У міській раді Переяслава-Хмельницького давно піднімається питання про потребу модернізації вуличного освітлення. Реальна можливість для цього з’явилася завдяки співпраці з міжнародною Північною екологічною корпорацією НЕФКО. Зараз проект набув видимих обрисів. Учасники робочого засідання обговорили, зокрема, питання впровадження сучасного LED-освітлення. Про це пише «Вісник Переяславщини».

Відомо, що загальна довжина мереж освітлення становить 138 км, а тих, що підлягають модернізації – 15 км. Кількість ліхтарів – 3663, з них заміни потребують – 1210 штук. Також потребують модернізації 20 пунктів керування. Реконструкція планується на 15 центральних вулицях міста: Богдана Хмельницького, Героїв Дніпра, Новокиївському шосе, Покровській, проспекті Червоноармійців, Соборній, Сковороди, Шкільній, Шевченка, Ярмарковій, Гімназійній, Мазепи, Можайській, Небесної Сотні, Михайла Грушевського.

В рамках цього ж проекту, окрім того, планується замінити 70 електричних опор, які технічно застарілі, та встановити 194 нові опори там, де потрібно доосвітити місто. Наприклад, зараз від в’їзду у місто з боку Києва на вулиці Богдана Хмельницького є значна ділянка дороги без опор і відповідно освітлення. Придатні для використання ліхтарі, які замінять на центральних вулицях, будуть використані у віддалених мікрорайонах.

«За розрахунками вартість модернізації становитиме понад 14 млн грн. Їх у позику на строк до 5 років може надати НЕФКО, – заявив на робочому засіданні міський голова Тарас Костін. – То ми хочемо зараз порадитися, чи потрібно місту брати такий кредит? Відсоток річних вигідний – всього 3% у гривнях. Якщо врахувати, що річна інфляція в країні буває в межах 9%, будемо ще й у виграші. Подібний проект вже впроваджено у Білій Церкві. А нещодавно делегація міськради побувала у Лубнах Полтавської області, де також за рахунок кредиту НЕФКО модернізували вуличне освітлення. Там зробленим лише задоволені».

 

За словами Костіна, фінансові можливості міського бюджету достатні, щоб виплатити кредит разом з відсотками. Втім, він наголосив, що в депутатському корпусі з приводу позики немає одностайної думки.

Учасники засідання, які брали участь в роботі, підтримали ідею модернізації вуличного освітлення за рахунок кредиту. Разом з тим, висловили побажання про покращення освітлення на тих вулицях, які поки що не охоплені проектом модернізації.

Оскільки прийняття остаточного рішення про модернізацію, отримання кредиту планувалося на сесію міської ради 25 квітня…

Якщо сесія міськради підтримає цей проект, то технічно почати його реалізацію можна буде у вересені. Перед тим слід узгодити питання з Мінфіном, провести тендер тощо. Щодо проведення робіт, то насамперед міняються опори. Ліхтарі можна монтувати за будь-якої погоди. І якщо тендер виграє гарний підрядник, то тисячу ліхтарів можна замінити за 2-3 місяці.

Проектом передбачено, що всі роботи підрядник має виконати “під ключ”, тобто від розроблення проектно-кошторисної документації до повного завершення модернізації. Залежно від ширини вулиць, відстаней між опорами та інших технічних особливостей буде використовуватися п’ять типів нових світильників, що матимуть різну потужність від 40 до 140 Вт.

Зараз для тестування в місті вже встановлено чотири нових LED-ліхтарі: в районі автовокзалу, в центрі міста біля парку Сковороди, на перехресті вулиці Шкільної та Грушевського.