За офіційною інформацією Державної прикордонної служби України, за минулу добу (з опівночі 16 березня до опівночі 17 березня) державний кордон України загалом перетнуло майже 86,5 тисячі осіб як на в’їзд, так і на виїзд. Більшість з них – понад 50 тисяч – це українці, які поверталися додому із-за кордону.

29 березня 2020 р. Урядом України прийнято постанову № 241, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Змінами, зокрема, передбачено, що особи, які відвідували країни/регіони із місцевою передачею вірусу в громаді, вважаються такими, що мали контакт з хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, і підлягають обов’язковій обсервації (ізоляції) протягом 14 днів після перетину державного кордону у спеціалізованих закладах, які визначаються Київською міською, обласними державними адміністраціями.

Окрім того, громадяни, які контактували з хворими і можуть бути потенційними носіями вірусу, а також ті, у кого лабораторно підтверджене ураження коронавірусною хворобою, проте вони не потребують обов’язкової госпіталізації також повинні дотримуватися режиму самоізоляції.

З метою контролю режиму обов’язкової самоізоляції, на якій мають перебувати громадяни, що прибули з-за кордону, Міністерством цифрової трансформації України запущено мобільну програму “Дій Вдома”.

 

Як працює додаток «Дій Вдома?»

Додаток «Дій Вдома»- встановлюється на мобільний телефон користувача лише в тому разі, якщо працівники державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю встановили, що людина потребує самоізоляції, зазначено в повідомленні. Таку людину реєструють у відповідній інформаційній системі як ту, що потребує самоізоляції. На мобільний телефон їй надсилають sms-повідомлення з посиланням для встановлення програми.

Після встановлення програми користувач має авторизуватися за допомогою номера телефону, за яким його внесли до відповідного реєстру осіб, котрі потребують карантину. Підтвердження номера телефону відбувається за допомогою sms-повідомлення з паролем для входу.

Наступним кроком користувач заповнює інформацію про місце самоізоляції. Після того як людина підтвердила своє прибуття в місце ізоляції, вона робить і надсилає після оповіщення своє фото через відповідну функцію в додатку. Повідомлення про необхідність зробити фотопідтвердження приходить людині у випадковому проміжку часу. Фото, які людина надсилає під час карантину, перевіряють на відповідність за допомогою штучного інтелекту.

 

Чи повинні застосовувати мобільний додаток «Дій Вдома» всі українці?

Мобільний додаток створено для добровільного використання винятково тими громадянами, які зобов’язані перебувати на самоізоляції або обсервації впродовж 14 днів. Перелік таких громадян визначають працівники державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю.

Усі ці люди надають письмову згоду та беруть на себе зобов’язання дотримуватися умов спеціального режиму. Разом зі згодою вони вказують свій номер телефону та адресу, за якими перебуватимуть 14 днів на обов’язковій самоізоляції або обсервації.

Ці контакти вносяться у відповідну базу. І лише ці люди отримують SMS із лінком та проханням завантажити мобільний додаток «Дій Вдома». Авторизуватися в додатку можуть лише номери, що внесені до цієї бази.

 

Чи буде встановлено постійне стеження за особами, які встановили додаток?

Фіксація геолокації особи, відбуватиметься лише в момент відправлення фото (селфі) для підтвердження дотримання умов обов’язкової самоізоляції чи обсервації. Лише тоді. Ці дані звіряють із тими, що були внесені під час авторизації.

 

Особи, яким 60+ та які постановою КМУ мають перебувати в самоізоляції, також повинні встановити додаток «Дій Вдома»?

Особи, які старше 60 років повинні дотримуватися режиму загального карантину. Вказана категорія осіб є в основній групі ризику на ураження. Додаток – для тих, хто може заразити. Пройти авторизацію в додатку можуть лише ті номери телефонів, власники яких підписували добровільну згоду на дотримання режиму обов’язкової самоізоляції чи обсервації.

 

Чи передбачено штраф за не встановлення додатку «Дій Вдома?

Завантаження, а також користування додатком носить виключно добровільний характер. Штраф, за відмову у встановленні особою додатку не передбачено.

 

Якщо у Вас або Ваших родичів наявний цивільний або адміністративний спір, виникають додаткові питання, то консультацію професійного юриста Ви можете отримати дистанційно:

  • зателефонуйте на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103;
  • поставте запитання у месенджер Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
  • напишіть на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД – https://www.legalaid.gov.ua/)
  • прочитайте правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaidта обговоріть її у нашому чаті – https://t.me/ualegalaidchat
  • поставте запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
  • скористайтеся правничою вікіпедією WikiLegalAid – https://wiki.legalaid.gov.ua

Користуйтеся дистанційними сервісами, бережіть себе та своїх близьких.

Автор: Заступниця директора Регіонального  центру з надання БВПД у місті Києві   Тетяна Городенська