6 серпня православний світ відзначає день пам’яті перших православних святих Бориса і Гліба. У Вишгороді в цей день храмове свято. Адже брати-князі вважаються небесними захисниками Вишгорода, із їхніми іменами пов’язані історичні події міста.

Як відомо з історичних джерел, Борис і Гліб  були убиті по смерті князя Володимира Великого одним з його синів, Святополком Окаянним, який прагнув позбутися ймовірних конкурентів на місце Київського князя. Братів свого часу поховали у Вишгороді. На високому пагорбі, де в часи Київської Русі було Вишгородське городище, а зараз Борисоглібська церква. Але це храм пізнішої побудови, зведений за типовим проєктом архітектора Тона. А тисячу років тому в Вишгороді збудовали величний храм – усипальницю і першу церкву в Русі на честь Бориса і Гліба.

Після пожежі 1020 року, яка знищила церкву Святого Василя, котра колись була на цьому ж місці, знайшли тіла братів-великомучеників, поховані поруч з храмом. Їм приписували різні дива, що і стало причиною побудови на цьому місці невеликої каплиці. Згодом князь Ярослав звелів збудувати велику муровану церкву – усипальницю для поховання останків Бориса і Гліба.

Заклали храм у 1075 році сини Ярослава Мудрого Ізяслав і Святослав. Будували її майже 37 років, а освячення відбулося через три роки після завершення будівництва, у 1115 році, вже за часів Володимира Мономаха. Після освячення в усипальницю храму перенесли мощі Бориса і Гліба.

Дослідники встановили, що за своєю величчю, красою і розмірами Борисоглібська церква поступалась тільки Софії Київській. Її площа становила майже 1000 квадратних метрів, а висота – 30 метрів.

За переказами, кам’яну церкву ХІ ст. частково зруйновали війська хана Батия у 1240 році, і ці руїни простояли до початку ХVІІ ст. Остаточно храм зруйнували у 1651 році польсько-литовські війська, а цеглу з нього пізніше використали для будівництва домініканського костьолу св. Миколая та Андріївської церкви у Києві.

На жаль, це втрачена пам’ятка. Нині є лише документальні свідчення про храм, історія будівництва якого пов’язана з однією з найтрагічніших подій в історії нашої Русі. Однак інтерес до нього поклав початок археологічним розкопкам у Вишгороді у ХІХ ст.

Стіну давньоруського храму знайшли у 1989 році київські археологи на території нинішньої церкви Святих Бориса і Гліба. Нині на території Борисоглібської церкви проведене трасування фундаменту давньоруського храму. А фрагмент стіни втраченого величного храму можна побачити на території нинішньої церкви у спеціальному павільйоні. А фрагмент склепіння арки зберігається у Музеї давньоруського гончарства.

А головне, що на місці колишнього храму й нині – Борисоглібська церква. Небесні заступники охороняють Вишгород. Віртуальна екскурсія та інформація про давній історичний храм скоро буде доступна всім, коли з’явиться табличка «Залишки стіни храму Бориса і Гліба» з QR-кодом.