Нині на вулиці потеплішало, і як завжди у цю пору, в Україні почастішали випадки навмисного спалювання сухої трави, залишків листя у лісосмугах та біля доріг, та сміття біля населених пунктів. Ігнорування громадянами правил пожежної безпеки у вказаних випадках, а також при необережному поводженні з вогнем під час перебування на відкритих територіях, призводить до різкого зростання кількості пожеж у екосистемах, а такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Все частіше ми чуємо із новин про непоодинокі випадки таких пожеж.

Насправді, спалювання рослинності не тільки завдає шкоди довкіллю та здоров’ю людей, а й може перерости у неконтрольоване горіння, пошкодження нижніх частини дерев, кущів та верхніх частин коріння, загрожувати знищенню будівель та споруд житлового сектору.

За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій — ліквідація таких пожеж відрізняється від інших тривалістю та потенційною можливістю збільшення масштабів. Для їх гасіння потрібно залучати значну кількість рятувальних сил, пального і спецтехніки на тривалий термін. Адже на відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х кілометрів на годину, а у вітряну – до 30. Висота полум’я сягає двох метрів, а при сильному вітрові з різкими змінами напрямку та швидкості, розмір таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази.

На теперішній час, активно вживаються заходи для профілактики самовільного випалювання сухої трави та післяжнивних залишків стерні. Так, лісові охоронні підприємства – посилюють заходи контролю, з метою ліквідації пожеж на стадії їх займання, а також масово проводяться рейдові перевірки населених пунктів. А про виявлені факти інформують державну екологічну інспекцію та правоохоронні органи.

Нагадуємо, що за відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне випалювання сухої рослинності передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу – 170-340 гривень для громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 – 680 гривень. Крім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом. Таке правопорушення карається штрафом від 5 100 гривень до 8 500 гривень, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

А також, дії по самовільному спалюванню сухої трави є порушенням вимог Законів України “Про охорону атмосферного повітря”, “Про охорону навколишнього природного середовища” та правил пожежної безпеки.

Бережіть себе та природу, а у разі виявлення пожежі, просимо телефонувати за номером 101.

А також нагадуємо, у випадку якщо у Вас або Ваших родичів виникають правові питання, то консультацією професійного юриста, складенням юридичних документів, а за необхідності представництвом інтересів адвокатом, Ви можете скористатися у найближчому пункті доступу до безоплатної правової допомоги.

Автор: директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві – Михайло Харін