Європейська Комісія та Високий представник ЄС запропонували план активної та цілеспрямованої реакції Євросоюзу задля підтримки зусиль країн-партнерів у боротьбі з пандемією коронавірусу. Спільні дії ЄС будуть спрямовані на подолання нинішньої кризи в охороні здоров’я та задоволення гуманітарних потреб, які ця криза спричиняє. Зокрема, йдеться про посилення системи охорони здоров’я, водопостачання та санітарних умов у країнах-партнерах та їх можливостей і готовності до боротьби з пандемією, а також пом’якшення негативних соціально-економічних наслідків. Аби цього досягнути, Євросоюз забезпечить фінансову підтримку країнам-партнерам на суму у понад 15,6 млрд. євро зі свого бюджету на зовнішню діяльність. Ми хочемо впевнитись, що вже виділене нашим партнерам значне фінансування Євросоюзу спрямоване на допомогу у подоланні негативних наслідків коронавірусу.

Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської Комісії, сказала таке: “Вірус не визнає кордонів. Цей глобальний виклик потребує потужної міжнародної співпраці. Європейський Союз невтомно працює над боротьбою з пандемією. Всі ми знаємо, що лише разом ми можемо зупинити поширення коронавірусу в усьому світі. З огляду на це, ЄС невдовзі організує онлайн-подію для залучення необхідного фінансування та підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я у допомозі найбільш вразливим країнам”.

Високий представник ЄС/Віцепрезидент Європейської Комісії Жозеп Боррель додав таке: “Реагування на пандемію коронавірусу має бути спільним та глобальним. На домашній арені та за кордоном — Європейський Союз та його країни-члени відіграють свою роль у боротьбі з цією кризою охорони здоров’я та її серйозними наслідками. Хоча ми робимо все можливе, аби підтримати наших громадян, нам також потрібно допомагати нашим партнерам у регіоні наших безпосередніх сусідів та за його межами. Так ми зможемо усунути наслідки впливу пандемії на їхню життєдіяльність, стабільність та безпеку. Їхні проблеми — це наші проблеми. Це глобальна боротьба, яку ми або виграємо, або програємо разом. Співпраця та спільні зусилля на міжнародному рівні, багатосторонні рішення — це шлях уперед, до справжньої глобальної програми заради майбутнього”.

Ютта Урпілайнен, Єврокомісарка з питань міжнародних партнерств, пояснила: “Поки де-небудь коронавірус загрожує чиємусь життю, ми не є в безпеці. Це — основа міжнародної співпраці та партнерських відносин. Нам потрібно працювати разом, щоб вирішити наші спільні проблеми. Своїм пакетом глобальної реакції на суму понад 15,6 млрд. євро Європейська Комісія активізує та очолює роботу з нашими партнерами, зокрема в Африці, задля безпечного майбутнього для всіх нас».

Олівер Вархеї, Єврокомісар з питань сусідства і розширення, сказав таке: “В рамках нашої глобальної реакції на пандемію коронавірусу ми перенаправляємо понад 3,8 млрд. євро передбачених коштів на Західні Балкани та наших найближчих сусідів на сході та півдні. Саме там сьогодні є реальні потреби у невідкладному реагуванні на кризу в охороні здоров’я, у зміцненні системи охорони здоров’я та пом’якшенні негативних соціально-економічних наслідків пандемії. Ми живемо на спільному континенті і можемо досягти успіху лише разом”.

Водночас Янез Ленарчич, Єврокомісар з питань управління у кризових ситуаціях, попередив про таке: “Ми зіштовхуємося з тим, що може стати найбільшою гуманітарною кризою за останні десятиліття. Вплив пандемії коронавірусу на найменш захищені країни, мігрантів та найвразливіших людей буде величезним. Особливо це стосується таборів для біженців та внутрішньо переміщених осіб, що є тісними та часто шкідливими для здоров’я. Ось чому нам потрібно активно реагувати на цю надзвичайну ситуацію в сфері охороні здоров’я. Ми маємо переконатись, що гуманітарні організації й надалі зможуть надавати допомогу, що рятує життя, і забезпечувати транспортну та логістичну підтримку важливим гуманітарним операціям”.

Пакет Team Europe

Реакція ЄС керується підходом Team Europe (Команда Європа). Його мета – збереження життів за допомогою надання швидкої та цільової підтримки нашим партнерам у протистоянні з пандемією. Він поєднує ресурси ЄС, його країн-членів та фінансових інституцій, зокрема Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку. Підхід спрямований на підтримку партнерських країн та задоволення їхніх короткотермінових потреб, а також на те, аби чинити довгострокові структурні впливи на суспільства та економіку. Перші пакети Team Europe вже застосовують у найближчих регіонах сусідства, а саме у Західних Балканах, Східному партнерстві та у країнах південного сусідства ЄС.

Як глобальний суб’єкт і головний донор міжнародної системи надання допомоги Євросоюз сприятиме скоординованій багатосторонній реакції – у співпраці з ООН, міжнародними фінансовими інституціями, а також Великою сімкою (G7) і Великою двадцяткою (G20).

Європейський Союз і надалі діятиме залежно від розвитку подій та зосереджуватиме увагу на найбільш уражених країнах, що потребують підтримки у сфері медицини. Йдеться, зокрема, про країни, розташовані в Африці, у регіоні країн-сусідів, Західних Балканах, на Близькому Сході та у Північній Африці; також це стосується частини Азії, країн Тихоокеанського регіону, Латинської Америки і Карибського басейну. У центрі уваги реакції ЄС будуть найбільш вразливі верстви, включаючи мігрантів, біженців, внутрішньо переміщених осіб і громади, які їх приймають. Євросоюз інтегруватиме свої стратегічні цілі, закріплені у Зеленій угоді та Цифровому порядку денному.

