Із початком зими до лікарів приходить багато дітей із проблемами травлення, серцево-судинної системи, органів дихання. Цієї пори загострюються хронічні хвороби. Саме сімейний лікар або педіатр, з яким ваша родина для своїх малюків уклала декларацію, допоможе вам у цей період.

Як почуваються ваші школярики? Чи успішно адаптувалися до зміни режиму дня, шкільних навантажень, нових обов’язків, перепадів погоди та скорочення світлового дня? Чи зручні для дитини рюкзак і робоче місце в класі? Чи добре вона бачить зі свого місця шкільну дошку й усе, що показує вчитель? Чи добре чує сказане? Відповіді на ці та інші запитання допоможуть батькам разом із сімейним лікарем або педіатром зрозуміти, що відбувається з дитиною.

Тому перша порада батькам – спілкуйтеся з дітьми, цікавтеся їхнім самопочуттям, намагайтеся зрозуміти їхні шкільні турботи. Чудово, якщо родина має традицію снідати та вечеряти разом. Неквапливе обговорення планів чи підсумків дня за родинним столом – прекрасна нагода дізнатися про виклики нового навчального року.

Друга порада батькам – побачте все на власні очі, перевірте на собі. Сходіть у школу, класи, посидьте за партою вашої дитини, подивіться, як падає денне світло, як освітлюється в темну пору доби. Зверніть увагу на запахи шкільних їдальні та вбиральні, переконайтеся, що є умови для дотримання гігієни. Спілкуйтеся з учителями й адміністрацією школи. Це ваші спільники в школі на шляху до створення здорового середовища для дитини.

Перед початком навчального року діти проходили профілактичний огляд і отримали від педіатра чи сімейного лікаря необхідну для школи довідку (форма № 086-1/о), в якій, зокрема, зазначено групу для занять фізичною культурою. Разом із довідкою батьки  мали отримати й рекомендації – як загальні, важливі для усіх, так і персональні, залежно від особливостей та стану здоров’я школярика. Зокрема дітям із хронічними хворобами зазвичай радять пройти профілактичні курси лікування. Коли ж таких рекомендацій ви не отримали, або якщо почали помічати симптоми хронічної хвороби, яку не діагностували у вашої дитини, то ось третя порада: самостійно зверніться до вашого сімейного лікаря та вимагайте контрольованого нагляду.

Наприкінці (четверта порада) – два слова про сон. Важливо, щоб дитина висипалася. Вкласти школярика окриком «Ану бігом у ліжко» мало кому вдається. Найкращий спосіб домогтися, аби дитина дотримувалася режиму дня та вчасно лягала, – самим подати приклад. Добре, коли родина має єдиний час для сну й удома в цей період тихо та спокійно. Адже дитина не слухає батьків, вона на них дивиться. Будьте здорові!

 

Ольга Льос, лікар загальної практики, завідувач Глевахівської амбулаторії ЗПСМ Васильківської ЦПМСД (Київська область) 

Фото надане автором

Як сімейний лікар, я раджу батькам не зволікати, а починати стежити за здоров’ям дитини вже з настанням холодів, проходити профілактичні медичні огляди. Під час таких оглядів виявляються ознаки захворювань, тож краще провести профілактичну роботу, ніж лікувальну. Ближче до зимового періоду частіше виникають респіраторні захворювання верхніх дихальних шляхів (нежить, кашель, біль у горлі, температура), тому що діти навчаються в колективах, деякі інфекції є перехресними, похолодання, невчасно ввімкнули опалення… і діти хворіють.

Цього року в школярів також переважають респіраторні інфекції верхніх дихальних шляхів.

Але не тільки похолодання є причиною сезонної захворюваності. Діти все рідше дотримуються здорового способу життя, натомість приділяють більше ніж потрібно уваги телефонам, різним гаджетам. Замість того, щоб побігати на вулиці зимовою прохолодною погодою, вони «сидять у телефонах». Тобто немає фізичної активності на свіжому повітрі. Наступна важлива річ – це збалансоване корисне харчування. Зараз багато батьків, мотивуючи тим, що в них мало часу, годують дітей сардельками, сосисками та чипсами, тобто фаст-фудом. Якби діти харчувалися збалансовано, вони б отримували всі вітаміни та мікроелементи, потрібні для нормального розвитку, і їхня імунна система була б сильнішою. Також потрібно вживати багато води, щоб підвищувати захисні функції організму й опірність до інфекційних захворювань.

Як сімейний лікар, я раджу своїм пацієнтам вести здоровий спосіб життя, особистим прикладом показувати дітям відповідальне ставлення до свого здоров’я. Тільки так можна домогтися того, щоб діти менше хворіли. Саме від дорослих залежить здоров’я дітей.

Будьте здорові!