Ставлення людства до навколишнього середовища є актуальним як ніколи. Щороку кожен з нас продукує близько 300 кг сміття, з яких лише 15 кг йде на переробку. Тому сортування відходів –  це вже не тренд, а необхідність. А екозвички стоять на рівні із звичкою чистити зуби чи робити ранкову зарядку.

На сьогодні економічна система в багатьох країнах працює за принципом: «візьми–вироби–викинь», але світ вже потребує іншого підходу – «візьми–вироби–перероби». І деякі країни слідують саме другому принципу. Наприклад, у Німеччині на переробку відправляється 66% відходів, в Швейцарії – 60%, у Словенії та Бельгії – 54%. А у Швеції на полігонах опиняється лише 4% відходів! Решта – 96% – або переробляється для повторного використання, або спалюється. Та зі спалення Швеція також знайшла спосіб отримувати користь: на спеціальних підприємствах таким чином нагрівають воду, яка потім обігріває будівлі. Крім того, частину отриманої енергії використовують для вироблення електрики. Для цих цілей Швеція навіть імпортує сміття з-за кордону, за що їй доплачують інші країни.  В Україні ситуація не надто оптимістична. За рейтингом забруднення навколишнього середовища 2019 року ми посіли 46 місце зі 109 країн, що входять до рейтингу, а рік тому українці займали 42 місце.  Це і не дивно, бо в Україні 94% відходів не переробляється. Ми мамо лише 893 пункти збору відходів, чверть яких знаходить в столиці країни. А загальна загальна площа звалищ сміття дорівнює території Данії!  Хоча такі цифри не є втішними, але все більше людей сортує відходи вдома, здає їх на переробку та дбає про навколишнє середовище.  Для когось це вже перетворилось на стиль життя. Як?

Валентин Радченко почав сортувати у 15 років, вже цілий рік він сортує відходи і вчить цьому інших. Усе почалось з того, що він разом з однодумцями створив на базі ліцею, де навчається, команду екоактивістів «GREENvillage», до яких залучив  вчителів та учнів навчального закладу. Як лідер екогрупи, Валентин сам почав сортувати, а сім’я та друзі підхопили ініціативу хлопця і тепер займаються цим разом. Процес сортування відходів вже став звичним явищем у житті, що Валентин вже навіть не помічає його, робить це механічно.

Хлопець настільки захопився екологічним способом життя, що через бажання боротися за екологічно чисте середовище своєї громади, Валентин разом з командою від школи у складі двох учнів, вчителя та директора подав анкету на участь у проєкті «Zero Waste School», який реалізовує Klitschko Foundation спільно з Coca-Cola Foundation і пройшов! Зараз вони проходить навчання на проєкті, щоб після цього реалізувати власний екопроєкт, а деякі екоініціативи впроваджуються вже! Під час карантину команда провела свій власний онлайн-курс «Свідомий сортувальник».

А що ми можемо зробити, аби якомога більше людей дізнались і усвідомили шкоду від викинутою обабіч пляшки чи шкоду від відходів, які постійно нагромаджуються на сміттєзвалищах?

На проєкті «Zero Waste School» знайомимо учасників з нашими екогероями, які на власному прикладі пояснюють важливість екосвідомого життя.

Павучиха Поля, одна з наших п’яти героїв, вчить молодь і громади піклуватися про довкілля. На власному прикладі Поля пояснює наслідки від не сортованих відходів і вчить як правильно сортувати. Коротко про це – в анімації:

Якщо ви екосвідома людина, то поширте цю анімацію серед своїх друзів, колег, сусідів, розкажи про важливість сортування у своїх соціальних мережах. Що більше людей знатимуть про важливість сортування відходів, то більше долучатимуться до команди тих, кому не байдуже навколишнє середовище і важливо після себе залишити чисту планету для життя.