Сьогодні багато українців, зіткнувшись з нестачею коштів, звертаються до, так званих, мікрофінансових організацій (МФО). Вони пропонують “легкі і швидкі” гроші під великі відсотки. Причому позики вони видають буквально кожному – і студенту, і пенсіонеру, і безробітному. «Нова Доба» вирішила з’ясовувати, чим загрожує українцям неповернення або невчасне повернення занятих у МФО коштів. Отже дивіться відеоблог нашого редактора на нашому Utube – каналі  –  співрозмовник: Сергій Крижанівський – Президент юридичної фірми – Крижанівський і партнери   

Перевага “швидких грошей” – швидкість і простота оформлення. Найчастіше від позичальника зажадають тільки паспорт, в рідкісних випадках – інший документ, що засвідчує особу. Брати таку позику можна буде, тільки якщо ви впевнені, що точно зможете його віддати, а також, що вигода від його використання переважить понесені витрати. МФО, рекламуючи свої послуги, обіцяють “допомогти в будь-якій життєвій ситуації”. Рішення про видачу кредиту буде прийнято за хвилину, а гроші перерахують на банківську карту, перекладом або видадуть готівкою. Але є і жирний мінус – дуже висока відсоткова ставка – до 2% в день.  Мікрофінансові організації укладають договори позики з фізичними особами, навіть не перевіряючи їх платоспроможність, тому за даними договорами дуже великий відсоток неповернення, – зазначають у громадській організації Фундація «Чинність закону». – Даний відсоток неповернення МФО закладають в процентну ставку. При цьому вона ніким не контролюється, і конкретна організація визначає максимальний розмір процентної ставки самостійно. Тож інколи виходить, що двоє сумлінних позичальників платять за вісім “поганих”, які не повернуть гроші. Видаючи позики під “драконівські” відсотки, організації страхують себе від недобросовісних позичальників. Ризик неповернення в МФО величезний – аж до 70% портфелю.

Боржники як правило, задають собі питання чи можна не платити онлайн позики?

Після короткочасної прострочення, МФО стразу нараховує штрафні санкції та заборгованість зростає в рази. Велика прострочення є причиною зростання боргу приблизно в 10 разів. Хоча заборгованість не повинна перевищувати взяті в борг гроші більш ніж в 4 рази. Тоді сам собою виникає питання, як вирішити проблему з мікропозик?

На вас, родичів, близьких людей буде надаватися психологічний пресинг, але це буде тривати поки МФО не зрозуміє, що не зможе з вас взяти більше ніж дав.

Що буде, якщо не платити онлайн займ?

Процедура законного стягнення боргу через суд і виконавчу службу для МФО є не пріоритетним і складним процесом. Але це не означає що вони не підуть цим шляхом. Як правило вони вдаються до методик психологічного пресингу які є незаконними.

Законодавством України забороняється мікрофінансовим організаціям:

вести свою діяльність без ліцензії фінансової організації; продовжувати вимагати з боржника повернення боргу, якщо борг він перезданий третій особі; змінювати умови договору, в тому числі і відсоток без згоди боржника; не вказувати відсоток комісії по кредиту на головній сторінці угоди між сторонами. Всі штрафи і неустойки можуть нараховуватися тільки на залишок боргу, з обмеженням суми позики помноженої в три рази, але не більше. Якщо вам дзвонять і загрожують подати на вас до суду, будьте холоднокровні. МФО не вигідно направляти на вас позов до суду, оскільки це для них дорого і невигідно за часом, оскільки судова тяжба затягується часом від 6 місяців до 3 років. Швидше за все вони будуть дзвонити, писати листи, відправляти повідомлення вам і вашим родичам літнім батькам, колегам. Але не варто розслаблятися, до суду вони піти можуть. Ваше завдання попередити своє оточення, що дії організації протизаконні і нікому нічого не загрожує. В цілому законодавство України на вашому боці.

«Взяв мікропозик і не плачу»

Якщо у вас є офіційна робота і немає бажання, щоб вас постійно діставали кредитори дзвінками, можете викупити через факторингову компанію за договором цесії. Ціна угоди зазвичай менше вашого боргу з нарахованими відсотками.  МФО не можуть забрати у вас квартиру, машину, іншу власність без суду. Є ймовірність що на вас подадуть в суд, але скоріше будуть намагатися вибити борг без цього. Але про всяк випадок рекомендуємо вирішити для себе чи можете ви платити кредит чи ні. Ідіть на переговори самі або з фахівцем з кредитних питань. Якщо на вас вже подали в суд, ви можете там значно знизити суму свого боргу.