12 лютого Трансперенсі Інтернешнл Україна оприлюднила Рейтинг прозорості міст-2019. Уперше лідерами стали одразу два міста — Дрогобич (1 місце у 2018) і Покров (екс-Орджонікідзе, 4 місце у 2018), які отримали по 79,1 бала. До п’ятірки найбільш прозорих міст також увійшли Тернопіль (76,0, 10 місце у 2018), Маріуполь (74,6, 2 місце у 2018) і Вінниця (74,2, 3 місце у 2018). Натомість, за результатами 2019 року топ-5 залишив Дніпро. Ще два міста — Покровськ (екс-Красноармійськ) і Коломия — продемонстрували, що, маючи бажання та політичну волю, можна протягом одного року вирости в рейтингу на 67 позицій (з 89 на 22 місце та з 96 на 29 місце відповідно). Також суттєвого прогресу досягли Дубно (з 46 на 11 місце), Мукачево (з 44 на 13 місце), Кам’янське (з 28 на 8 місце) та Полтава (з 81 на 40 місце).

Найменш прозорими містами цього року стали Конотоп, Світловодськ, Новомосковськ.

Понад третина міст перетнула позначку у 50 балів. У 2017 році лише 6% мали подібні показники.

“Попри позитивну динаміку, темпи підвищення прозорості міст знижуються. У 2018 рівень прозорості підвищився на 12%, а у 2019 році — на 6%, — зазначає виконавчий директор ТІ Україна Андрій Боровик. — Очевидно, що міськради швидше виконують ті рекомендації, які для них легші. А зміни в складніших сферах чиновники відкладають на потім. З огляду на близькі місцеві вибори, у 2020 році варто чекати помітнішого зростання”.

У цьогорічному рейтингу середній рівень прозорості складає 45,7 бала. Найбільш прозорими стали сфери кадрових питань (68%) і доступу та участі (66%). Найменш прозорими залишаються соціальна сфера (втілено 25% рекомендацій) та житлова сфера (втілено лише 23% рекомендацій). Зазначимо, що така “непопулярність” зрушень в житловій сфері спостерігається вже три роки поспіль — цьогоріч відразу 18 міст не зробили зрушень у цьому напрямку.

Захід відбувся за фінансової підтримки проєкту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, який фінансується Міністерством закордонних справ Данії та проєкту «Онлайн-платформа «Прозорі міста» для взаємодії громадянського суспільства та органів місцевого самоврядування для кращої підзвітності та належного врядування», який фінансується ЄС.

Столиця України  взяла 64 бали і 15 місце у рейтингу, і це найкращий результат в області – Біла Церква випередила Київ посівши 10 сходинку. У інших райцентрів області справи ще гірші: Бориспіль – 43 місце, Ірпінь – 62, Бровари – 64, Васильків – 67, Фастів -88.

Увесь рейтинг можна побачити: тут

Довідка НД:

Трансперенсі Інтернешнл Україна — акредитований представник глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції.

ТІ Україна започаткувала програму “Transparent cities/Прозорі міста” у 2017 році. Її мета — подолати корупцію на місцевому рівні та запровадити найкращі практики прозорості та підзвітності. Реалізуючи проєкт «Онлайн-платформа «Прозорі міста» для взаємодії громадянського суспільства та органів місцевого самоврядування для кращої підзвітності та належного врядування» за підтримки ЄС в Україні, TI Україна планує посилити ініціативу «Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України» запустивши онлайн-платформу для покращення співпраці ОГС та органів місцевого самоврядування.

Експерти щорічно аналізують відкритість міських рад за показниками в 14 сферах. За результатами рейтингу вони надають рекомендації щодо вдосконалення міст та консультують міські ради, як їх впровадити. За три роки середній показник прозорості міст підвищився на 53%.

ТІ Україна впроваджує проєкт “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні” за фінансової підтримки ПРООН. Проєкт спрямований на підвищення прозорості та підзвітності місцевої влади. В його рамках проводяться третя оцінка прозорості 100 найбільших міст України, презентації для міських рад та регіональних громадських організацій, а також оцінка прозорості влади в містах, які не охоплює Рейтинг.