Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш опублікував другий доповідь про ситуацію з правами людини в Автономній Республіці Крим і Севастополь, які в 2014 році анексувала Росія. Доповідь охоплює період з 1 липня по 31 грудня 2019 і ґрунтується на моніторингу та документування порушень прав людини і міжнародного гуманітарного права в Криму.

Відзначається, що в доповіді йдеться про:

тортури і жорстоке поводження з боку ФСБ Росії та інших правоохоронних органів в Криму, включаючи побиття, удари електричним струмом і задушення, що застосовуються проти жертв;
порушеннях прав затриманих, в тому числі систематичних побиття, необґрунтованих особистого огляду, відмовах в побаченнях з родичами і адвокатами, тиску в отриманні російського громадянства;
звинуваченнях за публікації в соціальних мережах і втручаннях в роботу журналістів;
про військовий призов – 21 тисяча жителів Криму були покликані в збройні сили Росії (станом на 1 січня 2020 року);
191 рішення суду в 2019 році, згідно з який жителів Криму зобов’язали покинути територію півострова;
перешкоди, з якими стикаються люди з Криму в доступі до послуг на материковій частині України.

На початку липня Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет представляючи доповідь про стан прав людини в Криму, також повідомила, що на півострові продовжують застосовувати тортури і обмежувати свободу слова.

Історична довідка “НД”
У лютому 2014 року в Криму з’являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради АРК, Ради міністрів АРК, а також сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об’єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялися визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові. 16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя пройшов невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

(використано матеріали: Крим. Реалії)