Головною темою найближчих тижнів будуть місцеві вибори. Вони пройдуть вже 25 жовтня по всій території України. Їхні результати матимуть багато наслідків: від долі реформ децентралізації і місцевого самоврядування до стосунків центральної влади з регіонами на наступні п’ять років. – пише сайт 24 – вибори

Ці результати будуть безпосередньо впливати на наші життя і комфорт, вирішення наших проблеми. Серед тих, які, на думку українців, найбільше хвилюють, медицина, освіта, дороги, економіка та робочі місця, а також боротьба з корупцією. Це ті процеси, на які можуть впливати місцеві депутати і голови громад, і принаймні частково розв’язувати їх.

У Київській області 25 жовтня проведуть вибори до 77 рад: обласної, 7 районних та 69 територіальних громад (24 міських, 23 селищних та 22 сільських). У територіальних громадах оберуть голів громади, які очолять виконавчі комітети – органи місцевих рад, які реалізують їхні рішення.

Це значна кількість посадових осіб, зокрема депутатів рад. Кількість депутатів визначається за принципом чим більше виборців – тим більша кількість осіб їх представлятиме.

Але що вони роблять? І навіщо взагалі потрібні?

Обласні і районні ради

Обирати депутатів Київської обласної ради будуть виборці, які проживають у Київській області. Оскільки Київ як столиця не належить до Київської області, то кияни не будуть голосувати за депутатів обласної ради.

За даними Центральної виборчої комісії, участь у голосуванні до обласної ради зможуть взяти понад 1,463 мільйонів виборців, що становить понад 81% усіх жителів Київської області. Тому в обласній раді буде 84 депутати.

Вибори у районах пройдуть за новим адміністративно-територіальним поділом – у серпні 2020 року парламент ухвалив рішення про їхнє укрупнення. Замість 25 районів у Київській області створили 7: Білоцерківський, Бориспільський, Броварський, Бучанський, Вишгородський, Обухівський та Фастівський. Найбільша кількість виборців у Білоцерківському районі – майже 350 тисяч, тому у районній раді буде 54 депутати. У Бучанській районній раді теж буде 54 депутати, хоча кількість виборців становить 287 тисяч. В інших п’яти районних радах буде по 42 представники.

Місцеві вибори 2020 - Київська область

Місцеві вибори 2020 на Київщині / Інфографіка Центр спільних дій

Повноваження обласних і районних рад подібні, але поширюються на область і район відповідно. Ледь не найважливішим серед них є ухвалення бюджету. Його проєкт готує голова державної адміністрації, якого призначає президент за поданням уряду.

Обласні і районні бюджети формуються коштом надходжень із державного бюджету (субвенцій, дотацій) і податків. З обласного бюджету Київської області у 2019 році здійснили видатків майже на 10 мільярдів гривень, хоча у 2015 році вони складали 5,6 мільярда. Така різниця у коштах з’явилась завдяки реформі децентралізації. Після її завершення місцеві бюджети мають стати ще більшими. Ці кошти розподіляються між бюджетами громад на виконання спільних соціально-економічних, культурних або інших програм, які є важливими для регіону, підтримку та розвиток обласної або районної інфраструктури, підприємств, шкіл, університетів тощо.

Обласні і районні ради контролюють роботу представника держави на території області. Вони можуть вимагати звіти від голови державної адміністрації та прокурора, керівника органу поліції, оскаржувати рішення президента, органів виконавчої влади, які обмежують повноваження депутатів. У разі, якщо між головою державної адміністрації та представниками громади – конфлікт, депутати можуть оголосити такому представнику держави недовіру. Якщо за це проголосують дві третини депутатів – він має автоматично піти у відставку.

Так зробили у Кагарлицькій райраді, коли у серпні 2017 року оголосили недовіру голові державної адміністрації – Віктору Коляді. Оскільки за рішення проголосували дві третини депутатів, шансів лишитися на посаді у нього не було.

Не менш важливим є повноваження управляти об’єктами спільної власності територіальних громад. Це можуть бути школи, підприємства, аеропорти, бібліотеки тощо. Так, Київська обласна рада управляє Київською обласною клінічною лікарнею, Київським обласним кардіологічним диспансером, підприємствами, які надають послуги з тепло та водопостачання: “Бородянкатепловодопостачання”, “Кагарликтепломережа”, «Ірпіньтепломережа» тощо. А до прикладу, на балансі Обухівської районної ради – Меморіал пам’яті жертв Голодомору.