Мінний катер МК-4 серії Я-5/М, який знаходиться на Жуковому острові у Києві – єдина в Україні пам’ятка Другої світової війни такого типу. Суден такого класу є у світі лише чотири, одне з яких у Києві.

Катер збудовали у 1942 році. З травня 1943 року МК-4 брав участь у бойових діях у складі Волзької військової флотилії, а з жовтня – Дніпровської військової флотилії.

З 1953 року катер почав виконувати мирні завдання – забезпечення водолазних та аварійно-рятувальних робіт у складі аварійно-рятувальної служби Чорноморського флоту. У 1980-му році за технічним станом катер списали. В честь 35-річниці Перемоги у Другій світовій війні катер перевезли на Жуків острів, де була облаштована музейна експозиція, що розповідала про подвиг моряків.

Сьогодні, коли острів активно забудовують, до  пам’ятки історії всім байдуже – про це повідомила заступник директора Національного музею-заповідника Тамара Сокол, і поділилась знімками нинішнього стану катера. Також  вона зауважила, що Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» закликає всіх небайдужих врятувати від продажу музейний експонат. І просить посприяти у передачі катера до експозиції під відкритим небом, де він займе своє почесне місце.