Серед десяти українських міськводоканалів, де реалізуватимуться спільні проекти Єврокомісії, НЕФКО і муніципалітетів, пілотним визначено “Фастівводоканал”. Про це пише «Перемога».

Теперішній стан очисних споруд “Фастіводоканалу” – болюча тема і для самого підприємства, і для міської влади, і – особливо! – для мешканців Снігурівки та найближчих сіл, яким доводиться вдихати ще ті “аромати”. Про необхідність вирішення проблеми говориться давно, і дещо навіть робилося, але аж таких кардинальних змін, які б до­зволили сказати, що все вже тут добре, досі не сталося. Але є надія…

Ще влітку повідомлялось, що допомогти Фастову в реконструкції каналізаційно-очисних споруд погодилася Північна екологічна фінансова корпорація. НЕФКО вже має позитивний досвід співпраці з нашим містом – у впровадженні енергоефективних заходів у навчальних закладах і заміні ліхтарів вуличного освітлення, а тепер співпраця пошириться і на комунальну сферу. За угодою, укладеною НЕФКО з Єврокомісією, в Україні буде відібрано десять водоканалів, з якими реалізовуватимуться спільні проекти. Пілотним містом визначено Фастів.

Варто нагадати, що у серпні минулого року міськрада ухвалила рішення про те, що місто візьме участь у фінансуванні проектів НЕФКО щодо впровадження енергоефективних та екологічних заходів для комунального підприємства “Фастівводоканал”. Проект “Поліпшення каналізаційно-очисних споруд і каналізаційно-насосних станцій КП ФМР “Фастівводоканал” було підтримано на державному рівні: відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2018 року з державного бюджету місту на його реалізацію виділено 2 мільйони гривень субвенції соціально-економічного розвитку. А на початку січня згідно із розпорядженням міського голови створено робочу групу, яка займатиметься розробкою технічного завдання на виготовлення проектно-кошторисної документації. Свою діяльність вона розпочала з обговорення основних аспектів реалізації проекту, шляхів фінансування та визначення подальших дій з керівником представництва НЕФКО в Україні, радником з проектів у водному секторі і технічним консультантом НЕФКО, яке відбулось 11 січня в Київському офісі Північної Екологічної Фінансової корпорації.

Одним із першочергових завдань є визначення необхідної проектної потужності з урахуванням перспективних планів розвитку міста. Щоб з’ясувати потенційні обсяги стічних вод (бо і замала потужність очисних споруд, і занадто велика – це погано), водоканал уже розіслав листи-запити підприємствам, які користуються послугою водовідведення. Одночасно робочою групою розробляється технічне завдання на розробку проекту реконструкції каналізаційно-очисних споруд, після чого буде оголошено конкурс на визначення підрядника для виготовлення проектно-кошторисної документації. І його вибір, пояснює міський голова Михайло Нетяжук, відбуватиметься з урахуванням міжнародних правил закупівель. Підрядника оберуть лише після того, як буде детально проаналізовано ефективність запропонованого ним проекту. Саме ефективність, а не вартість. Критерій мінімальної вартості тут недоцільний, бо головне те, наскільки запропонований проект відповідатиме інтересам фастівської громади. А наш інтерес – і вирішення екологічної проблеми, і скорочення споживання електроенергії. За теперішньої технології фастівські очисні використовують її дуже багато, і навіть попередній аналіз, здійснений фахівцями НЕФКО, показав, що в разі реалізації запропонованих ними заходів споживання електроенергії на очисних спорудах можна скоротити майже вдвічі!

Ставиться завдання ще на допроектному етапі виконати моделювання біологічної очистки на очисних спорудах, щоб потім лише на підставі такої моделі обирати технологічне обладнання. І ось тут ціна має значення. “Це непроста робота, – каже міський голова, – але це європейський підхід і саме так правильно робити, щоб не розробляти черговий стос паперів загальною вартістю на 300 мільйонів гривень і не знати, де брати кошти на реалізацію такого проекту, а чітко розуміючи, яка сума може бути залучена через Європейський банк реконструкції та розвитку, через грантову складову, через міський бюджет, у межах цієї суми розробляти й реалізовувати ті заходи, на які будуть виділені кошти”.

Тож чекаємо формування технічного завдання для розробки проектно-кошторисної документації  з реконструкції каналізаційно-очисних споруд, готового проекту і, певна річ, самої реконструкції. З НЕФКО перспективи видаються набагато обнадійливішими, ніж були досі.