Трійця – одне з головних християнських свят. Православна Церква відзначає його в 50 день після Світлого Воскресіння Христового (з урахуванням, що Великдень – перший день), а західні християни – на 57 день. Тобто в 2018 році свято Трійці в Україні припадає на неділю, 27 травня.

На Трійцю православні згадують пришестя Святого Духа на апостолів, яке, згідно з вченням Церкви, їм обіцяв Ісус перед своїм вознесінням. Пришестя вказало на потрійність Бога. Таким чином це свято нагадує про святу Трійцю, три відомі прояви, лики Всевишнього – у вигляді Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Святого Духа. Саме в цей момент була заснована Вселенська апостольська Церква.

Цього дня всі православні храми прикрашають гілками берези, бузку, клену – вони символізують оновлення душі. Після Божественної літургії в свято Трійці у храмах здійснюється особлива служба з читанням уклінних молитов: священик читає молитви, стоячи на колінах у Царських вратах, лицем до віруючих, прихожани при цьому також встають на коліна, вперше після Великодня.

Традиції і прикмети Трійці

Трійцю святкують три дні. Господині до неї дуже ретельно готуються: наводять в будинку лад, прибирають, а також прикрашають оселю свіжими гілками клена, берези, верби, липи, квітами і травами. Найпопулярнішими рослинами для оздоблення будинку є татарське зілля, любисток, чебрець, м’ята та меліса. Саме ці запашні трави уособлюють душу, яка розквітає та прокидається після зимового сну.
На Трійцю не можна шити, прясти, робити ремонтні роботи та працювати на городі. Купатися у річці, водоймах або морі теж небажано, бо є великий ризик потонути. Вважається, що якщо увійти у воду цього дня, то є ризик потонути від нечистої сили.

Субота перед святом – поминальна. Люди в храмах ставлять свічки за упокій померлих родичів. Особливо моляться за тих, хто пішов з життя передчасно.

Перший день – Зелена неділя. В народі його вважають днем ​​активності і підступності русалок та іншої міфічної нечисті. Зелень, якою прикрашають будинки, захищає і оберігає від них. Зранку у всіх храмах проходять святкові богослужіння. А після них, прийнято ходити в гості один до одного.

Трійця завжди вважалася дівочим святом. Вони плетуть вінки, опускаючи їх в річку для ворожіння. Потім вони йшли в ліс гуляти. До цього дня пекли коровай і роздавали його в лісі незаміжнім дівчатам. Ці шматочки сушили і зберігали до весілля, замішуючи потім сухарі в тісто для весільного короваю. Вважали, що вони принесуть їм у нову сім’ю благополуччя і любов.

Другий день – Клечальний понеділок. Після служби священики йшли у поля молитися, звертаючись до Бога про благословення на майбутній урожай.

Третій – Богодухів день. Цього дня хлопці обирали собі наречених. Дівчата “водили Тополю”, незаміжню дівчину – першу красуню в селі. Її наряджали вінками, стрічками, гілками і водили дворами. Зустріти «Тополю» вважалося великою удачею. Крім того, у цей день в колодязях освячували воду. А ще вважається, якщо в цей день іде дощ – буде хороший урожай, тепле і грибне літо.

Як святкують Трійцю у різних країнах

В Україні на свято Трійці прийнято прикрашати будинок березовими гілочками, збирати цілющі трави і йти з ними до церкви.

У Франції на Трійцю сурмлять у труби в пам’ять про сильний вітер, який супроводжував пришестя Святого духа.

А в Італії на Трійцю розкидають пелюстки троянд, які символізують Святий дух.

У цей день близькі люди говорять один одному теплі слова, бажаючи здоров’я і благополуччя всій сім’ї.