Часто люди не приділяють належної уваги щепленням дорослих проти небезпечних хвороб і не звертаються вчасно до сімейних лікарів. Це може призвести і, на жаль, призводить до сумних наслідків.

Цього року вже зареєстровано сім випадків правця (столбняка – рос.), одна людина померла. Зокрема, наприкінці літа захворів турист із Києва, який під час сходження на Говерлу проколов сучком підошву взуття та шкіру на нозі. Останнє щеплення проти дифтерії та правця він робив у травні 2009 р. Тобто минуло десять років. А це саме той термін, за який імунітет проти правця минає.

Тому сімейні лікарі наполегливо рекомендують усім дорослим (для дітей складено спеціальний графік) повторювати що десять років щеплення проти правця та іншої небезпечної хвороби – дифтерії. Остання небезпечна тим, що без негайного лікування половина хворих може померти.

Аби зрозуміти, чи пора вам повторити або зробити уперше щеплення, зверніться до сімейного лікаря, з яким ви уклали декларацію. Записи про вакцинацію робляться у медичній картці. Якщо ви втратили картку і не можете пригадати, коли востаннє робили щеплення, спробуйте запитати про це родичів і близьких, можливо, вони знають. Якщо це з’ясувати не вдалося, все одно йдіть до сімейного лікаря і після огляду зробіть нове щеплення. Це не зашкодить, просто матимете додаткову вакцинацію.

Тим, хто звертається до травмпункту з відкритими ранами, зазвичай пропонують зробити щеплення проти правця. Але буває, що рана видається людині незначною, і до травматолога вона не звертається. У такому разі варто перевірити, чи ще не минуло десять років від часу останнього щеплення. Якщо минуло – імунітет треба відновлювати і вакцинуватися. Причому якомога раніше, бажано впродовж 48 годин після травми. Наступили на іржавий цвях, сучок, обдерлися об гілку чи асфальт, вгатили лопатою тощо – бігом до травмпункту.

Щеплення робиться вакциною АДП-М. АДП-М – це анатоксин дифтерійно-правцевий  модифікований. Анатоксин – токсин, знешкоджений шляхом спеціальної обробки, він не шкодить організму, але стимулює його виробляти антитіла до збудників хвороб.

Вакцина є в кожній поліклініці, щеплення є безоплатним. Вам треба лише знайти час і звернутися до сімейного лікаря.

Деякі люди не довіряють вакцинам, але це даремне побоювання. Поговоривши зі своїм сімейним лікарем, переконаєтеся, що боятися щеплення не варто. Звісно, як і будь-які ліки, протиправцеві вакцини можуть мати сторонню дію. Може боліти місце ін’єкції, почервоніти та набрякнути шкіра навколо неї. Але це значить, що організм так «відповідає» на введення вакцини. Якщо реакція буде дуже сильною, знов-таки, треба повідомити про це сімейного лікаря.

Усі наявні в лікарняних закладах України вакцини сертифіковані за міжнародними стандартами. І всі лікарі вакциновані саме цими препаратами. Тобто вони фактично перевірили їх на собі.

Ольга Льос, лікар загальної практики, завідувач Глевахівської амбулаторії ЗПСМ Васильківської ЦПМСД (Київська область)

Як тільки в Україні виявили випадки захворювань на дифтерію, до сімейних лікарів стали частіше звертатися люди по щеплення. На нашій дільниці за робочий тиждень ми робимо до ста вакцинацій.

Більшість наших пацієнтів вже щеплені від дифтерії та правця, інші продовжують активно щеплюватись. Дуже прикро, що поштовхом були зафіксовані випадки дифтерії, але люди стали уважніше та відповідальніше ставитися до свого здоров’я: приходять сім’ями – дружина, чоловік, діти, приводять бабусь та дідусів. Дітей до 18 років ми трохи більше можемо контролювати, бо вони організовані (школи, садочки). Прихильність дорослого населення тяжче перетягнути на свій бік, але ми – сімейні лікарі – приємно вражені, що зараз доросле населення масовохоче імунізуватися.

Особисто я теж вакцинована від дифтерії та правця. Була місцева реакція, звичайно, це є нормою. Кожен організм реагує по-своєму: у когось з’являється просто припухлість, в когось – місцева реакція, гіперемія, почервоніння, в когось – незначна слабкість, але ознаки за дві – три доби зникають. Тобто так відбувається формування імунітету, хвилюватися абсолютно не потрібно. Уже багато дітей ми щепили (із двох місяців), причини для хвилювання абсолютно відсутні.

Епідемія дифтерії в 90-х в Україні виникла саме через те, що мало людей погодилися на щеплення, адже для забезпечення колективного імунітету має бути щеплено 95 % населення. Тож не зволікайте. Бережіть себе і своїх рідних. Будьте здорові!