Експерти проекту «Дані міст» на основі відкритих даних розробили два цифрові сервіси, спрямовані на покращення життя мешканців громад – «Чисте повітря» (Луцьк) та «Цікаво про освіту» (Коломия). Обидві ідеї перемогли у відкритому конкурсі, де брали участь 35 цільових населених пунктів.

«Основоположна ідея «Даних міст» полягає у взаємодії громадського сектору з представниками органів місцевого самоврядування для створення суспільно корисних сервісів. Продукти, тобто готові і функціональні сервіси, є для нас не метою, а позитивним наслідком горизонтальної співпраці всіх зацікавлених акторів на рівні громади з метою ідентифікації спільних потреб і досягнення спільних цілей. Завдяки такому підходу ми змогли створити справді згуртовану спільноту однодумців із-понад 30 громад – малих і середніх міст по всій Україні, які вже досягли чималих успіхів із впровадження інструментів цифрової трансформації», – прокоментував координатор ініціативи «Дані міст» Недім Усейнов.

Обидві ідеї пройшли повний шлях реалізації за підтримки експертів проекту – від розроблення прототипу до контролю якості, – після чого їх передали на баланс відповідних міських рад.

Сервіси запущені й уже повноцінно працюють за лінками:

➠ https://air.lutskrada.gov.ua

➠ https://edu.kolrada.gov.ua

«Тема якості повітря актуальна для Луцька не перший рік. Неодноразово це питання обговорювалося на засіданнях екологічної комісії Волинської обласної ради. Ідея створити платформу для моніторингу якості повітря та контролю над ситуацією виникла через відсутність інформації, яка б була у розпорядженні міської влади та слугувала доказовою базою для притягнення до відповідальності винних у цій ситуації. Проект «Чисте повітря» дасть можливість розбудовувати системи контролю якості повітря, яка базується на сертифікованому обладнанні, а також єдиній системі моніторингу, що поєднуватиметься із системою громадського моніторингу повітря. Наш додаток аналізує дані і своєчасно інформує мешканців міста щодо якості повітря. Такі рішення можуть бути масштабовані на інші міста України, які мають схожі проблеми», – розповіла заступниця начальника управління інформаційно-комунікаційних технологій Луцької міської ради Наталія Хмель.

«Неодноразово до нас зверталися із проханням надати великі обсяги інформації про діяльність закладів освіти міста. А для того, щоб зібрати та впорядкувати дані, необхідно доволі багато часу. Тому й виникла ідея зібрати всю інформацію про освіту громади на одній веб-платформі. Наш застосунок має стати цікавим і корисним для широкого кола користувачів. Це і батьки, які обирають заклад освіти для своєї дитини; і громадські активісти та ЗМІ, яким необхідна інформація для опрацювання, створення сюжетів чи контролю за владою; і безпосередньо влада територіальної громади, якій зручніше аналізувати інформацію та приймати оперативні рішення; і керівництво управління освітою, керівники закладів та педагоги. Крім того, цей додаток – ще один крок до відкритості та прозорості у сфері освіти, направлений на підвищення рівня взаємодовіри між владою і громадою», – прокоментував керуючий справами виконавчого комітету Коломийської міської ради Тарас Кухтар.

Обидва онлайн-сервіси передбачають можливість розгортання в інших громадах.

«Цифрові ідеї подавали на конкурс ініціативи «Дані міст», виходячи з реальних потреб мешканців громади. Переможців також виявляла громада шляхом онлайн-голосування. Тому розроблені у межах проекту сервіси мають великий потенціал впровадження в інших містах, адже вони торкаються найактуальніших повсякденних справ, що об’єднують всю країну. Працюючи над сервісами, ми доклали зусиль, аби вони були максимально практичними і відзначалися простим, зрозумілим інтерфейсом», – підсумував координатор ініціативи «Дані міст» Недім Усейнов.

Цифрові сервіси розроблені в межах Ініціативи «Дані міст», що реалізовується фондом TechSoup та Ресурсним центром ГУРТ за підтримки NED.

Контакти

  • Ресурсний центр ГУРТ
  • info@gurt.org.ua