У вас виник спір, при вирішенні якого Ви бажаєте зберегти час, нерви та гроші та віднайти більш прогресивний метод вирішення суперечок? Процедура медіації уже досить давно набула широкого застосування у європейських країнах та є однією з найпопулярніших форм врегулювання конфліктів. За допомогою цієї статті Ви дізнаєтесь що таке медіація та у чому її переваги, хто такий медіатор та чому варто звернутися до нього, а не до суду.

 

Медіація (примирення) – процедура врегулювання конфлікту шляхом переговорів його учасників за підтримки медіатора.

 

Медіатор – спеціально підготовлений нейтральний посередник, який підтримує сторони в їх прагненні вирішити конфлікт мирним шляхом. Медіатор допомагає організувати та провести переговори, налагодити мирне спілкування, досягти порозуміння, виявити реальні проблеми та інтереси сторін та знайти оптимальний шлях вирішення спору. Медіатор не є суддею, представником чи адвокатом жодної зі сторін (хоча в цивільному, господарському та адміністративному процесах передбачене врегулювання спору за участю судді, однак за таку послугу доведеться сплатити чималий судовий збір). Також професійний медіатор не оцінює сторони та їх роль у конфлікті, не шукає винних та не засуджує жодну зі сторін та не приймає рішення щодо суті конфлікту.

 

За результатами проходження процедури медіації може бути укладена медіаційна угода, в якій викладаються досягнуті сторонами домовленості із зазначенням строків та умов їх реалізації, прав та обов’язків кожної зі сторін. Або може бути укладений інший цивільно-правовий договір у якому визначаються права та обов’язки учасників щодо окремих питань, у яких досягнуто домовленість.

 

Мирова угода – ще один вид оформлення домовленостей, досягнутих під час медіації. У ній викладаються всі досягнуті сторонами домовленості, що стосуються предмету позову (у тому разі, коли відкрите судове провадження та застосовується врегулювання спору за участю судді).

 

До медіації доцільно звертатись майже в усіх цивільних спорах, де учасники зацікавлені у вирішенні питання без судового розгляду та готові докладати зусилля для мирного вирішення конфлікту. Звичайно медіація є найбільш корисною у сімейних та спадкових спорах між родичами, задля збереження між ними нормальних стосунків, однак це аж ніяк не стосується випадків, у яких присутнє домашнє насильство.

 

Сімейна медіація допомагає мирним шляхом вирішити питання, які стосуються розлучення, поділу майна колишнього подружжя, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини та питання, які стосуються усиновлення, опіки чи піклування, позбавлення батьківських прав, розподіл прав та обов’язків у сім’ї тощо.

 

Так звана «спадкова» медіація допомагає сторонам поділити спадкове майно, знайти порозуміння та відновити стосунки між спадкоємцями, встановити порядок користування майном та вирішити інші спірні питання, пов’язані з прийняттям та оформленням спадщини.

 

У чому переваги медіації над судовими тяжбами? По-перше це економить кошти, оскільки витрати на медіацію значно менші, ніж судові, а у деяких випадках медіація здійснюється навіть на безоплатній основі. Також медіація значно економить час, оскільки її процес є значно швидшим за судовий. Вона допомагає відновити повагу один до одного та сприяє збереженню відносин у сім’ї, нормальному спілкуванню розлученого подружжя, родичів чи спадкоємців. Порядок та час проведення медіації встановлюється за домовленістю сторін та медіатора і не залежить від розкладу роботи суду. Рішення приймають учасники за взаємною згодою, що зумовлює високий рівень їх добровільного виконання. Медіація є цілком конфіденційною, тому інформація, отримана під час медіації, не розголошується. Все здійснюється на добровільних засадах – учасники дають згоду на участь у медіації та можуть вийти з процесу у будь-який момент, оскільки медіація спрямована на виявлення та задоволення інтересів усіх сторін спору.

 

На наш погляд медіація якнайкраще спрямована на забезпечення інтересів дитини, оскільки врегульовується участь обох батьків, інших членів сім’ї в утриманні та вихованні дитини.

 

Тож які результати Ви можете отримати при вирішенні спору шляхом медіації? Насамперед, вирішення наявного конфлікту буде відповідати саме Вашим потребам та інтересам, Ви зекономите час та кошти, уникнете тривалих судових процесів, збережете стосунки з іншою стороною та власну конфіденційну інформацію, а у спорах, що стосуються інтересів дитини – її психологічний комфорт.

 

Якщо у Вас наявний цивільний чи адміністративний спір – звертайтеся для консультацій за номером гарячої лінії безоплатної правової допомоги 0 800 213 103, або до найближчої точки доступу до безоплатної правової допомоги.

 

Заступник начальника відділу комунікацій та правопросвітництва

Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві

Діана Мєшкова