12 грудня 2019 року в Україні стартує новий проєкт ЄС “Надання підтримки Україні в розвитку сучасної системи громадського здоров’я”. Проєкт надаватиме підтримку Уряду України у реалізації реформи сектору охорони здоров’я згідно з міжнародними зобов’язаннями України в межах Угоди про асоціацію.

“Україна залишається однією з країн з найкоротшою тривалістю життя в Європі і має високий рівень захворюваності. Тому абсолютним пріоритетом має стати створення сучасної європейської системи громадського здоров’я з особливою увагою на профілактиці захворювань задля добробуту всіх громадян. Ми хочемо поділитися найкращими міжнародними практиками, оновити законодавство України та запровадити сучасний підхід до охорони здоров’я в українських реаліях. Ми сподіваємось, що проект сприятиме покращенню управління охороною здоров’я та створенню ефективної системи охорони здоров’я, всі учасники якої працюють над досягненням однієї мети: забезпечення високої якості медичних послуг для всіх українців”, – зазначила Віргінія Дамбраускайте, радник з питань охорони здоров`я Представництва ЄС в Україні.

Проєкт забезпечує консультативну підтримку Міністерства охорони здоров’я України, Центра громадського здоров’я МОЗ України та регіональних центрів громадського здоров’я. Експерти проєкту надають рекомендації, допомагають у розробці законів та нормативно-правових актів, проведенні аналізу та впровадженні провідних практик ЄС.

“Щоб досягти цілі “люди менше хворіють”, яку ми поставили в Уряді і міністерстві, потрібно адаптувати до українських реалій найкращі світові практики побудови системи громадського здоров’я. Вірю, що проект ЄС дозволить нам напрацювати рішення, які будуть включені в політичний порядок денний, та дозволять досягти важливих цілей: покращення благополуччя, зміцнення здоров’я людей та усунення нерівності в доступі до охорони здоров’я”, – зауважила Міністерка охорони здоров’я України Зоряна Скалецька.

“Ми цінуємо допомогу ЄС в розвитку системи охорони здоров’я. Сучасне громадське здоров’я спрямоване на посилення державного обов’язку щодо захисту найуразливіших груп населення та надання можливості людям реалізувати свій потенціал. Ми вважаємо, що проект якнайкраще зможе реалізувати цю ідею у сфері охорони здоров’я в Україні із залученням досвіду європейських країн”, – додав Генеральний директор “Центру громадського здоров’я” Володимир Курпіта.

“Проєкт має на меті приведення системи громадського здоров’я в Україні у відповідність до практик ЄС. В результаті проєкту буде створена стійка системи епідеміологічного нагляду за інфекційними та неінфекційними захворюваннями. В країні буде запроваджено міжнародні медико-санітарні правила, спрямовані на запобігання, захист, контроль та реагування на міжнародне розповсюдження захворювань. Нова національна система громадського здоров’я стане надійною запорукою захисту здоров’я кожного українця”, – підкреслив керівник проєкту, д-р Предраг Дюріч.

Також проєкт підтримує реформу служби крові в Україні шляхом побудови стійкої сучасної системи безпеки крові згідно з вимогами ЄС. Проєкт зосередиться на удосконалені системи управління якістю, створенні реєстрів донорів та єдиних стандартів переливання крові, популяризації добровільного донорства та створенні незалежного компетентного органу у сфері безпеки крові.

Довідкова інформація: Глава 22 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС передбачає гармонізацію українського законодавства та практик в сфері охорони здоров’я зі стандартами ЄС, зокрема це стосується профілактики інфекційних захворювань, системи безпеки крові та боротьби з тютюнопалінням.

Проєкт ЄС “Надання підтримки Україні в розвитку сучасної системи громадського здоров’я” реалізується компанією GFA Consulting Group GmbH (GFA) у консорціумі з Інститутом охорони здоров’я і соціального забезпечення Фінляндії (THL). Проєкт триватиме з 2019 до 2022 року. Бюджет проєкту складає близько 3 млн. євро.

За додатковою інформацією звертайтеся до асистента проєкту Дар’ї Демут: daria.demut@gfa-group.de

Джерело: Фундація “Чинність закону”