10 лютого 2020 року, в рамках другого етапу трансформації системи охорони здоров’я на рівні спеціалізованої медичної допомоги, пройшла зустріч Міністра охорони здоров’я України Зоряни Скалецької, представників Національної  служби здоров’я України, експертів проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» з власниками медичних закладів, керівниками органів місцевого самоврядування області, Департаменту охорони здоров’я КОДА.

Від Київської обласної ради у заході взяли участь перший заступник голови Тетяна Семенова та голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів Наталія Бігарі, від Київської обласної державної адміністрації Олег Торкунов.

З 1 квітня запрацює Програма медичних гарантій. Це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. До програми увійдуть послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації. Спеціалізовані медичні заклади мають бути готові до контрактування з НСЗУ, щоб отримувати кошти з національного бюджету за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Державної субвенції на фінансування «ліжко-місць» закладів спеціалізованої медичної допомоги з 2-го кварталу 2020 року не передбачено.

Експерти презентували присутнім модель діяльності в рамках реформи, нові правила фінансування медичних закладів та принцип «гроші йдуть за пацієнтом», роль НСЗУ і правила співробітництва, фінансовий план як новий інструмент управління коштами. Окрему увагу приділено питанню, як стати успішним медичним закладом в нових умовах фінансування та заробляти більше.

Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька відзначила, що в області хороший і якісний темп у реформуванні медичних закладів. «По підготовці до контрактування з НСЗУ – близько 99% закладів спеціалізованої допомоги вже перетворилися на комунальні некомерційні підприємства. З них комп’ютеризовано –  близько 56%, підключені до медичних інформаційних систем (МІС) –  понад 97-98%.

Тетяна Семенова та Наталія Бігарі, у свою чергу  подякували усім і за консультативно-інформаційну допомогу з боку МОЗу та НСЗУ і колосальну роботу, яку вже проведено спільно обласною радою та керівниками медзакладів, і яка ще продовжується. Також наголосили, що Київщина має певні відмінності і складності у роботі, на відміну від інших областей.

 

Міністр МОЗ констатуючи, що Київщина має специфічні умови праці, враховуючи такого сусіда, як Київ, висловила готовність спільно з експертами усіх структур, які беруть участь у реформуванні, допомогти спрогнозувати та прорахувати можливості спеціалізованої медичної системи області.

Що стосується пацієнтів, директорка департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко зазначила, що у  рамках реформи, аби безоплатно скористатися переліком медичних послуг Програми медичних гарантій, громадянинину потрібно отримати направлення від свого сімейного лікаря на наступні рівні допомоги.

«Екстрена ж допомога буде надана всім, навіть якщо людина не має декларації із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром”, –  запевнила вона.