Певні газорозподільні компанії з метою власного збагачення прискіпливо «вдивляються» до лічильників газу бізнес-компаній, щоб останнім нарахувати більший об’єм газу, аніж той, що вони компанії реально спожили.  Для зрозумілого пояснення та детального опису ситуації наведу такий приклад із практики.  При огляді лічильника споживача представники газорозподільної компанії складають акт про викривлення даних обліку (акт про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем).  В основі акту про порушення газорозподільна компанія зазначає про виявлення сторонніх предметів у лічильнику (наприклад фрагмент дроту), порушення рівномірності прилягання корпусу по периметру, утворення зазору (проміжку) з однієї сторони висотою до 1 мм., порушення лакофарбового покриття між корпусом лічильника та головкою лічильника.  Записані у акт порушення згідно Кодексу газорозподільних систем (ГРС) вважаються «несанкціонованим втручання споживача у роботу лічильника».  Зазвичай на засіданні комісії газорозподільної компанії розглядається акт про порушення, оформлюється протокол про задоволення акту. Споживачу донараховуються кубометри газу, за які він має розрахуватись. У випадку відмови сплатити споживач отримує попередження про припинення газопостачання та позов про стягнення збитків.

 Як захистити своє право у такому випадку?

Не погодитись з актом, вказавши наступне: втручання в роботу лічильника газу можливе лише після його відкриття, місця розташування пломб лічильного механізму засобу вимірювальної техніки (далі – ЗВТ) відповідають тим пломбам і місцям, на які мають бути нанесені вказані пломби на лічильний механізм згідно паспорту ЗВТ, на лічильнику цілісні повірочні тавра та конструктивні елементи вихідного патрубка ЗВТ.

Слід зазаначити, що маркування лічильника відповідає нормативно-технічній документації.

Магнітний індикатор у лічильнику не був спрацьований.

Наполягати на проведенні метрологічної повірки лічильника.

Підготувати позов із формулюванням «про визнання недійсним рішення газорозподільної компанії (йдеться про протокол) в частині задоволення акту про порушення газорозподільною компанією та донарахування природнього газу у певному обсязі»

Чи були успішні судові справи на користь споживачів?

Так, позови на користь споживачів судами неодноразово задовольнялися, проте «якість» успішної справи залежить від кількості спростованих «порушень», які газорозподільна компанія вказала у акті.

Можна скористатися допомогою, звернувшись до судової практики Верховного Суду. Найвищий орган у системі cудоустрою сформулював базові положення у спорах, які пов’язані з оскарженням результатів експертиз лічильників.

 Ось деякі з них

При контрольному огляді вузла обліку позивача сторонній предмет у лічильнику не вплинув на роботу лічильника та на відображення показників спожитого газу.

Положення пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС не передбачають відповідальності власника за збереження і цілісність засобу обліку та пломб до його встановлення на території власника та після його зняття та передачі на повірку.

Аналіз наведених норм Кодексу ГРС свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.

Отже обставини несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу вимагають доведення не лише факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, а також і факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням) внаслідок втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, що узгоджується з правовими висновками, викладеними в постановах Верховного Суду у складі колегій суддів Касаційного господарського суду від 24.10.25018 у справі № 914/2384/17 та від 12.02.2020 у справі 922/1850/19.

Доведенню підлягають як факт пошкодження конструкції лічильника, зокрема факт наявності в ньому стороннього предмету, так і факт зумовлення цим стороннім предметом та діями з його встановлення викривлення даних обліку природного газу в їх сукупності.

Нарахування вартості необлікованого об`єму природного газу, здійснені Оператором ГРМ, не є ні збитками у розумінні законодавства, яке регулює правовідносини у сфері ринку природного газу, ні оперативно-господарською санкцією в розумінні господарського законодавства, а є платою за поставлений природний газ. Наведене узгоджується з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у зазначеній постанові від 14.01.2020 у справі№ 910/17955/17.

 

В’ячеслав Коновал, юрист