У рамках проєкту ЄС «Інтегрована автоматизована система екологічного радіаційного моніторингу на спецкомбінатах Державної корпорації «Українське державне об’єднання «Радон» автоматизовану систему екологічного радіаційного моніторингу було встановлено на 45 сховищах радіоактивних відходів у Києві, Харкові, Дніпрі, Львові та Одесі. Всі вони наразі перебувають під управлінням «Радону». Ця система дозволить здійснювати моніторинг і документування параметрів радіаційної обстановки, допоможе у виявленні радіаційної небезпеки та швидкому реагуванні на неї.

«І для України, і для ЄС вкрай важливо, щоб аварійні ситуації на території України швидко виявлялись, щоб реагування на них було швидким і щоб об’єкти поводження з РАВ по всій країні перебували під належним контролем і підтримувались у належному стані. Хотів би підкреслити важливість оснащення України найсучаснішим обладнанням для виявлення аварійних ситуацій та реагування на них»,- зазначив д-р Ганс ван Вліет, керівник цього проєкту від Європейської Комісії.

Автоматизована система складається з п’яти підсистем екологічного радіаційного моніторингу, які вимірюють рівні радіації та передають результати до головного офісу «Радона» у Києві, де дані обробляються і представляються керівництву «Радона».

«Нова автоматизована система радіаційного моніторингу забезпечує безпеку населення, довкілля та персоналу «Радона». Вона дає можливість швидкого реагування у разі радіаційних аварій», – сказав Ігор Буксанчук, директор «Радона»

«Створення системи радіаційного моніторингу перебуває в центрі уваги співробітництва ЄС-України у сфері ядерної безпеки. Державне агентство України з управління зоною відчуження дуже вдячне Європейському Союзові за постійну підтримку», – відмітив Олександр Ковальчук, т.в.о. Голови ДАЗВ.

«Тепер у розпорядженні державних міжобласних спецкомбінатів «Радона» є багато сучасного обладнання, яке дозволяє їм забезпечувати постійний екологічний моніторинг майбутніх років»,- прокоментував Мартін Пазур, директор компанії Nuvia a.s., виконавця проєкту.

«Радон» – головне державне підприємство, що відповідає за збирання, транспортування, кондиціонування та тимчасове зберігання низькоактивних відходів, не пов’язаних з генерацією електроенергії. Для цієї мети підприємство використовує спецкомбінати в Києві, Харкові, Дніпрі, Львові, Донецьку та Одесі. Через конфлікт на Сході України проєкт ЄС виконувався лише для п’яти з них, за винятком донецького. На підприємствах є приповерхневі сховища для зберігання твердих відходів, сховища колодязного типу для відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання та баки для рідких відходів. Вони розташовані поблизу великих обласних населених пунктів, а сховища Київського спецкомбінату розташовані в межах міста Києва, що надає питанню безпеки населення дуже високої пріоритетності. Крім того, ці підприємства були спроєктовані та введені в експлуатацію за радянських часів, у 1960-1962 рр., обладнання для радіаційного моніторингу було застаріле. Україна має намір вилучити відходи й перемістити їх у місця, де безпеку можна забезпечити більш надійно. Але доти, поки такий складний і вартісний проєкт зможе бути здійснений, майданчики необхідно модернізувати, щоб забезпечити належний захист людей і довкілля від іонізуючого випромінювання.

За об’ємом радіоактивних відходів (близько 3,4 млн м3 станом на жовтень 2018 р.) Україна посідає друге місце в Європі та четверте у світі. 95 відс. цих відходів утворились унаслідок Чорнобильської аварії.

Довідково:

Починаючи з 1991 р., Європейський Союз надав понад 1,05 млрд. євро на підтримку підвищення безпеки ядерної галузі України.

Проєкти сприяли підвищенню безпеки експлуатації та ремонту чотирьох атомних електростанцій України, створенню належної національної інфраструктури для поводження з радіоактивними відходами, надавали інституційну підтримку ядерному регулюючому органу України, фінансові внески у створення нового безпечного конфайнмента над пошкодженим реактором Чорнобильської АЕС, а також низки соціальних проєктів на підтримку місцевого населення, постраждалого від наслідків Чорнобильської аварії 1986 р.

Проєкт ЄС «Інтегрована автоматизована система екологічного радіаційного моніторингу на спецкомбінатах Державної корпорації «Українське державне об’єднання «Радон» є одним з 19 триваючих проєктів ЄС з ядерної безпеки. Проєкт виконувала компанія Nuvia a.s.. Тривалість проєкту – 2 роки, бюджет – 2,6 млн. Євро.