У рамках проєкту з відновлення міжнародного водного шляху Е-40 у 2020 році буде проводитися днопоглиблювання ділянки річки Прип’ять. Про це заявив міністр інфраструктури Владислав Криклій.

Філія Днопоглиблювальний флот ДП «АМПУ» вже уклала угоду на проведення днопоглиблювальних робіт для забезпечення гарантованих габаритів суднового ходу на українській ділянці Прип’яті протяжністю 64 км.

Всі роботи на Прип’яті у 2020 році будуть проходити відповідно до Дорожньої карти поліпшення судноплавства на річках Дніпро і Прип’ять. Роботи виконає таке собі товариство «СОБІ», яке займається видобуванням піску, гравію, глини і каоліну. Саме воно стало переможцем аукціону в системі публічних закупівель Prozorro, запропонувавши найнижчу цінову пропозицію. Хоча добре відомо, якщо дешево, значить без належної якості.

Загальний обсяг так званого ремонтного вичерпування складає 100 тис. кубометрів ґрунту.

В результаті робіт буде забезпечено гарантований прохід для суднового ходу: глибина – 1,6 м, ширина – 35 м, радіус заокруглення – 300 м. Все це на українському відрізку річки Прип’ять загальною протяжністю 64,5 км. Вартість робіт за договором становить майже 9,9 млн грн. В уряді кажуть, що всі роботи проводитимуться з обов’язковим дотриманням вимог екологічної безпеки. Натомість екологи мають великий сумнів, як у необхідності міжнародного водного шляху Е-40 загалом, так і в екологічній безпеці.

Зокрема, НЕЦУ зазначає, що проект погано продуманий, будівництво Е40 стане катастрофою для Полісся. Будівництво та експлуатація водного шляху передбачає зміну гідроморфологічних умов всього регіону Полісся, що призведе до деградації цінних територій водно-болотних угідь, які перебувають під національним та міжнародним захистом як ареала оселищ цінних біотипів, та низки вразливих природних територій України. Полісся є невід’ємною складовою природної системи регулювання запасів водних ресурсів Європи та клімату в регіоні. Проект передбачає суттєві зміни в річках: зміни в гідрологічному та гідроекологічному режимах, будівництво та реконструкцію гідротехнічних споруд, збільшення розміру фарватеру, вирівнювання русла річок, днопоглиблювальні роботи тощо.

Фото з інтернет

А міжнародно відома організація «Екологія. Право. Людина» вважає, що водний шлях Е40 всерйоз загрожує виконанню угоди про Асоціацію з ЄС. Мова йде, наразі про водно-болотні угіддя та Смарагдову мережу. Екологи зазначають, що 16 листопада 2016 року Постійний комітет Бернської конвенції затвердив переліки об’єктів мережі Емеральд (Смарагдової мережі) для України та Білорусі.

«При цьому, як ми повідомляли, тривають міждержавні переговори щодо будівництва водного шляху Е40, який має пройти територією Польщі, Білорусі та України, охопивши дистанцію в 2000 кілометрів. Планується, що маршрут з’єднає Чорне та Балтійське моря. Будівництво водного шляху Е40 лобіюється окремими політичними силами та державними органами всіх трьох країн. Екологи ЕПЛ з’ясували, що 94% протяжності шляху в Україні і Білорусі пройде через особливо цінні природні території європейського значення – ділянки мережі Емеральд, – повіддомляє ЕПЛ.

Білоруська частина водного шляху має пролягти річкою Мухавець, Дніпро-Бугський каналом, річкою Піна та Прип’ять до білорусько-українського кордону.

Вплив на природу, нажаль, серйозно ніхто не враховує. Всі рахують лише потенційні економічні прибутки.