Слухання відбулися при великому скупченні жителів столиці. Захід був відкритим для всіх містян. У громадських слуханнях взяли участь більше 600 осіб, в тому числі, представники громадськості, адміністрації района і міста,  а також незалежні експерти в галузі екології.

Члени тимчасової робочої групи створеної активістами громадської ради при Дарницькій РДА, представили доповідь про потенційний вплив сміттеспалювального виробництва на заводі “Енергія” на навколишнє середовище Дарницького району та міста Києва. Учасникам з залу також випала нагода  виступити і поставити доповідачам свої питання. В результаті слухання були визнані такими, що відбулися.  Попередньо,  для широкого загалу столиці був забезпечений вільний доступ до матеріалів, включаючи попередні дослідження екологічного стану навколо заводу “Енергія”, проведеного ГО “Інститут розвитку самоорганізації населення” та “Центральною геофізичною обсерваторією”.

На початку презентації проекту реконструкції “Енергії”, директор підприємства – Сергій Крикун, почав з соціальної складової, яка на його думку є ледь не найважливішою за екологічну, проте у кінці своєї доповіді визнав, що стан підприємства не відповідає екологічним директивам ЄС.

Фото: Михайло Городецький

Сергій Крикун. Директор заводу “Енергія”

Під час його виступу активісти з задніх рядів стали обурюватися тим, що вони десятиліттями  змушені нюхати “продукти” викидів очолюваного ним підприємства. Все це довелося чути й іншим представникам влади, яких, слаба Богу, не бракувало на заході – зокрема заступнику Голови КМДА – Петру Пантєлєєву. Адміністрація “Енергії”, майбутні проектанти реконструкції та міські чиновники, захищаючи цей морально застарілий завод, наводили в якості  прикладу сміттєспалювальні заводи Європи, які, часто – густо розташовані в центрі європейських міст. Проте експерти запрошені громадськістю, вказували на нікчемність цих твердженнь, адже йдеться про ступінь очищення  від отруйних діоксинів, які вловлюються у наших сусідів п’ятьма-шістьма ступенями фільтрації. На відміну від “Енергії”, де лише нещодавно встановили електрофільтри й то не усіх котлах! Та й морфологія сміття зовсім інша, бо у Європі сміття сортують, а влада країн ЄС стимулює населення це робити.

Заступник Голови КМДА – Петро Пантелеєв

“Які електрофільтри  зупинять діоксини? Це ж наночастинки! “Енергія” виробляє 38% золи та  високотоксичного шлаку,  натомість нам кажуть що це безвідходне виробництво”, – обурюється Олександр Лисенко, представник Громадської ради при Дарницькій РДА. Фахівець каже, ” я живу у цьому районі два десятки років, при його будівництві, ще з часів СРСР, потрібно було враховувати розу вітрів, а так як це не було зроблене – “Енергія” роками гонить викиди у бік багатоповерхових житлових будинків, яких у Дарниці набудували, як грибів”.  “До того плюс розсіювання частинок у зоні приблизно на 30 кілометрів!  А знаючи, що влітку у Києві дуже багато штильових днів, можна говорити, що ця зона покривається шкідливими викидами “Енергії дуже часто”, – підтримує свого колегу – еколог, журналіст – Михайло Городецький: ” “науково доведено, що діоксини є універсальною отрутою, вони вражають все живе навіть в найменших концентраціях. Вони також підривають імунну систему людини, що може привести до смерті від самого банального захворювання. Отримувати діоксини та інші небезпечні речовини, такі як ртуть і кадмій, ми можемо, також через повітря, овочі, гриби, ягоди і через все, що росте в землі навколо заводу. Норматив по утриманню діоксинів в землі, за попередніми підрахунками, був вичерпаний на території, де розташований завод “Енергія” – 12 років тому, а значить, земля і водойми навколо нього вже давно  отруєні”.  На тому, що “Енергія” є шкідливим і неефктивним підприємством зійшлися майже усі експерти, серед яких: Валерій Гузей, Іван Ковалець, Ігор Сінаєв, Роман Ільченко, Сергій Козлов. Майже усіма ними піднімалося питання  доцільності модернізації заводу «Енергія», вартості надання майбутніх послуг населенню після модернізації заводу, залучення інвесторів для будівництва нового заводу. Також говорили про підвищений рівень захворюваності дарничан у порівнянні з іншими киянами. Згідно висновків експертів, завод “Енергія” є потужним джерелом забруднення SO2, NOx, CO, NH3, PM,HF. Також існують великі розбіжності у оцінках викидів між статистичною звітністю та незалежними вимірами.

