Українці розглядають Європейський Союз як головного партнера, що може допомогти Україні подолати кризу, спричинену пандемією COVID-19, з-поміж інших країн та організацій. На думку українців, пріоритетними напрямами, на які має бути спрямована така допомога, є система охорони здоров’я, вразливі верстви населення та малі й середні підприємства (МСП). Це повністю відповідає основним напрямам пакету екстреної допомоги для України у розмірі 190 мільйонів євро в межах відповіді ЄС на пандемію COVID-19. Про це свідчить опитування громадської думки, проведене агентством Gradus наприкінці травня 2020 року на запит Представництва ЄС в Україні.

«У відповідь на пандемію COVID-19 ЄС підтримує Україну й мобілізував пакет підтримки у розмірі 190 мільйонів євро. Ця допомога охоплює різні сектори, насамперед систему охорони здоров’я, малий і середній бізнес, малі фермерські господарства, боротьбу з дезінформацією та підтримку жителів регіонів, які постраждали від збройного конфлікту. Ми раді, що наша підтримка повністю відповідає першочерговим потребам українців, зазначеним в опитуванні», – повідомив голова Представництва ЄС в Україні, посол Матті Маасікас.

Пріоритетними напрямами, які вказали українці, є підтримка системи охорони здоров’я (81,2 %), допомога людям похилого віку та особам з інвалідністю (42,3 %), підтримка малого і середнього бізнесу (41,8 %), підтримка малих фермерських господарств (24,4 %), надання правдивої інформації (22,6 %), підтримка жителів регіонів, постраждалих від збройного конфлікту (15 %).

Найбільша частка респондентів (32 %) вважає, що ЄС є першим іноземним партнером, який допоможе Україні у відновленні після пандемії COVID-19. Респонденти також відзначили Всесвітню організацію охорони здоров’я (23,3 %), Сполучені Штати Америки (18,7 %), Китай (10,2 %) та інші країни.

Результати опитування відповідають ключовим напрямам відповіді ЄС на пандемію COVID-19 для України. Перш за все ЄС підтримує систему охорони здоров’я та надзвичайні потреби, співпрацюючи зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я для постачання медичного обладнання, тестів, масок, окулярів, захисних костюмів, халатів та іншого оснащення. Крім того, ЄС співпрацює з Європейським центром профілактики та контролю захворювань з метою забезпечення оцінювання й модернізації систем охорони здоров’я та епідеміологічного контролю, а також навчання персоналу. До того ж ЄС збільшив підтримку через свою програму EU4Business – доступ до грантів, позик і знань для допомоги МСП, малим фермерським господарствам та самозайнятим особам під час кризи. Значна частка допомоги спрямована на громадянське суспільство, а саме на підтримку вразливих громадян і людей похилого віку, заохочення і гранти для культурної та креативної сфери в онлайн-форматі та боротьбу з дезінформацією щодо COVID-19. ЄС також підтримує регіони, постраждалі від конфлікту та дестабілізації. Докладніша інформація представлена на інфографіці.

Опитування проводилось шляхом самостійного заповнення на смартфонах серед учасників онлайн-панелі Gradus. Панель репрезентує людей віком від 18 до 60 років, які проживають у містах із населенням 50 000 осіб і більше. В опитуванні взяли участь 1000 жінок і чоловіків віком 18–60 років.

Довідкова інформація: ЄС підтримує Україну у боротьбі з пандемією COVID-19 шляхом надання пакету підтримки у розмірі 190 мільйонів євро. Ці кошти є частиною глобальної відповіді ЄС та її країн-членів на пандемію COVID-19 #TeamEurope і спеціальної підтримки країн Східного партнерства. Пакет поєднує три напрями: 1) невідкладна допомога для подолання кризи у галузі охорони здоров’я; 2) зміцнення систем охорони здоров’я; 3) подолання соціальних та економічних наслідків пандемії. Уже здійснюються заходи з надання медичного обладнання, навчання медперсоналу, допомоги вразливим групам населення, підтримки культури та мікро-, малих і середніх підприємств. Крім того, ЄС продовжує надавати гуманітарну допомогу у постраждалих від конфлікту східних районах України, у тому числі для боротьби з пандемією COVID-19.

Для отримання додаткової інформації звертайтесь до Мартті Луцара, комунікаційного менеджера Представництва ЄС в Україні, Martti.LUTSAR@eeas.europa.eu