І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі.

Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть.

Василь Симоненко

П’ятий рік триває війна на сході України… За цей час десятки тисяч наших земляків зі зброєю в руках відстоюють свободу і незалежність країни. Від перших добровольчих батальйонів до сучасних підрозділів армії. В Київській області горнило війни пройшли тисячі наших чоловіків та жінок. Нажаль, чимало з них назавжди лишилися на полі бою… Тому аби наша пам’ять про героїв вічно була в наших серцях по українських містах і селах постають монументи загиблим…

На Київщині, вже є такі пам’ятники – у Фастові, Борисполі… Незабаром, монумент загиблим бійцям постане і у Переяславі-Хмельницькому.

Історія створення пам’ятника наступна: у серпні на День Незалежності райцентр відвідав Віталій Ярема, політик, який народився на цій землі й ніколи не втрачав зв’язок із рідними місцями. Була тоді у нього й зустріч з бійцями АТО, а нині ООС, словом людьми, які не дивлячись на свій, подекуди молодий вік вже пройшли горнило війни. Під час розмови й пролунала думка про те, що треба якось вшанувати пам’ять земляків – переяславців, що загинули на сході країни. Ідея сподобалась усім. Віталій Ярема запропонував усім миром, як кажуть, збирати кошти на цю шляхетну справу. Створили робочу групу, куди увійшли і колишні військовослужбовці, й волонтери і місцеві підприємці. Підтримав ідею і міський голова Переяслава Тарас Костін.

«Ми гаряче обговорювали, який саме вигляд матиме пам’ятник. Врешті-решт вирішальне слово було за учасниками АТО. Не буду поки що розкривати деталі , але скажу, що в основі його образу реальна людина з нашого краю, яка віддала своє життя за Батьківщину. Коли пам’ятник буде виготовлено, люди зможуть самі побачити і оцінити зроблене» – розповів «Новій добі» Віталій Ярема.

За створення скульптури і основної композиції монументу взявся відомий український скульптор Володимир Микитенко. Він неодноразово приїздив у Переяслав, зустрічався з бійцями АТО, вислуховував їхні побажання і запропонував створити архітектурний ансамбль із реконструкцією парку, який розташований на перехресті вулиць Богдана Хмельницького та Гімназійної. Основою буде скульптура реальної людини, воїна – мешканця міста, який загинув захищаючи наш з вами спокій. Він сидить у перерві між боями, поклавши на коліна свій автомат, трошки задумливий, але рішучий і впевнено дивіться вперед, не на мить не сумніваючись, що перемога буде за нами…

«Із самого початку це було однією з головних вимог. І міська рада прийняла рішення про виділення земельної ділянку у сквері на вулиці Богдана Хмельницького, що поряд з художньою школою. Вважаю, місце дуже вдале. Це історична частина, напроти українська церква, поряд музеї» – сказала в ексклюзивному інтерв’ю «Новій Добі» головний архітектор Ганна Степаненко.

«Ми сподіваємось, що цією роботою не лише увічнимо пам’ять якихось конкретних людей, а монумент стане ще й символом патріотичного виховання, а сам сквер, красивим, затишним місцем відпочинку людей. Водночас, пам’ятник буде символом незламності духу українського народу. Проект не дешевий, тому, я вдячний всім, хто допомагає в його реалізації. Насамперед, керівникові місцевої фірми “Нива Переяславщини” Олександру Мостіпану» – доповнив архітектора Віталій Ярема.

Урочисте відкриття планується на середину березня. Відомо, що саме на захід запрошений Президент України Петро Порошенко.

Олег Пустельник