30 липня у Центральній виборчій комісії відбулася робоча зустріч заступника Голови Комісії Сергія Дубовика з представниками Місії Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки та співробітництва в Європі (БДІПЛ ОБСЄ) з оцінки потреб для спостереження за місцевими виборами на чолі з керівником департаменту з питань виборів БДІПЛ ОБСЄ Алєксандром Шликом. У заході також взяли участь радник з виборчих питань Бюро Кіра Кастальдо, члени ЦВК Оксана Боярчук, Андрій Гевко, Сергій Постівий та керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександр Стельмах.

Під час спілкування сторони обговорили низку аспектів, повʼязаних з підготовкою до проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. Насамперед йшлося про проблеми в розрізі проведення виборів за новим виборчим законодавством (Виборчим кодексом України). Зокрема, – про організацію роботи територіальних та дільничних виборчих комісій в умовах нової виборчої системи, а з тим – зміни процедур, в тому числі щодо підрахунку голосів виборців, складання протоколів про підрахунок голосів виборців, підсумки голосування, результати виборів.

Окремо йшлося про виклики, повʼязані з проведенням місцевих виборів в умовах зміни адміністративно-територіального устрою. При цьому, як зазначив Сергій Дубовик, укрупнення районів, передбачене цією реформою, не має вплинути на процес формування складу територіальних виборчих комісій.

Також учасники зустрічі зупинилися на питаннях зміни та визначення виборчої адреси виборців за місцем їх фактичного проживання, що стало можливим внаслідок ухвалення Комісією згідно з Виборчим кодексом України відповідних порядків, що регламентують ці процедури. Особлива увага загострювалася на необхідності широкого інформування виборців, передусім внутрішньо переміщених осіб, про надану їм можливість взяти участь у голосуванні в тих територіальних громадах, де вони проживають.

Не менш актуальним сьогодні є й питання проведення виборів в умовах пандемії коронавірусу та повʼязаних з нею карантинних обмежень. З цього приводу представників БДІПЛ було поінформовано про створення в Комісії робочої групи з розробки рекомендацій і заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19 під час організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. За підсумками її роботи ЦВК має скоординувати спільну роботу в цьому напрямі з профільними міністерствами та відомствами, до повноважень яких входять зазначені питання.

“Попри всі виклики, які супроводжуватимуть процес підготовки та проведення цьогорічних місцевих виборів, переконаний, що ми впораємося з їх організацією. Цьому має сприяти й навчання членів виборчих комісій, яким необхідно буде в короткий термін опанувати чимало аспектів нового виборчого законодавства”,  – наголосив заступник Голови Комісії Сергій Дубовик.

Окрім того, він додав, що Центральна виборча комісія завжди була зацікавлена в офіційному спостереженні за виборами різноманітними міжнародними місіями. Водночас найбільш важливими як для ЦВК, так і для решти субʼєктів виборчого процесу були висновки та рекомендації БДІПЛ ОБСЄ. Тож і цьогорічна спостережна місія Бюро, особливо в нинішніх складних епідеміологічних умовах, коли не кожна міжнародна організація може організувати спостереження за виборами, має стати черговим свідченням прихильного ставлення наших європейських партнерів до розвитку демократичного суспільства в Україні.

Відділ взаємодії із ЗМІ                                                                                  Секретаріату Комісії