Авторами законопроекту №3613 є троє народних депутатів від фракції «Слуга народу» – Михайло Лаба, Ігор Кривошеєв та Анатолій Костюх.

У пояснювальній записці зазначається, що за даними Державної служби статистики України, заборгованість населення за спожиті житлово-комунальні послуги станом на 01.05.2020 р. становила 63,1 млрд. гривень.

«Як наслідок, недоотримані доходи не дозволяють підприємствам виконувати покладені на них зобов’язання, зокрема своєчасно розраховуватись за енергоносії, виплачувати заробітну плату, сплачувати податки, збори та обов’язкові платежі до бюджетів усіх рівнів. Разом з тим підприємства житлово-комунального господарства не можуть забезпечувати населення послугами належного рівня та якості, не мають можливості здійснювати заходи з модернізації та енергозбереження, інвестиційного розвитку», – аргументують автори.

В законопроекті вказується, що боржникам, які не платять за комунальні послуги протягом року, буде нараховуватись пеня у розмірі 20%. Тим, хто не платить понад 2 та 3 роки – 30% і 50% відповідно.

В той же час з порівняльної таблиці видно, що українцям, які мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці або оплати житлово-комунальних послуг державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів, оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів, оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю…. – до погашення заборгованості зі сплати аліментів, оплати  житлово-комунальних послуг у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів, оплати житлово-комунальних послуг у повному обсязі.

При цьому тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі: розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами, оплати житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому законом.

Довідка про наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг  видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем на вимогу стягувача або боржника протягом трьох робочих днів у випадках, встановлених законом.

Головним комітетом, який розглядає відповідний законопроект, виступає комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Його очолює депутат від «Слуги народу» Галина Третьякова, яка свого часу розповідала про «неякісних дітей».

Так, Третьякова вважає, що у безробітних людей, які живуть на соціальну допомогу, народжуються діти «низької якості».

Зазначимо, що на сьогодні заборона на виїзд за кордон діє для боржників по аліментам.