За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, реформа адміністративно-територіального устрою має бути завершена цього року.

«Це одна з найбільш важливих і найбільш успішних реформ. Ця реформа також одна з найбільш зрозумілих та підтримуваних людьми, тому вона має бути завершена цього року. Ми маємо в жовтні, як і заплановано, провести місцеві вибори за новим адміністративним поділом, щоб країна могла рухатися далі в частині покращення сервісу держави для громадян. Гальмувати та затягувати процес не можна. Реформа, в першу чергу, робиться для людей задля їхнього комфорту», – наголосив очільник Уряду.

Щоб громади могли успішно функціонувати, вважає Прем’єр-міністр, потрібно перейти до наступного етапу реформи – субрегіонального рівня, формування оптимізованих районів.

«Саме тому наша мета – затвердити новий проект районування областей, щоб влада функціонувала найбільш ефективно та не дублювала ніяких функцій. Зараз існує на мапі 490 районів, їх пропонується укрупнити та створити втричі менше. До речі, існуючі райони України були сформовані ще при СРСР в першій половині минулого століття і не відповідають сучасним стандартам по дуже багатьох критеріях. Крім того, у нас є райони, де проживає трохи більше 5 тисяч людей, а є райони, де проживає більше 180 тисяч людей. Через це є великі перекоси, і виникають складності в управлінні. Відповідальність у таких районів однакова, а навантаження різне і тому це, звичайно, теж треба виправляти», – наголосив Денис Шмигаль.

Також, за словами Глави Уряду, дуже важливо продовжити обговорювати зміни до Конституції в частині децентралізації. «Таке публічне обговорення має узгодити всі спірні питання та максимально врахувати принципи Європейської хартії місцевого самоврядування», – переконаний Денис Шмигаль.

9 червня на прес-конференції заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода заявив, що з наступного року більшість послуг надаватимуться на рівні громад. Райони ж будуть потрібні здебільшого для організації системи державної виконавчої влади на місцях. Тому мешканцям міст і сіл не варто надто перейматися питаннями зміни конфігурацій і функцій районного рівня.

«Чинний районний поділ в Україні не відповідає сучасним критеріям і був сформований під іншу соціально-політичну систему в період від 60 до 100 років тому (Довідково: приклади утворення районів в Київській обл: Фастівський – 1917 рік, Бориспільський, Броварський – 1923, Білоцерківський – 1930, Поліський – 1957). І за розмірами вони не співмірні. У нас є райони, де мешкає 6-7 тисяч жителів, і райони, де жителів понад 180 тисяч. Зрозуміло, щоб створити ефективний районний рівень, потрібний в основному для організації системи державної виконавчої влади на місцях, чинний поділ необхідно оптимізувати. Для цього Мінрегіон створив чіткі критерії і днями запропонував проект щодо кількості та складу районів по кожній області і АР Крим. Цьому передували непрості дискусії з залученням представників місцевої влади, профільних асоціацій, народних депутатів та експертів від проектів міжнародної технічної допомоги», – зазначив В’ячеслав Негода.

«Ми плануємо, що Уряд ще цього тижня подасть до Верховної Ради проект постанови, яка визначає перелік районів і їхній склад по громадах. Часу на прийняття цієї постанови – до середини липня. Також найближчим часом до Парламенту буде поданий законопроект, який врегульовуватиме процедурні питання ліквідації старих і утворення нових районів, і ми очікуємо, що народні депутати приймуть його у вересні цього року», – уточнив В’ячеслав Негода.

В свою чергу голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін додав, що для затвердження нового територіального поділу, Верховна Рада має три парламентські тижні.

«Отже є лише одна спроба. Якщо результат голосування буде позитивним, з нового року житимемо у новій – децентралізованій Україні», – сказав Віталій Безгін.

Передбачається формування такої кількості районів:

АР Крим – 10 районів;

Вінницька область – 5 районів;

Волинська область – 4 райони;

Дніпропетровська область – 6 районів;

Донецька область – 8 районів;

Житомирська область – 4 райони;

Закарпатська область – 5 районів;

Запорізька область – 5 районів;

Івано-Франківська область – 5 районів;

Київська область – 6 районів;

Кіровоградська область – 4 райони;

Луганська область- 8 районів;

Львівська область – 7 районів;

Миколаївська область – 4 райони;

Одеська область – 6 районів;

Полтавська область – 4 райони;

Рівненська область – 4 райони:

Сумська область – 5 районів;

Тернопільська область – 3 райони;

Харківська область – 7 районів;

Херсонська область – 3 райони;

Хмельницька область – 5 районів;

Черкаська область – 4 райони;

Чернівецька область – 3 райони;

Чернігівська область – 4 райони.

Детальніше з проектами майбутніх районів кожної області та АР Крим можна ознайомитись за посиланням.