Вчені зафіксували, що в останні місяці по Європі став широко розповсюджуватися новий штам коронавируса нового типу. Незважаючи на те, що поки немає даних про те, чи є новий штам більш заразним за попередній, його дослідження є надважливими для того, щоб краще розуміти, як саме віруси поширюються по планеті. Попередні результати своєї роботи епідеміологи опублікували в електронній науковій бібліотеці medRxiv.

З самого початку спалаху COVID-19 вчені намагаються зрозуміти, в який бік і як еволюціонує викликає її коронавірус SARS-CoV-2. Відомо, що він накопичує мутації приблизно з тією ж швидкістю, що і збудник грипу. Однак остаточно зрозуміти, до чого призводять ці мутації, вчені поки не можуть.

Першу серйозну зміна в геномі коронавируса вчені зафіксували на початку березня, пізніше вчені нарахували сотні різних штамів SARS-CoV-2. Наприклад, найпоширеніша з них, D614G, судячи з її швидкого поширення, ця мутація може робити коронавірус біш заразним від 2,5 до 8 разів.  У новій роботі вчені зі Швейцарії та Іспанії, аби відстежити еволюцію і поширеність SARS-CoV-2, аналізували геноми послідовності зразків вірусу від пацієнтів по всій Європі. Вони прийшли до висновку, що варіант коронавируса, який назвали 20A.EU1, поширився наразі практично по всій Європі.

Цей різновид з’явився в Іспанії влітку 2020 року і швидко поширився серед місцевого населення – зараз саме він зустрічається приблизно у 80% заражених в цій країні. Потім, коли кордони на деякий час відкрили, 20A.EU1 потрапив як мінімум до 12 європейських країн, а також у Гонконг і Нову Зеландію. Зараз у 90% пацієнтів з COVID-19 в Великобританії лікарі реєструють саме цей різновид. В Ірландії цей показник досягає 60%, в Швейцарії та Нідерландах – між 30 і 40%.

“Важливо помітити, що поки немає ніяких свідоцтв того, що ця нова різновид вірусу поширюється так успішно через мутації, яка підсилює передачу або впливає на клінічну картину хвороби”, – заспокоює провідний автор роботи, Емма Ходкрфт з Базельського університету. Вчені вважають, що штам 20A.EU1 поширився так легко через те, що влітку послабили обмеження на подорожі та заходи соціального дистанціювання.

Вчені підкреслюють, що широке поширення 20A.EU1 аж ніяк не означає, що саме цей варіант коронавирусу викликав зростання захворюваності в Європі. “Це не єдиний різновид коронавируса, яка циркулює в останні тижні і місяці. У деяких державах зі значним зростанням випадків, наприклад, в Бельгії і Франції, превалюють інші різновиди”, – уклав один із співавторів дослідження, професор Базельського університету Ріхард Неер.

Слід додати, що статтю учених не рецензували незалежні експерти і не перевіряли редактори наукових журналів, як це зазвичай буває в подібних випадках. Тому до висновків з неї і аналогічних статей потрібно ставитися обережно.