Загальний пакет допомоги складає 15,6 млрд. євро. З них 3,25 млрд. євро направлено на допомогу Африці, включаючи 1,19 млрд. євро для північноафриканських країн регіону сусідства. 

3,07 млрд. євро – такою є допомога Євросоюзу для всього регіону країн-сусідів: 2,1 млрд. євро отримають країни південної групи сусідства, а 962 млн. євро – учасниці Східного партнерства. Бюджет допомоги Західним Балканам і Туреччині становить 800 млн. євро.

Окрім того, загальний пакет також містить 1,42 млрд. євро у формі гарантій для Африки та регіону сусідства з Європейського фонду сталого розвитку.

Бюджет підтримки Азії та країн Тихоокеанського регіону складає 1,22 млрд. євро; ще 291 млн. євро буде виділено країнам Африки, Карибського басейну та Тихоокеанського регіону. 918 млн. євро піде на допомогу нашим партнерам у Латинській Америці та Карибському басейні. Заморські землі та території отримають 111 млн. євро.

 

Практичне значення пакету глобальної реакції ЄС.

502 млн. євро для дій у надзвичайних ситуаціях спрямовані, з-поміж іншого, на таке:

–    Надання негайної допомоги Планам реагування ВООЗ та ООН, а також на заклик Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця посилити готовність до і реагування на надзвичайні ситуації у країнах зі слабкими системами охорони здоров’я і тих, хто зіштовхнувся з гуманітарними кризами;

–  Надання негайної гуманітарної допомоги у постраждалих країнах, особливо, що стосується питань захисту здоров’я, води, санітарії та гігієни, а також логістики;

–     Підтримку у збільшенні виробництва у Європі засобів індивідуального захисту та медичних приладів задля задоволення нагальних потреб у Європі та країнах-партнерах;

– Організацію постачань негрошової допомоги до постраждалих країн через Механізм цивільного захисту Союзу;

–    Забезпечення гарантій та ліквідності місцевим банкам через міжнародні фінансові інституції та європейські інституції з фінансування розвитку, що їх підтримує Європейський фонд сталого розвитку.

–      Підтримку глобальних зусиль із боротьби проти експортних обмежень і забезпечення недоторканості ланцюгів постачань, особливо стосовно надважливих медичних засобів і фармацевтики;

–  Приєднання Західних Балкан до ініціатив ЄС, зокрема до Спільної угоди із закупівель медичного обладнання та Європейської системи швидкого оповіщення про інфекційні захворювання. Країни, які ведуть перемовини про вступ, також можуть звертатися до Фонду солідарності ЄС.

2,8 млрд. євро на підтримку наукових досліджень та систем охорони здоров’я і водопостачання. ЄС, з-поміж іншого:

·    Надає підтримку країнам-партнерам у розбудові стійких та ефективних систем охорони здоров’я і соціального захисту;

·  Підтримує зусилля щодо комунікування інформації та підвищення рівня обізнаності про основні заходи захисту та гігієнічні рекомендації для запобігання поширенню коронавірусу;

·  Дозволяє використання частини коштів ЄС, виділених для фінансування глобальних ініціатив у галузі охорони здоров’я – таких як Глобальний Фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, Глобальний альянс з вакцин та імунізації та Глобальний фінансовий фонд, – для реагування на епідемію коронавірусу, з одночасним забезпеченням продовження роботи життєво важливих програм з охорони здоров’я;

·  Підтримує подальші дослідження у галузі діагностування, лікування та профілактики коронавірусу, а також застосування прискорених процедур зі схвалення та субсидіювання вакцини та її доставки до уражених країн одразу після її розробки;

·   Підтримує зусилля із підготовки фахівців, здійснення епідеміологічного нагляду та зміцнення регіональних організацій у сфері охорони здоров’я в Африці, Латинській Америці, країнах Карибського басейну, а також в Азії та Тихоокеанському регіоні;

·    Вітає приєднання країн-кандидаток на вступ до ЄС із Західних Балкан до роботи Комітету ЄС з питань безпеки у сфері охорони здоров’я та розглядає варіанти найбільш ефективного залучення потенційних кандидатів;

·  Підтримує забезпечення рівного доступу до систем охорони здоров’я для мігрантів, біженців та місцевого населення.

12,28 млрд. євро на подолання економічних та соціальних наслідків коронавірусу. ЄС, серед іншого:

·   Надає країнам-партнерам пряму бюджетну підтримку та пільгове фінансування для проведення реформ з метою соціально-економічного розвитку та зменшення рівня бідності, а також вживання заходів для захисту працівників під час кризи;

·  Разом із Міжнародним валютним фондом (МВФ) мобілізує макрофінансову допомогу для Західних Балкан та сусідніх країн;

·  Підтримує приватний сектор, особливо малий та середній бізнес і самозайнятих осіб. Це відбувається через надання Європейським фондом сталого розвитку гарантій, ліквідності та технічної допомоги, а також подальших гарантій для перепрофілювання з метою короткострокового  розподілу  кредитних ризиків;

·  Надає позики Європейського інвестиційного банку для державного сектору, особливо для забезпечення наявності медичного обладнання та медичних засобів;

·   Співпрацює з міжнародними організаціями та європейськими компаніями з метою створення міцних та стійких ланцюгів доданої вартості у стратегічних секторах, а також забезпечення трудових прав та соціальної відповідальності підприємств;

·  Сприяє застосуванню різних форм полегшення боргового навантаження, які розглядає МВФ у країнах, постраждалих від епідемії.