Безмитна квота на вітчизняний мед не задовольняє ні Європу, ні Україну. Поточний обсяг квоти не задовольняє як попит Європи, так і можливості української медової індустрії. Тому наступні перемовини Україна – ЄС мають бути націлені на збільшення як безмитної квоти, так і зниження митних тарифів. Про це заявила прес-служба ФАО. Оновлення Угоди про асоціацію між ЄС та Україною наступного року може надати новий поштовх для розвитку української медової індустрії, посилити позиції України на ринку ЄС та знизити залежність від поставок китайського меду, який наразі формує близько 40% від сукупних поставок меду в цьому напряму.
Український ринок меду наразі дуже залежний від поставок у ЄС, частка якого в загальному обсязі українського експорту сягає понад 80%. Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, у рамках якої почала функціонувати поглиблена і всеосяжна зона вільної торгівлі, сприяло збільшенню країн-покупців та нарощуванню обсяги експорту українського меду, а, відповідно, і надходженню валютної виручки в країну. За результатами 2016 року обсяги експорту збільшились на 42% у порівнянні з 2015-м, і позитивна тенденція продовжує зберігатися. Через рік після підписання Угоди кількість підприємств, що мали право поставляти мед на ринки ЄС, зросла до 52, а вже на кінець 2019 року – до 72. Протягом дії зони вільної торгівлі українські компанії-експортери меду активно використовують можливості безмитних тарифних квот. Як основна, так і додаткова преференційна квота на мед використовувалася в перші дні місяця. Незважаючи на те, що на позаквотний обсяг діє імпортне мито в розмірі 17,3%, обсяги експорту українського меду продовжують збільшуватися. Поточний обсяг експорту меду в 7-8 разів перевищує щорічний обсяг загальної квоти, що підтверджує зацікавленість в українському медові з боку європейських партнерів. Експорт меду з України в березні поточного року виріс до 6,9 тис. т, що на 43% перевищує обсяг попереднього місяця і на 18% показник березня 2019 р.
Довідка “Н.Д.” – Частка України в імпорті меду до країн ЄС у 2013 року вона становила лише 10%, у 2019-му – понад 20%. Відповідно, Україна стала другим постачальником меду в Європу, поступившись лише Китаю. Сьогодні в Україні налічується близько 400 тисяч бджолярів, на яких доводиться 4 млн вуликів. Основними виробниками меду в Україні є 8 областей – Київської, Вінницької, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Житомирської, Миколаївської, Полтавської, і Кіровоградська. Ці регіони забезпечують виробництво 70% загального об’єму меду в рік. Основна частина виробленого в Україні меду вирушає на експорт. Найбільшу кількість меду Україна експортує до США, Германії, Польщі та Франції.
В Євросоюзі український мед користується такою популярністю, що при встановлених ЄС квотах на безмитні постачання солодкого продукту в 4 тис. тонн в рік, ця цифра була перевиконана буквально за перші 10 днів року.
Використано матеріали: AgroPolit.com