Всі присутні Дарничани мали змогу висловити свою точку зору

Натомість чиновники і керівництво заводу “Енергія”, а також співробітники КП «Київтеплоенерго», яких , до слова сказати, у зал Ліцею “Інтелект” “нагнали”  чималенько, хто мовчазним одобрямсом, а хто виступами намагалися втовкмачити присутнім в переповненому залі людям, яким благом, насправді є завод “Енергія” і якими новими принадами він вразить Дарницьку громаду, після проведеної міською владою реконструкцією. Частина залу зустрічала виступи доповідачів ріденькими оплесками – спрацьовував “рефлекс грюкання”. Втім, ці святкові реляції, частенько супроводжувалися криками “фу!” і “ганьба!”, що доносилися з “гальорки”, куди вдалося пробитися жителям навколишніх будинків. На думку містян: що б не вирішили люди, влада до них не дослухається, і гроші, які виділяються на реконструкцію “Енергії” будуть “роздерібанені”. “Реконструкція “Енергії” в такому вигляді, в якому її малюють чиновники, вимагає величезних капіталовкладень, сума яких може сягнути півмільярда гривень” – говорить Вадим Гордін, активіст, керівник організації “Інститут розвитку самоорганізації населення”, -” в міському,  бюджеті таких грошей немає, але як і знайдуться, це ще зовсім не означає, що буде проведена якісна реконструкція, без корупційного інтересу”.  За словами Гордіна: ” швидше за все, доведеться залучати інвесторів, але і тут без проблем не обійтися: як проводяться такі тендери, кияни прекрасно знають. З таким об’єктом, як сміттєпереробний завод, “міжсобойчик” не пройде, тому що це підприємство підвищеної екологічної небезпеки і будь-яка недоробка або корупція загрожує справжнім лихом”.

У підсумках слухань, які були озвучені Головою громадської ради при Дарницький РДА, екологічним активістом – Геннадієм Сінцовим, було вирішено:

Зліва направо: Геннадій Сінцов, Ярослав Лагута – в.о. голови Дарницької РДА, Петро Пантелеєв, заст. Голови КМДА

У Дарницькому районі склалася небезпечна для життя та здоров’я мешканців ситуація, що спричинена впливом екологічно шкідливих об’єктів, які здійснюють свою діяльність на території району, а саме – Дарницькою ТЕЦ та її золовідвалом, Бортницькою станцією аерації, сміттєспалювальним заводом «Енергія», а також вкрай перевантаженим та неупорядкованим рухом вантажного транспорту проспектом Бажана, до того ж, шкідливий вплив несе масова понаднормова забудова житлових масивів багатоповерховими будинками.
Впродовж багатьох років порушуються права людини на вільні, якісні та адекватні умови життя, визначені чинним законодавством щодо захисту навколишнього природного середовища від забруднень техногенного характеру.

Викиди та скиди зазначених підприємств становлять серйозну загрозу для здоров’я мешканців району і зокрема густонаселених мікрорайонів Осокорки, Позняки, Бортничі та Харківський масив. Цілодобово ці підприємства викидають у повітря небезпечні речовини, які отруюють нас і наших дітей. Захворюваність органів дихання та алергічних захворювань населення Дарницького району за офіційними даними є вищою, ніж в багатьох інших районах столиці, а за неофіційною оцінкою перевищує середню по місту Києву у декілька разів. Скиди цих підприємств забруднюють підземні водні горизонти та р. Дніпро важкими металами та канцерогенними сполуками.
Зазначаємо, що смердючі запахи стали невід’ємною візитівкою столиці України для іноземних делегацій, туристів, бізнесменів, що негативно впливає на туристичний та інвестиційний імідж як м. Києва, так і України загалом.

Також, зазначаємо, що у гонитві за надприбутками будівельні компанії м. Києва (за потурання чиновників виконавчої влади та депутатів Київради) інтенсивно здійснюють понаднормову хаотичну забудову Дарницького району м. Києва, перевищуючи нормативи щільності розміщення будинків, їх етажності, кількості жителів на одиницю площі міста, що призводить до погіршення інсоляції, застійних атмосферних явищ, перевищення кількості автомобільного транспорту з його забруднюючими вихлопами, наближення житлової забудови до зазначених підприємств-забруднювачів з порушенням нормативів безпечної відстані.
Сміттєспалювальний завод «Енергія» КП «Киїтеплоенерго», розташований на березі озера «Вирлиця» та біля траси Київ-Бориспіль, під час несприятливих атмосферних умов (інверсія, мряка, застійні явища) своїм ядучим димом створює нестерпні умови для мешканців вищезазначених житлових масивів. Застаріла технологія переробки сміття та обладнання підприємства не відповідають сучасним вимогам. За словами керівників підприємства воно вже неодноразово «модернізувалося». Однак результатів цього досі непомітно. Друга стадія очищення газів, про необхідність якої велись розмови останні 10 років, так і не побудована.
Учасники Громадських обговорень зазначають, що чотири з п’яти аналогічних підприємств, збудованих на території колишнього СРСР, закрито ще до 1991 р. як надзвичайно шкідливі для здоров’я людей.

