газів, які компанія «викидає» у повітря доведеться сплатити 10 гривень (до цього було 40 копійок).

Користуватись державними надрами стане дорожче. Зокрема, з 1 січня зростають ставки податку за користування надрами для видобувачів нафти — на 2% та залізної руди — на 0,8%. Так само зросте рентна плата за користування лісовими ресурсами — на 5%.

Крім цього, виробникам парфумерної продукції, харчового оцту, а також продукції технічного призначення більше не доведеться платити акциз на спирт.

Отримувати міжнародні посилки стане дорожче, але контроль не буде таким суттєвим, як пропонували раніше. З 1 січня міжнародні посилки, вартість яких буде перевищувати 150 євро — оподатковуватимуться, незалежно від їхньої кількості. При цьому, з 1 липня 2019 року мінімальна вартість посилок, яка оподатковуватиметься ПДВ зменшиться до 100 євро.

Раніше пропонувалось, що українці зможуть отримувати без податків не більше трьох посилок на місяць, сумарна вартість яких не мала перевищувати 150. Проте цю норму скасували. Відтак, сплата податку залежить лише від вартості придбаного товару, а не від їхньої кількості.

Електромобілі стануть дорожчими, але не суттєво. В ухваленому податковому законі продовжили пільговий період для ввезення в Україну електромобілів. Зокрема, з 1 січня 2019 року електромобілі й надалі не оподатковуватимуть ПДВ (20%).

Проте з 1 січня з вартості придбаного вами електрокару доведеться заплатити невеликий акциз, розмір податку розраховуватиметься за формулою, яка прописана у законі про розмитнення.

Так, ставка акцизу, буде залежати від місткості акумулятора — 1 євро за 1 кіловат.

Таким чином, розмитнення найпопулярнішої марки електромобіля в Україні — Nissan Leaf — доведеться заплатити близько 35-40 євро. Розмитнення Tesla може обійтися власникам у 100 євро.

Будувати сонячні та вітрові електростанції буде дешевше. Як з’ясувалось вже після ухвалення закону, у ньому депутати звільнили від ПДВ не лише електромобілі, але й обладнання, яке використовується для будівництва сонячних та вітрових електростанцій — трансформатори, котушки індуктивності, фотогальванічні елементи та вітроенергетичні електрогенераторні установки.

ДЕРЖАВНІ ВИДАТКИ

Отримувачів соціальної допомоги стане більше. Разом зі збільшенням доходів депутати збільшили кількість категорій тих, хто отримуватиме державну соціальну допомогу.

Згідно з законом, на тяжкохворих дітей надається щомісячна допомога в розмірі прожиткового мінімуму. Окрім цього, до стажу роботи зараховується догляд за дитиною, якій не встановлено інвалідність.

Субсидія буде приходити на рахунок в Ощадбанку. З 2019 року в Україні запровадятьмонетизацію субсидій. Це означає, що отримати державну допомогу на оплату комуналки можна буде «живими» грошима на рахунок, який відкриють в Ощадбанку.

При цьому, субсидію автоматично перераховуватимуть за комуналку, а про те, скільки ще потрібно заплатити за газ, електроенергію тепло та воду інформуватимуть в SMS-повідомленні.

Провести монетизацію планують у 3 етапи: перший — з 1 січня 2019 року монетизується субсидія для 100-150 тисяч сімей, які звернулись за субсидіями з новим пакетом документів.

Починаючи з травня відбудеться монетизація субсидій для домогосподарств, яким призначено субсидію на неопалювальний сезон, а з 1 жовтня — повний перехід на монетизацію субсидій.

Крім цього, змінами до Бюджетного кодексу депутати запровадили жорсткіші умови перевірки отримувачів субсидій та соціальної допомоги. Зокрема, Мінфіну дозволили перевіряти майновий стан отримувачів субсидії.

Державну підтримку аграріїв прив’язали до обсягів врожаїв (1% від обсягу виготовленої сільськогосподарської продукції).

Бюджет плануватимуть одразу на 3 роки. Уряд і надалі складатиме бюджет на наступний рік, який депутати голосуватимуть як закон, та крім цього, складатимуться основні бюджетні показники на наступні 2 роки, які лягатимуть в основу планування наступних бюджетів.

МЕДИЦИНА

З 1 січня 2019 року аналізи і дослідження, на які пацієнтів направлятимуть сімейні лікарі, будутьбезкоштовними.

Про це повідомив прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час засідання уряду. За його словами, у проекті держбюджету на 2019 передбачені кошти на те, щоб зробити медичні аналізи безкоштовними.

Окрім цього, з наступного року будуть чітко розмежовані функції директора та медичного директора: перша людина закладу займатиметься питаннями господарської діяльності, а медичний директор — виключно питаннями медицини.

КОНТРАБАНДА ЛІСУ

За контрабанду лісу каратимуть ще більше. З 1 січня набувають чинності нові штрафи за незаконну вирубку. Їх збільшать з 85-170 гривень до 255-510 гривень, а для посадових осіб — зі щонайменше 119 гривень до 1275-2550 гривень.

У випадку повторного порушення протягом року штраф для громадян може скласти 1020 гривень та понад 10 тисяч гривень для посадових осіб.

Позбавленням волі на строк від 3 до 5 років карається й контрабанда лісоматеріалів та рідкісних дерев, а також лісоматеріалів, заборонених до вивезення за межі митної території України. Повторне вчинення одного із цих злочинів карається позбавленням волі строком від 5 до 10 років без права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Також в Кодексі України про адмінправопорушення підвищуються штрафи за:

●     незаконну рубку, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка;

●     знищення або пошкодження зелених насаджень;

●     інших об’єктів озеленення в межах населених пунктів та за їх межами.

ІНШЕ

У 2019-му в Україні нарешті реалізують валютну лібералізацію та створять ринки енергетики. Зокрема, спрощення валютних операцій слід очікувати з 7 лютого 2019 року — українцям буде легше інвестувати за кордон, купувати акції та інші цінні папери світових компаній.

Починаючи з липня 2019 року запустять ринок електроенергії. До того часу тарифи для населення зростати не будуть, проте після доведеться платити одразу за двома платіжками: за генерацію електрики та за її «доставку» до вашої оселі.