Зараз Україна входить до групи світових лідерів виробників курячих яєць і займає в міжнародному рейтингу почесне 11 місце. За підрахунками аналітиків у 2019 році вітчизняна частка склала біля 1,5% всіх отриманих яєць у світі. Погодьтеся, це вагома  заявка нашої країни на роль серйозного гравця на світовому ринку курячих яєць. Якщо ж врахувати, що за даними ООН дефіцит білка на планеті оцінюється в 25-ть мільйонів тонн на рік, то Україна має потужні експортні перспективи.

За даними Державної служби статистики, в країні спостерігається стійке зростання обсягів виробництва курячих яєць. Так, в 2019 році було вироблено біля 17 мільярдів штук яєць (16,68 млрд). Це більше обсягів попереднього 2018 року  на 3,35%, та на 7,6 % вище обсягів виробництва 2017 року, тоді виробництво склало 15,5 млрд.шт).

Фото з Інтернет

Основними джерелами постачання яєць на ринок України можна назвати двох порівняно потужних  гравців. По-перше, це великі сільськогосподарські підприємства і ферми: вони складають біля 56 % обсягів виробництва (9,36 млрд шт яєць в 2019 р.). По-друге,  це приватні господарства. На їх долю приходиться майже 44 %. Ці господарства поставили в 2019 році на ринок курячих яєць 7,32 млрд штук.

 

Головними факторами, які впливають на ринок популярного білкового продукту, за твердженнями фахівців є наступні фактори: загальна чисельність поголів’я курей, їх продуктивність, а також економічна ситуація та навіть, сезонність.

Сьогодні сектор птахівництва в Україні є доволі стабільним. З 2017 року великі підприємства поступово нарощують поголів’я птиці. За даними Державної служби статистики у 2019 році кількість усієї домашньої птиці країни налічує 253 млн голів. З цієї кількості великі аграрні підприємства утримують більше 124 млн курей.

Майже половина курей-несучок знаходяться в Київській, Хмельницькій та Херсонській областях. В цих регіонах працюють великі виробники й відповідно вони є лідерами.

 

Збільшення виробництва курячих яєць позитивно впливає на стан внутрішнього споживчого ринку та ціни. Якщо у 2018 році ціна яєць в магазинах була на рівні 28 грн за десяток, то у 2019 середня ціна десятка становила  вже 24 гривні.

Аналітики Pro-Consulting зазначають, що зниження цін пов’язане зі збільшенням обсягів виробництва, що зумовлено зростанням кількості та продуктивності курей-несучок. В компанії також визнали, що основними чинниками зростання стали модернізація і запуск нових виробничих об’єктів, оновлення поголів’я птиці з заміною на продуктивніші кроси останніх селекцій, впровадження сучасних високоефективних систем годування

Експерти також додали, що подальше зростання обсягів виробництва яєць в Україні буде стимулювати підвищення попиту на яйця в шкарлупі та сухі яєчні продукти на зовнішніх ринках. Згідно з оцінками компанії, споживання яєць у світі в найближчій перспективі буде поступово збільшуватися.

Зауважимо, що вітчизняна яєчна галузь, справді, має високий експортний потенціал. Одна з причин цього – популяризація українських виробників на світових ринках через помірні ціни та високу якість.

Так у 2018 році Україна продала за кордон рекордні 1,7 млрд штук яєць, що на 21% більше, ніж у 2017, коли було експортовано 1,48 млрд шт. В грошовому вимірі експорт виріс на 37%  і досяг рівня 94,1 млн. дол.

А у 2019 році за данимим Державної митної служби на експорт відправили 137,1 тис. тонн яєць, що на 27,5% більше ніж у минулому. У грошовому вимірі експорт яєць 2019 року склав 112 млн дол, і на 19% перебільшив показник 2018 року.

За словами  старшого наукового співробітника Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Світлани Пашко, поставки свіжих курячих яєць на зарубіжні ринки збільшуються проти минулорічних показників більш ніж в 1,5 рази, навіть незважаючи на тимчасове припинення імпорту деякими країнами через спалах пташиного грипу 2017 року.

За її словами, лідером серед імпортерів вітчизняних яєць вже кілька років є Об’єднані Арабські Емірати. За п’ять років ОАЕ збільшили обсяги імпорту майже у 20 разів.

До п’ятірки найбільших імпортерів курячих яєць українського виробництва входять Ірак (18,0%), Катар (8,0%), Ліберія (4,9%) та Сьєрра-Леоне (4,9%). Сукупно ці п’ять країн забезпечують близько 85% вітчизняного експорту яєць у шкаралупі.

Експерт аграрного ринку Ірина Продан зазначила, що згідно з даними Продовольчої організації ООН (ФАО) дефіцит білка на планеті оцінюється в 25-28 млн т на рік. В країнах Північної Африки та Азії проблема забезпечення білком значна і на курячі яйця завжди є попит.

За міжнародними прогнозами, споживання яєць у світі зросте з 68 млн т в 2019 році до майже 72 млн т у 2021-му. Біля половини всього виробництва яєць  споживатиме Азія: у 2020 –  43,77 млн т, в 2021 – до 45,40 млн т.

Таким чином, є підстави прогнозувати, як задоволення потреб внутрішнього ринку в цьому важливому білковому  продукті, так і збільшення частки експорту і розширення географії поставок «золотих» курячих яєць з України.