«Без грошей діла не буде» – каже українська народна мудрість, а де їх взяти знають вони – експерти. Проте наш сьогоднішній співрозмовник універсальних рецептів не пропонує. Втім він погодився час від часу консультувати читачів «Нової доби» з різних питань в яких Олів’є Ведрін є великим експертом, а також є великим другом України. Будучі росіянином за походженням, цей французький політолог, журналіст і експерт, є одним з тих, хто гаряче вболіває за Україну, яка відпере є і його домом. Ведрін бере участь у активному громадському, політичному та економічному житті нашої держави – викладає, агітує, консультує… Ми розмовляємо з ним у французькому кафе, у самісінькому центрі Києва і домовляємося про те, що будемо інформувати читачів «Нової доби» аби вони були не лише в курсі останніх подій динамічного та бурхливого розвитку країни, а й мали конкретний зиск з його порад і могли розвиватися не лише як громадяни, але й як підприємці.

Нова Доба: Мес’є Ведрін, для країн що розвиваються, важливим чинником є створення конкурентних переваг з метою залучення в нашу економіку іноземних інвесторів. Які переваги та можливості ви бачите в Україні?

Олів’є Ведрін: Я бачу, що українські можливості є колосальними.  Ті три з половиною тисячі українських підприємств, (такі як хімічні заводи, енергетика тощо), які зараз управляються державними менеджерами не є ефективними, це доведено часом. Адже недарма український парламент нового скликання, Уряд, вирішили дати «зелене світло» приватизації багатьох з цих підприємств приватним інвесторам. Така «велика» приватизація може дати значний імпульс українській економіці, відкриє шлях до створення нових високооплачуваних робочих місць, створить можливості для кар’єри молоді, суттєво підвищить платоспроможність українського бюджету. Я думаю, що це також реальна можливість для західних компанії інвестувати в Україну, зробити тут добрий бізнес та розвиватися.

НД: Наразі, чи відчувають інвестори, якусь підтримку з боку держави, чи  є якісь досвід успішних проектів?

О.В.: Наскільки я знаю, український уряд прагне до 2024 року залучити 50 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук нещодавно оголосив про цей надзвичайно амбітний п’ятирічний план економічного зростання На мій погляд – це справді велика мета, але вона буде здійсненна лише в тому випадку, якщо українська влада попіклується про умови для роботи в Україні міжнародного бізнесу, який вже зараз працює в Україні. Поки що такі умови сприятливими назвати важко, але тенденції до покращення інвестклімату помітно.

НД: Проте ж іноземним інвесторам часто – густо заважає не стільки недолуге податкове законодавство, скільки складні адміністративні процедури бо у демократичних країнах звикли діяти в сприятливих, прозорих умовах, де існує реальна конкуренція. Що, всеж – такі першочергово потрібно зробити нашій владі аби забезпечити такі умови у нас?

О.В.: На жаль, в Україні все ще є дуже багато випадків, з якими стикаються західні компанії, які пов’язані із неналежним застосуванням верховенства права та несправедливою судовою системою. Я також міг би назвати й інші чинники, такі як:  макроекономічна стабільність, передбачуваність податкової політики, безпека і гарантії інвестицій та права власності, включаючи права інтелектуальної власності. Оці сегменти є суперзавданням для усієї української влади. Уряд повинен день і ніч працювати над цими питаннями аби будувати «економіку довіри»!

НД: Проте ж нова українська влада каже, що інвестиційний режим вже покращується. Ви теж так вважаєте?

О.В.: Ми це побачимо вже протягом року, тільки тоді ми можемо серйозно обговорити тенденції нової атмосфери для інвестицій. Це буде видно з того, наскільки реально прийматиметься анонсоване владою законодавство: про приватизацію, про бюджет, як швидко будуть розглянуті зміни до податкового кодексу, як просуватиметься судова реформа. Я думаю, що нам доведеться почекати й рішення міжнародних інституцій, з якими співпрацює Україна, зокрема, наразі усі дивляться на Міжнародний валютний фонд, який розглядає можливість надання чергового траншу міжнародної допомоги – це теж важливий маркер для іноземних інвесторів. Якщо співпраці з МВФ не буде, залучення інвестицій в розмірі 50 мільярдів доларів, які прогнозує Уряд, я б не очікував.

НД: Приватизація землі та комунальних послуг, часто призводить до того, що вони стають недоступними для громадян. Чи є гарною ідеєю влади приватизувати сільськогосподарську землю?

О.В.:  Я думаю, що приватизувати все що можна, всі сектори нині державної індустрії – дуже погано. Деякі спільні блага суспільства, такі як природні ресурси, комунальна сфера, інфраструктура повинні регулюватись та адмініструватись державою державою. Щодо питання землі, я наразі трохи переживаю за процес її приватизації. Я думаю, що державне регулювання земельного фонду є важливим чинником. І, безперечно не вся земля має приватизуватися. Натомість, я хочу сказати, що земля повинна бути продана виключно українцям фермерам! Я навіть, наполягаю на тому, щоб її треба продати справжнім фермерам, які працюють на землі зараз. А вже вони повинні приймати рішення відносно подальшої долі вже приватизованої ними ділянки. Дрібний і середній власник землі – найбільш ефективний!

НД: Чи змінилася інвестиційна привабливість міста Києва та Київщини у 2019 році?

О.В.:  Я був дуже радий брати участь у якості запрошеного спікера на Київському інвестиційному форумі 17 вересня (поточного року –ред.), назва мого виступу була такою: «Проект Великого Києва». Я вважаю, що адміністраціями були докладені певні зусилля аби поліпшити інвестиційний клімат для міста Києва та Київської області, проте багато роботи потрібно ще зробити. Як я вже казав, під час своєї доповіді під час форуму (вибачте, що цитую сам себе): «процвітаюча, незалежна і мирна Україна є запорукою сильної та демократичної Європи загалом». Як кажуть «усі дороги ведуть до Києва» саме через його стратегічне положення в самісінькому центрі європейського континенту. Ми французи знаємо, що навіть Наполеон розумів, що якщо ти хочеш контролювати європейський континент, ти маєш контролювати Україну та Київ. Ефективний розвиток Києва є необхідною необхідністю для всієї Європи!  Хочу додати у завершення нашого інтерв’ю, що майбутнє України повністю залежить виключно від волі та прагнень самих українців.

Довідка «НД»:

Олів’є Ведрін – французький політолог, журналіст, інвестиційний експерт.

Фото: Дмитро Федорко

Навчався в Американському університеті у Франції (Міжнародна школа менеджменту в Парижі (ISM)  де отримав міжнародний ступінь MBA. Є випускником Higher National Defence Studies (IHEDN). Був студентом семінарів для керівників у Коледжі Європи при Європейській Комісії (Брюссель). Спікер Європейської комісії з 2007 по 2014 рік (мережа Team Europe). Президент Міжнародного аналітичного центру “Континентальний клуб Європейського Союзу”. Почесний професор у Київському міжнародному університеті. Головний редактор російського видання “Огляд національної оборони” (Паріж. Франція. 2010-2014) Олів’є Ведрін припинив випуск цього видання на знак протесту проти анексії Криму. Після переїзду до України він випустив понад 150 англомовних передач на українських телеканалах. Є асоційованим науковим співробітником Університету Квебеку (Монреаль. Канада) (UQAM). Один із небагатьох іноземців був нагороджений орденом Святого Володимира Великого (Православна церква України).