Український ринок меду наразі дуже залежний від поставок у ЄС, частка якого в загальному обсязі українського експорту сягає понад 80%. Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, у рамках якої почала функціонувати поглиблена і всеосяжна зона вільної торгівлі, сприяло збільшенню країн-покупців та нарощуванню обсяги експорту українського меду, а, відповідно, і надходженню валютної виручки в країну. За результатами 2016 року обсяги експорту збільшились на 42% у порівнянні з 2015-м, і позитивна тенденція продовжує зберігатися. Через рік після підписання Угоди кількість підприємств, що мали право поставляти мед на ринки ЄС, зросла до 52, а вже на кінець 2019 року – до 72. Протягом дії зони вільної торгівлі українські компанії-експортери меду активно використовують можливості безмитних тарифних квот. Як основна, так і додаткова преференційна квота на мед використовувалася в перші дні місяця. Незважаючи на те, що на позаквотний обсяг діє імпортне мито в розмірі 17,3%, обсяги експорту українського меду продовжують збільшуватися. Поточний обсяг експорту меду в 7-8 разів перевищує щорічний обсяг загальної квоти, що підтверджує зацікавленість в українському медові з боку європейських партнерів. Експорт меду з України в березні поточного року виріс до 6,9 тис. т, що на 43% перевищує обсяг попереднього місяця і на 18% показник березня 2019 р.

Довідка “Н.Д.”  Частка України в імпорті меду до країн ЄС у 2013 року вона становила лише 10%, у 2019-му – понад 20%. Відповідно, Україна стала другим постачальником меду в Європу, поступившись лише Китаю. Сьогодні в Україні налічується близько 400 тисяч бджолярів, на яких доводиться 4 млн вуликів. Основними виробниками меду в Україні є 8 областей – Київської, Вінницької, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Житомирської, Миколаївської, Полтавської, і Кіровоградська. Ці регіони забезпечують виробництво 70% загального об’єму меду в рік. Основна частина виробленого в Україні меду вирушає на експорт. Найбільшу кількість меду Україна експортує до США, Германії, Польщі та Франції.
В Євросоюзі український мед користується такою популярністю, що при встановлених ЄС квотах на безмитні постачання солодкого продукту в 4 тис. тонн в рік, ця цифра була перевиконана буквально за перші 10 днів року.

Використано матеріали: AgroPolit.com