Сьогодні Парламент розглядатиме у 2 читанні й у цілому, законопроект від Президента, який у народі називають – закон про “злодіїв у законі”, Йдеться про проект № 2513 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою”.  Напевне, за задумом все це мало нагадувати прецедент з американської історії  із законами RICO. У 1970 році Річард Ніксон – 37-й президент Сполучених Штатів Америки – зробив нестандартний законодавчий крок. Він змусив конгресменів ухвалити кодекс законів The Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act. Ці юридичні акти по боротьбі з організованою злочинністю знищили американську мафію як політично значущу силу. В українських же реаліях за цю “економічну базу” триває перманентна боротьба представників влади та оргзлочинності всі 28 років незалежності. Але й сам законопроект 2513 за суттю є надто віддаленим від реальних та дієвих методів боротьби із злочинною спільнотою. – пише у своєму блозі Михайло Пластун, кандидат юридичних наук, заступник начальника Департаменту захисту економіки Нацполиции України (2015-2016).  Ключове в проекті 2513 те, що Кримінальний кодекс України пропонується доповнити новими статтями, а саме:

– статтею 255-1 “Створення злочинної спільноти і перебування особи в статусі “злодій у законі”, що передбачає встановлення кримінальної відповідальності за створення злочинної спільноти або керівництво такою спільнотою чи участь у ній, або участь у злочинах, вчинюваних такою спільнотою (частина перша) чи перебування особи в статусі “злодій у законі” (частина друга);

– статтею 255-2 “Звернення до “злодія у законі” чи іншого учасника злочинної спільноти“, що передбачає встановлення кримінальної відповідальності за звернення до “злодія у законі” чи іншого учасника злочинної спільноти з проханням вчинити злочин та/або здійснити вплив у будь-якій формі на третіх осіб з метою ухвалення ними рішень чи вчинення або невчинення ними дій;

– статтею 255-3 “Організація проведення зустрічі (сходки) представників злочинних організацій чи злочинних спільнот, сприяння в її проведенні або керівництво нею”, що передбачає встановлення кримінальної відповідальності за організацію проведення зустрічі (сходу) представників злочинних організацій чи злочинних спільнот для відпрацювання планів та умов спільного вчинення злочинів, матеріального забезпечення злочинної діяльності чи координації дій злочинних організацій чи злочинних спільнот, а так само сприяння в її проведенні або керівництво такою зустріччю (сходом).

Цими статтями законодавець впроваджує в законодавчу галузь неформальний термін – “злодій у законі” , який використовують лише правоохоронці та криміналісти. Його визначення не передбачено жодною нормою. Немає також жодного судового рішення, яке бодай якось допомогло би з тлумаченням.
Колишній генеральний прокурор України і начальник кримінальної міліції Києва – Віталій Ярема вважає, що законопроект копіює досвід Грузії щодо проблеми “злодіїв у законі”, але в ньому немає тієї рішучості та ефективності. Плюс до того, Ярема вважає, що у раді є чимало зацікавлених у тому аби проект не запрацював – Дивитись відео: Віталій Ярема щодо законопроекту “Про “злодіїв у законі”