Завдяки проєкту, який реалізує державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура» на Черкащині, у широкому доступі будуть навіть ті артефакти з фондів закладу, які не представлені  в музейних експозиціях

Багатство, розмаїття, і якась незбагненна магічність керамічних виробів Трипілля й досі вабить істориків, дослідників, археологів – ніби загадка, яку ще належить розгадати. Викликають цікавіть ці вироби і в людей, які цікавляться історією України. Та побачити їх можна зазвичай у музеях.

Втім, віднедавна давні шедеври трипільських майстрів стали доступними завдяки впровадженню проєкту «Відкритий онлайн-ресурс артефактів Трипільської культури». Проєкт реалізував державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура», що у селі Легедзине, на Черкащині. Зі слів директора заповідника Владислава Чабанюка, 500 тисяч гривень на реалізацію цього проекту спрямував Український культурний фонд, 140 тисяч гривень надійшло з обласного бюджету.

Нещодавно відбулася презентація онлайн-ресурсу. Керамічні вази, залізні наконечники, залишки фасаду житла прадавнього населення відтепер можна побачити в інтернеті. Дізнатися більше про життя і побут трипільців можна буде у рубриках: кераміка, предмети з міді, знаряддя праці, зброя, поселення Трипільців, пластика, ткацтво, житлобудування, а також фото і відео архів. Нові артефакти, які знаходитимуть під час розкопок, також будуть додавати на онлайнресурс.

За словами розробника сайту Ігоря Кондратюка, спочатку створили макет, потім над ним працювали програмісти. «Додаватися туди нові музеї і нові артефакти будуть. Це зверне увагу підростаючого покоління на артефакти, бо вони оживуть у тій реальності, у котрій молоді люди зараз перебувають більшу частину життя».

Фото для сайту створив Олексій Плесков. Упродовж місяця він зробив 1010 фото експонатів музею. Кожен предмет, каже, залежно від об’єму має від 3-х до 12 ракурсів. «Всі ці предмети не схожі один на одний, складність була втому як позиціонувати їх перед камерою. Як його поставити і освітить була цікава задача».

За словами ДІКЗ «Трипільська культура» Владислава Чабанюка, створити онлайн-базу трипільських артефактів планували давно. «Трипільська культура, ніби, така відома, всі про неї десь чули, але конкретно, якщо запитати ніхто нічого не знає. Тому виникла така ідея у моїх рідних і знайомих взятися за це і зробити такий сайт».

Частина експонатів, які вміщені на сайті  – артефакти Борщівського обласного краєзнавчого музею, що на Тернопільщині. Також на ресурсі представлені речі, які знаходяться у фондах заповідника, і не представлені в експозиції.

Марія Сидоренко

За підтримку