Київська область першою запустила в роботу інноваційний проект екологічного моніторингу, який дасть можливість жителям Київщини в режимі онлайн відслідковувати основні екологічні показники області.

Йдеться на сайті Київської облдержадміністрації.

Ключовою складовою системи є сучасна екологічна лабораторія на базі автомобіля VOLKSWAGEN CRAFTER (2017 року випуску), яка оснащена сучасними приладами для вимірювання більш ніж 17 показників, таких як : оксид азоту, оксид вуглецю, діоксид азоту, діоксид сірки та аміаку, бета і гама випромінювання, температури повітря, вологості, атмосферного тиску, швидкості і напрямку вітру, концентрації нерозчинених зважених часток, що містяться у воді, pH, концентрації розчиненого кисню, електропровідність, фосфати, сульфати, нітрити, нітрати і т.д.

Мобільна екологічна лабораторія Київської обласної державної адміністрації немає аналогів в Україні.

Мобільний лабораторний комплекс здійснює «точкові виміри» рівня забруднення атмосферного повітря, рівня радіаційного забруднення, метеорологічних показників та контроль якості води. Тобто дає можливість достовірно і дуже швидко встановити стан атмосферного повітря, зокрема, за вмістом азоту, сірки, викиду вуглецю, аміаку та інших речовин. А також перевірити якість води з будь-якої водойми та встановити дуже точний рівень радіаційного забруднення.

Поточні значення вимірювальних величин відображатимуться на веб-додатку «Моніторинг довкілля» до сайту департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації та зберігатимуться на сервері, що дасть можливість відслідковувати динаміку змін екологічних показників у місцях проведення вимірювань.

«Ми перші в Україні, хто має такий інструмент оперативного реагування. В лабораторії вже працює команда фахівців департаменту екології, які можуть достовірно визначити ті чи інші показники, які дає обладнання», – підкреслив голова КОДА Олександр Горган.

Мобільний комплекс придбано за кошти обласного бюджету. Його вартість – 3 мільйони 700 тисяч гривень.

Найважливішим є те, що робота мобільної екологічної лабораторії дасть змогу оперативно реагувати на звернення громадян та критичні екологічні ситуації, які можуть погіршити стан навколишнього середовища та приймати управлінські рішення для покращення стану довкілля.

«З сьогоднішнього дня починає працювати жорсткий контроль, який змусить порушників платити штрафи, приводити у відповідність до норм  свої обсяги забруднень, отримувати на них належні дозволи, спілкуватися з громадами, які будуть озброєні лабораторними результатами і, відповідно, почнуть зростати ставки екологічних податків, які сплачують підприємці в бюджети населених пунктів, де вони розгортають свої підприємства. Тих підприємців, які сьогодні свідомо переступають норми, встановлені природоохоронним законодавством, чекають колосальні штрафи. Це штрафи до 2 мільйонів гривень», – наголосив очільник Київщини.

У ході презентації учасники заходу мали змогу ознайомитися з приладами та обладнанням для вимірювання основних забруднюючих речовин атмосферного повітря, відбору і аналізу проб води, бета і гамма випромінювання, метеостанцією. Також працівниками лабораторії було проведено експрес-аналіз визначення рівня концентрації забруднюючих речовин в повітрі та воді.