Нещодавно в Румунії видали друком переклад книги Нобелівського лауреата білоруської письменниці українського походження Світлани Алексієвич «Час секонд-хенд (кінець червоної людини)». На обкладинці видання унікальна світлина: вантажний автомобіль з пам’ятником Ульянову-Леніну, а поруч на велосипеді їде жінка з косою. Цей знімок зробив відомий фотограф з Ірпеня Юрій Косін в той час, коли з постаменту перед Ірпінською міськрадою демонтували пам’ятник «ідеологу комунізму». Румуни побачили фото в Інтернеті і попросили дозволу проілюструвати книгу.

Світлана Алексієвич – білоруська письменниця. Її батько – білорус, а мати – українка. Народилася Світлана ще в Станіславі (Івано-Франківськ) у 1948 році, дитинство провела на Вінничині. Потім жила та працювала в Білорусі.

Алексієвич написала низку книг, присвячених темам радянського і пострадянського суспільства. В них і долі жінок та дітей, і війна в Афганістані, і Чорнобильська трагедія, і драма виживання після розпаду СРСР.

Алексієвич бере інтерв’ю в учасників подій і коментує їх. За її книгами ставлять спектаклі, знімають фільми. Оскільки сувора правда життя надто відрізняється від комуністичної версії історії, то письменниця зазнала переслідувань. Однак її книги вийшли друком у 19 країнах загальним накладом у кілька мільйонів примірників. Світлану Алексієвич відзначили багатьма нагородами, а у 2015 році вона стала лауреатом Нобелівської премії з літератури. Письменниця є в опозиції до влади лукашенка і засуджує агресію Москви проти України.

Що ж до фото, то воно є прекрасною символічною ілюстрацією про кінець епохи «хомосоветікус».