На Черкащині справжній підсніжниковий рай. У Холодному Яру на площі у понад 60 гектарів розквітнув рідкісний первоцвіт складчастий. Про це повідомляє 5-й канал. Помилуватися красою приїздять сотні туристів з усієї області, проте, нажаль, далеко не всі тільки дивляться і фотографують. Деякі відвідувачі хочуть взяти часточку краси з собою, знищуючи червонокнижні рослини. Хоча відомо давно, що виривати первоцвіти заборонено законом. Дуже добре, що на захист підсніжників встали студенти. Вони щодня патрулюють територію.

Цього року у Холодному яру підсніжники розквітли на 60 гектарах території, хоча ще 30 років тому ця червонокнижна рослина займала лише один гектар.

Богдан Легоняк був першим, хто тут почав боротися з браконьєрами, які нищили первоцвіти заради наживи. Чоловік розповідає – у 90-ті роки було багато людей, які заробляли на рідкісних квітках, нищили їх, зривали.

“На початку було досить жорстоко. Були такі люди, які кидалися на нас із ножами. Навіть бували такі випадки, що нам доводилося затримувати їх”, – пригадує директор філії “Холодний Яр” Національно історико-культурного заповідника “Чигирин” Богдан Легоняк.

На сторожі первоцвітів тепер стоять студенти Черкаського національного університету. Таким волонтерством вони займаються вже 18 весен поспіль.

“Ми патрулюємо цілий день. Також можемо робити незаплановані рейди, виходити вночі, тому що вночі є такі люди, які приходять викопувати проліски”, – каже студент Максим Ткаченко.

Загороджувальна стрічка зупиняє не всіх. Гаряча пора для добровільних помічників лісників – вихідні та свята. Тоді чимало туристів з’їжджаються на холодноярські пагорби помилуватися першими квітами.

У Холодному Яру єдина у світі рівнинна ділянка унікального підсніжника складчастого. В Україні такі є ще в горах Криму. Як у цій місцині з’явилася гірська квітка – науковці поки не знають. Одне з припущень твердить, що підсніжники тут ростуть уже 10 тисяч років.

“Є дві основних версії. Перша – природного походження, що раніше, у дольодовиковий період, підсніжник був поширений широко, по всій лісостеповій зоні України, а з наступом льодовика він зберігся в Криму, а також випадково зберігся, а потім відновив своє існування в Холодному Яру. Друга – все-таки з Криму їх хтось завіз сюди”, – розповідає директор ННІ природничих наук Черкаського національного університету ім. Хмельницького Максим Гаврилюк.

Нині в Холодному Яру створили п’ять заказників, де ростуть первоцвіти.