Екскурсія по локаціях в місті, де знімався фільм, а також відвідування музею, в якому зберігаються артефакти, пов’язані з катастрофою. Проект, який розробили гіди спільно з міськими чиновниками, розрахований, в першу черга, на іноземних туристів, але буде цікавий і українцям. Журналісти “Сегодня” вирушили на першу таку екскурсію і з’ясували, що покажуть шанувальникам популярного серіалу.

Одна з “фішок” екскурсії – занурення в атмосферу міста, в якому ще не знають про масштаби сталася на ЧАЕС катастрофи. Гід видає учасникам спеціальні респіратори і пояснює: в Києві майже ніхто не знав, як рятуватися від радіації. – пише “Сегодня”

“Все було тільки на рівні припущень, і наш тур буде присвячений тому, як добували інформацію. Адже якісь очевидні речі приховати неможливо”, – говорить екскурсовод.

Поки гід розповідає, як кияни дізнавалися про події в умовах “мовчанки” з боку влади і преси, автобус везе нас по вузьких вуличках Подолу – на провулок Хорива, де розташовується музей “Чорнобиль”. Тут нам видають іменні порядку – схожі на ті, які військкомати видавали резервістам, закликаючи їх на ліквідацію наслідків тієї страшної аварії.

Тим часом, в музеї визнаються: після серіалу відвідувачів стало більше, тому підготували спеціальну екскурсію-діалог, а для студентів – цікавий квест. На вході спостерігаємо, як людина в хімзахисту обмиває невелику пожежну машину – так, як це було в 1986-му.

Фото: Міла Князьська-Ханова
Сам музей, хоч і виглядає не найсучаснішим, зберігає чимало цікавих артефактів і на брак туристів не скаржиться, сюди приїжджали туристи з 120 країн. Тут можна знайти документи, газетні публікації часів катастрофи, а також формений одяг та листи ліквідаторів. Деякі експонати “засвітилися” в знаменітьм серіалі. Так, кіношники зробили точну копію моделі ЧАЕС, яку можна побачити в п’ятій серії.

Крім того, в одне Міз залів можна зустріти робочий сканер, яким вимірюють рівень радіоактивності у людей, які залишають зону відчуження через КПП. Також тут працює цікава динамічна діорама, яка показує розвиток подій від моменту початку пожежі на ЧАЕС до укриття в перший саркофаг.

Однак головне – людські історії. Співробітники музею готові годинами розповідати про те, хто насправді були першими ліквідаторами аварії, як складалися життя співробітників станції та про те, які важливі моменти в серіалі не показали.

“Серіал був розрахований на іноземного глядача, а у наших деякі моменти викликають обурення. Приходять в музей цілими сім’ями. Коли він йшов по телебаченню – взяв олівець і нарахував 122 невідповідності. Але все ж, головне в ньому – катастрофа була, вона була в Прип’яті , інше бачення автора. Правда, змінили імена учасників подій і це етичне порушення “, – розповів нам співробітник музею.

Ще в музеї – чимало місць для любителів Селфі: тут є манекени в копіях костюмів, які використовувалися при роботах в зоні відчуження, і кілька незвичайних інсталяцій. І після походу в музей, ми вирушаємо далі – брати участь в демонстрації на Хрещатику.

Від Театральної до Арки Дружби народів: дивимося на будинок із зіркою і кричимо “ура”, як на демонстрації
Біля метро “Театральна” нас зустрічає гід Олена Безрук та командним викладацьким тоном вибудовує в колону по троє – все, як у радянських святкових демонстраціях. “Я всіх за списком перевірила, хто не прийшов – той залік не отримає!”, – строго говорить нам гід, видаючи прапори, а дівчатам – ще й віночки. Після чого ми вирушаємо бадьорим кроком на Хрещатик – брати участь в “демонстрації”. По дорозі милуємося будинком із зіркою: в серіалі він “зображував” види радянської Москви.

“Святкова хода” дає відчути атмосферу того часу, а речівки і бадьорий “ура!”, Яке доноситься від нашої колони, перехожі зустрічають злегка здивовано, але з посмішкою. Наш парад слід в бік Європейської площі – до Арки Дружби народів, яка також “засвітилася” в серіалі. По дорозі обговорюємо з гідом особливості київського життя часів Чорнобильської катастрофи, і деякі речі іноземним туристам вже точно з’являться екзотичними.

“У найнебезпечніші дні після катастрофи, на початку травня 1986 року, всі люди пішли на демонстрацію, проходила велогонка – нічого це не скасовувалося. Ми розповідаємо історії городян і міста, як Київ сприйняв цю трагедію, що думали люди і що відбувалося. І що закінчилося все добре – Київ все пережив “, – розповіла нам Марина, представник одного з туроператорів, який буде проводити таку екскурсію.

У КМДА запевняють, що завдяки фільму в столиці зараз спостерігається туристичний бум – тому і вирішили придумати особливий “серіальний” маршрут. У нього включені київські локації, які показані в “Чорнобилі” – вулиці Хрещатик і Богдана Хмельницького, а також Національний музей “Чорнобиль” і Арка