Учасники громадських слухань. Фото: Олег Спорников

Звертаємось до керівництва Київської міської державної адміністрації з вимогою розробити, а до Київської міської ради – затвердити в найкоротший термін Програму ефективного поліпшення стану навколишнього природного середовища у м. Київ та Дарницькому районі зокрема, забезпечити її фінансування з бюджету вже наступного 2020 року.
Визнаємо незадовільною роботу технологічно застарілого сміттєспалювального заводу «Енергія» через його екологічно небезпечні викиди, які вкрай негативно впливають на здоров’я дарничан й вимагаємо закрити завод «Енергія» та збудувати сучасний комбінат з комплексної переробки побутових відходів відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 117-р «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030 року».

Наразі, розуміючи тривалість будівництва сучасного заводу, вимагаємо негайної модернізації сміттєспалювального заводу «Енергія» із застосуванням надсучасних світових технологій та залученням провідних експертів. Ми та наші діти не можемо роками чекати виконання ваших обов’язків, тому на час проведення модернізації заводу вимагаємо зупинки його роботи. Вимагаємо закладання у бюджет міста Києва на 2020 рік повної суми необхідної для сучасної модернізації заводу. В рамках модернізації ми забороняємо розглядати питання розміщення на території сміттєспалювального заводу «Енергія» будь-якого майданчику для сортування сміття. Під час модернізації заводу вимагаємо встановлення сучасних приладів моніторингу викидів на джерело забруднення (трубу) та онлайн доступ для мешканців до спостереження. Робота заводу має автоматично негайно зупинятися під час перевищення допустимих норм. Вимагаємо всі норми дозволів на викиди екологічно небезпечних речовин привести до світових стандартів. Вимагаємо долучити до контролю за підготовкою та процесом модернізації заводу еко-активістів мешканців Дарницького району та громадських експертів. Оскільки, завод «Енергія» є постачальником тепла до жилих будинків мкр. Позняки та мкр. Осокорки, то визначаємо підготовчий період – до кінця опалювального сезону (березень 2020), період модернізації – до наступного опалювального сезону (жовтень 2020), з наданням громадськості плану з вказанням термінів реалізації.

Завод “Енергія”. Фото Михайло Городецький

Обов’язковим є відновлення стаціонарного пункту моніторингу повітря за адресою-вул. Ревуцького, 34.
Оскільки, існуючі міські сміттєві полігони, впродовж модернізації заводу «Енергія», будуть працювати з перевантаженням, вимагаємо закласти у бюджет міста Києва фінансування на біорекультивацію цих полігонів.
Вимагаємо негайно переглянути перспективні плани забудови на території Дарницького району, припинивши видачу дозволів на подальше житлове будівництво в районі, віддавши перевагу розвитку соціальної інфраструктури, збереженню залишків природних ландшафтів та якісному озелененню.
Учасники громадських обговорень зауважують, що існують реальні та випробувані на практиці методи і технології роздільного збирання сміття, вивезення, переробки та виготовлення з отриманої вторинної сировини різноманітних продуктів (будматеріалів, органічних добрив, брухту чорних і кольорових металів, вторинних паперових, скляних та пластмасових виробів, паливних брикетів тощо), що дають значну економію коштів, зменшують навантаження на полігони захоронення відходів і сміттєспалювальні підприємства, знижують забруднення навколишнього середовища.
Проте, Київською міською держадміністрацією поки що не здійснюються реальні та достатні кроки щодо комплексного вирішення процесу по створенню замкнутого технологічного циклу з сортування, переробки та утилізації сміття, в тому числі з технологічними процесами переробки вторинної сировини та органічних добрив.
Окрім того, комунальним підпрємством «Київкомунсервіс», комунальними керуючими компаніями, ОСББ та ЖБК незадовільно здійснюється впровадження роздільного збирання побутового сміття та не проводиться роз’яснювальна і заохочувальна робота з мешканцями. Компанії-перевізники сміття, сміттєспалювальний завод «Енергія», керівництво полігонів із захоронення побутових відходів виявляють недбалість та незацікавленість у налагодженні роздільного збору побутових відходів, що створює умови для існування та використання сірих схем класифікації вивезених відходів та отримання прибутків від цих схем, які шкодять здоров’ю людей.
Закликаємо керівництво Київської міської державної адміністрації терміново розробити та запровадити дієвий механізм роздільного збирання твердих побутових відходів у місті, створивши для цього методи економічного стимулювання та відповідну інфраструктуру для класифікації, роздільного вивезення та переробки відходів.

Увага!

Пропонуємо Киянам, надавати свої пропозиції та доповнення до вище згаданого висновку громадських слухань. Пропозиції та доповнення просимо направляти виключно на електронну адресу відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації апарату Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (відділу) – darn_vnutpol@kmda.gov.ua або офіційно звернутись до відділу роботи зі зверненнями громадян  протягом семи днів з дня публікації даного оголошення до 24.11.2019 року включно.

Зауважуємо, що пропозиції надані в коментарях під зазначеним повідомленням враховуватись не будуть.
Пропозиції будуть розглянуті на засіданні тимчасової робочої групи громадської ради при Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації 25 листопада 2019 року. Наголошуємо, що пропозиції мають бути надані виключно в межах питання, що було розглянуто під час консультацій з громадськістю.