Сьогодні на території країни йде своєрідне змагання між глобальним потеплінням і невгамовної споживчої жадібністю людини, хто з них швидше зруйнує екосистему, висушить річки і знищить ліса і тварин …

Національна Екологічна Рада України попереджає: «Глобальне потепління що насувається може викликати незворотні процеси в природі – вимирання багатьох видів тварин, птахів, риб, комах, рослин … Потепління загрожує маловоддям, корозією і вивітрюванням родючого шару ґрунту, в результаті чого настане зубожіння сільськогосподарських угідь. Все це вимагає нових підходів до охорони навколишнього природного середовища та до природокористування ».

Тільки в найближчі три роки в Україні може безповоротньо зникнути більше 15 видів птахів і тварин, а так само 4 види риби.

Вимирання видів, яке зараз переживає планета, в якійсь мірі природне явище. Однак діяльність людини та інші фактори прискорили цей процес в 1000 разів швидше, ніж диктують закони еволюції. Це призводить до руйнування екосистеми.

За розрахунками біологів, до 2070 року на Землі зникнуть до 40% видів хребетних.

– Загроза зникнення видів ще ніколи не була настільки серйозною, як це є сьогодні – говорить глава Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков – Швидше за все зникають види, пов’язані з прісноводними екосистемами. Одна з останніх українських втрат – це осетер європейський, якого ще називають атлантичним. Цей вид пережив динозаврів і масштабне вимирання видів на планеті, однак був знищений в результаті діяльності людини. Сьогодні на черзі зникнення наступні види осетрових: білуга, севрюга, шип, стерлядь …

В Україні під загрозою зникнення опинилися: камбала Кесслера, бистрянка, вирезуб, гольян, Дунайський піскар, єлець, золотий карась, вусань, підуст, рибець, шемая, чорноморський морський коник, Дунайський лосось, харіус, мінога, морський судак, горбиль, губан, йорж носар, лаврак, кефаль Рамада, атлантичний осетр, білуга, російський осетер, севрюга, стерлядь, шип, минь … Цей список можна продовжувати.

У порівнянні з 1991 роком найпоширенішого промислового прісноводного виду риби – ляща, залишилося не більше 25%, щуки – 15%, сома – 8%. Такі колись поширені види риби, як сазан, чехоня, головень знаходяться, на межі зникнення.

Список тварин опинилися на межі вимирання: бурий ведмідь, рись, зубр, лось, горностай, соболь, росомаха, хохуля, норка європейська, тхір степовий, тюлень чернець, заєць біляк, степовий орел, чорний лелека, сова сипуха, лісовий кіт, вухатий їжак , кажан вухань, чорний гриф, глухар, вогненна саламандра, маленький гризун з величезними очима – содова соня, леопардовий полоз, жук олень …

І це далеко не повний список. А лише невелика частина тварин, птахів і комах, які потребують захисту, і, в першу чергу від діяльності людини: полювання, браконьєрства, вирубки лісів, забруднення ґрунтів …

Відновлення популяцій окремих видів – дуже дорога річ. В Україні цим практично не займаються, якщо не брати до уваги зоопарки.

– Поза всяким сумнівом, питання глобального потепління надзвичайно важливе, але якщо ми хочемо зберегти навколишнє нас природне середовище потрібно визнати, що воно не є єдиним. Основною причиною є руйнівна людська діяльність – кажуть екологи.

Поки ще не пройдена точка неповернення, тим більше що у природи є властивість самовідновлення, необхідно терміново міняти підходи до охорони та використання природних ресурсів.

Прогрес нашої цивілізації ставить під загрозу існування балансу в природі: вирубка лісів, зростаюче виробництво, зміни клімату, глобальне потепління, браконьєрство – все це призводить до зникнення видів і цілих екосистем. Але вчені кажуть, що ми не останнє покоління, яке дійсно може щось змінити. Саме від нас залежить чи зможемо ми врятувати наш спільний дім або навпаки знищимо його … Все це виклики теперішнього часу – боротьба за природу, а не з природою. Це стосується кожного …

– Збереження природи полягає не тільки в тому, щоб захистити від вимирання тварин і все дивовижне розмаїття життя, яке ми так «любимо і цінуємо» на Землі. Все значно складніше. Процвітаюче майбутнє людей на планеті неможливо в умовах нестабільного клімату, виснажених океанів і річок, деградованих земель та спорожнілих лісів – каже Олександр Чистяков.

Людству потрібно зупинити знищення природи і почати її відновлення. Потрібні міжнародні рішення в цьому питанні, фінансування природоохоронних ініціатив, видобуток відновлюваної енергії та екологічного виробництва продуктів харчування, розумна переробка сміття, зменшення площ земель під сільське господарство. Ми також повинні зберегти і привести до природного стану достатні площі суші і океану, дати шанс природі вижити, якщо хочемо далі жити на цій Блакитний планеті.

На останньому саміті “Великої сімки” або країн G7 обговорили, в тому числі і питання екологічної відповідальності, а так само скорочення викидів вуглецю. Франція запропонувала країнам “Великої сімки” підписати Хартію відповідального делегування і взяти на себе конкретні зобов’язання по боротьбі з пластиковими відходами і викидами парникових газів.

У сучасних реаліях для того щоб зберегти здоров’я і життя нації, необхідно всіма силами відновити еко баланс який похитнувся. І це розуміють в світі.

В таких умовах екологічні питання виходять на перше місце і Міністерство охорони навколишнього природного середовища в нашій країні має стати міністерством №1!

Але, на жаль, ті рішення, які приймає новий Уряд, далекі від світових тенденцій збереження природної рівноваги. Мінекології вирішено приєднати до Міністерства палива та енергетики. Що, на думку екологів непродумане рішення.

– Не можна допустити, щоб головний забруднювач навколишнього середовища сам собі встановлював екологічні норми і сам же контролював їх виконання – кажуть у Національній Екологічної Раді України.

Тому чекати зупинки деградації вітчизняної природи поки не доводиться … Так само продовжиться вирубка лісів, висихання водойм і зникнення видів тварин… Схоже, що на сьогодні гасло: «економіка понад усе» перемагає. Але це нагадує невдалого мужичка, який пиляє сук під собою. Якщо не зупинити ці тривожні починання урядовців, ми впадемо і розіб’ємося. Ніякій шматок хліба з маслом не полізе в рот закритий протигазом … Адже здоров’я нації, в першу чергу залежить від свіжого повітря, чистої води, безпечного навколишнього середовища.