Децентралізація влади стала, без сумніву, найуспішнішою реформою в Україні за період із 2014 року. Місцевим органам влади надані не формальні функції, які роками до цього тільки декларувалися, а реальні повноваження та фінансові ресурси для їх реалізації.

Доленосне рішення

Вибір такого курсу реформ був принципово важливим і доленосним стратегічним рішенням влади, зазначає Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України й головний ініціатор реформи децентралізації:

– У 2014 році нам пропонували федералізацію, яка б розшматовувала Україну. А ми запропонували те, що з’єднає державу, – децентралізацію. За чотири роки ми провели реформу, яка дозволила втричі збільшити бюджети громад. І зараз треба ефективно використовувати ці ресурси – для досягнення цілей.

Кошти йдуть на ремонти шкіл, дитячих садочків, лікарень, доріг, будівництво котелень і спортивних майданчиків. Діють програми з розвитку сільської медицини та енергоефективності. Цьому сприяли й урядові рішення щодо перерозподілу власних і закріплених податкових надходжень на користь громад, заохочення до створення спроможних ОТГ, співфінансування місцевих проектів Фондом регіонального розвитку.

Люди бачать перспективу

Люди оцінюють будь-що з позиції якості власного життя і відчуття доступності. Адже роками регіонам не вистачало грошей на розвиток, бо практично всі надходження забирав Київ, а повертав крихти. І тільки з початком децентралізації за підтримки держбюджету в регіонах збудовано понад п’ять тисяч інфраструктурних об’єктів. На 2019 рік для цього заплановано понад 37,8 млрд грн. Крім того, передбачена субвенція на будівництво та ремонт місцевих доріг у сумі 14,7 млрд грн.

Такі досягнення мотивують до активних дій інші громади, для створення спроможних ОТГ заради реалізації власних ініціатив самоврядного розвитку.

За даними Уряду, в країні вже створено 884 ОТГ, які отримали широкі повноваження та достатні ресурси. Власні доходи місцевих бюджетів зросли з 68,6 млрд грн у 2014 році до 234 млрд у 2018 році. Урядом затверджений план передачі землі у комунальну власність ОТГ: вже 646 громад отримали 1,5 млн га державних земель за межами населених пунктів.

Пріоритетом децентралізації є покращення якості життя людей. Кожен член громади може контролювати місцеву владу, впливати на її рішення. Водночас він отримав найкоротший доступ до всіх державних адміністративних та соціальних послуг, які надаються у місцевих ЦНАП, збудованих за урядової підтримки. Люди нарешті побачили перспективу розвитку своїх територій.

Успішні практики агітують за децентралізацію

У Київській області, на жаль, процес утворення ОТГ дуже довго стримувався штучно, але успішні практики об’єднаних громад доводять, що децентралізація неминуча.

– Тільки за перший рік діяльності нашої ОТГ ми змогли зробити для покращення життя громади стільки, як не було в нас із часу незалежності країни, – каже голова Дівичківської ОТГ Тимофій Девко. – Немає жодного сумніву, що об’єднані громади – це майбутнє села і держави в цілому.

Для нас надзвичайно важливим було рішення Прем’єр-міністра й Уряду передати громадам землю за межами сіл і надати суттєву інфраструктурну дотацію. Так, згідно з постановою Кабміну, нашій сільській раді наприкінці минулого року передано 742 га землі. Ми провели її повну інвентаризацію і щодо тих ділянок, які не використовувалися або оброблялися нелегально, готуємо документи для аукціонних торгів права оренди. Це стане додатковим наповненням нашого бюджету. Наразі він складає понад 46 млн грн.

Водночас голова зауважує, що для повноцінного господарювання на цих землях громадам не вистачає повноважень у сфері охорони та контролю за використанням земельних ресурсів.

– Нашій ОТГ торік було виділено з держбюджету 5,5 млн грн на будівництво Центру безпеки, – продовжує голова ОТГ. – Але через недосконалу процедуру тендерного відбору виконавця будівельних робіт його так і не розпочали. Для громад вона є великою проблемою: дуже тривала, невдоволені учасники місяцями оскаржують результати.

Голови громад в один голос нарікають, що часом тендер виграють фірми, які навіть не спеціалізуються на конкурсному завданні, через що неможливо, наприклад, вчасно почати будівництво. Тож вважають, що варто переглянути умови проведення тендерних закупівель для ОТГ та вимоги до її учасників.

– Скажу про показовий, безпрецедентний факт, – зауважує Тимофій Девко. – Коли через таку затримку з тендером ми не встигли вчасно освоїти виділені на будівництво кошти, Уряд дозволив нам змінити їх цільове призначення, і за них ми придбали необхідне громаді обладнання, техніку, інвентар, а будівництво Центру безпеки продовжимо за власні кошти, уже виготовлена проектна документація. Це було рішення Уряду насправді в інтересах громади!

Реформу треба захищати

Громади з достатнім власним ресурсом стають повноцінним партнером Уряду в масштабних проектах із підвищення якості життя. Тож Уряд презентував план дій з продовження децентралізації, зокрема, й внесення змін до Конституції щодо децентралізації місцевого самоврядування.

– Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей, – зазначає Володимир Гройсман.

Марина Петровська, “Вісник Переяславщини”