21 січня 2021, Київ. Міністерство цифрової трансформації разом із проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» представили результати дослідження про антикорупційний та соціальний вплив відкриття державних даних на провадження бізнесу в Україні.

Відкриті дані – це інформація, яку мають публікувати державні органи у відкритому для всіх громадян доступі та у машиночитаному форматі. Перелік підприємств та організацій, інформація про суддів та судові рішення, про платників податків – ці та інші дані є у володінні держави і є корисними для громадян, а тому мають бути відкритими. Знайти їх можна на Єдиному державному порталі відкритих даних, і вони є дієвим інструментом для боротьби з корупцією завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх.

Відкриття даних у сфері бізнесу сприяє створенню сервісів, що допомагають підприємцям уникати корупційних ризиків та вирішувати проблеми, з якими може стикатися бізнес в Україні. Зокрема, корисними є дані з реєстрів Міністерства юстиції, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Державної судової адміністрації та Державної податкової служби.

Приміром, інструменти на основі відкритих даних можуть допомогти у захисті від рейдерських захоплень та шахрайства, протидії корупційним зловживанням під час розгляду судових справ, автоматизації й удосконаленні робочих бізнес-процесів, щоб заощадити кошти й час працівників.

Які сервіси на основі відкритих державних даних можуть допомогти підприємцям?

 

  • Захиститися від рейдерських атак. У 2020 році щомісяця в середньому ставалося 75 рейдерських захоплень в Україні[1]. У випадку атак реєстраційні зміни вносять у державний реєстр. Раніше було неможливо виявити це оперативно, оскільки інформація з реєстру була закритою. Після відкриття Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (ЄДР) створили сервіс «Опендатабот». Він допомагає оперативно відстежувати та протистояти випадкам рейдерства, безкоштовно моніторити свою компанію на предмет змін. Сервіс поєднує понад 30 державних реєстрів. Також протидіяти рейдерству допомагає система «YouControl».

 

  • Убезпечити бізнес від економічних злочинів та шахрайства. Протягом 2018–2020 рр. 51% українських компаній постраждали від випадків економічних злочинів та шахрайства. А майже кожна друга організація не проводить взагалі або проводить лише неформальну перевірку та постійний моніторинг доброчесності своїх контрагентів[2]. Завдяки відкриттю даних створено сервіси для автоматичного швидкого моніторингу й перевірки контрагентів, серед яких: YouControlLiga Contr Agent, Опендатабот.

 

  • Автоматизувати й підвищити ефективність бізнес-процесів. Використовуючи API (інтерфейс прикладного програмування) сервісу «Опендатабот», власники бізнесу можуть автоматизувати та прискорити робочі бізнес-процеси, наприклад: позбавитися паперового документообігу, спростити взаємодію із контрольними органами для подання звітності, а також автоматизувати підготовку рахунків, договорів чи довідок та автоматизувати фінансові операції тощо. Успішними є кейси Bot&Partners (юридичні аспекти бізнесу), Poster (для ресторанного бізнесу), чат-бот «PatentBot» (спрощення процедури реєстрації торгової марки).

 

  • Знаходити судову інформацію у кілька кліків та протидіяти корупції під час розгляду судових справ. Інструменти «PravoSud» та «Суд на долоні» дають змогу ефективніше готуватися до судових спорів та досліджувати судову практику. А Wincourt від «Суд на долоні» допомагає прогнозувати результати розгляду справ, отримати статистику про схожі судові рішення та надає рекомендації щодо адвокатів та законодавства. Доступність інформації щодо попередніх подібних судових рішень, історії ухвалення рішень конкретними суддями, зв’язків між учасниками судового процесу допомагає протидіяти корупційним зловживанням під час розгляду справ, виявляти потенційний конфлікт інтересів, а також побудувати ефективну стратегію захисту або оскаржувати судове рішення.

 

«Антикорупційний та соціальний вплив відкриття державних даних на провадження бізнесу в Україні» є четвертим звітом із серії якісних досліджень, у яких аналізують вплив відкриття даних на галузі економіки України. Вже вийшли дослідження у будівельній, дорожній та медичній сферах.

 

ДОВІДКА “Нової Доби”

Міністерство цифрової трансформації України – центральний орган виконавчої влади, що відповідає за впровадження політики Уряду щодо електронного урядування, інформатизації, розвитку інформаційного суспільства, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, цифровізації органів державної влади. Міністерство цифрової трансформації України разом з іншими органами державної влади та міжнародними партнерами сприяють впровадженню електронних послуг у багатьох сферах економіки – будівництво, земельні послуги, екологія, реєстрація бізнесу, оформлення субсидій, державна допомога тощо. Вебсайт: https://thedigital.gov.ua/

 

Проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Урядом Великої Британії через UK aid і підтримує Уряд України у реалізації видимих та успішних реформ у державному управлінні та послугах із метою значного зменшення та викорінення корупції. Проєкт TAPAS сприяє реформам електронного урядування у межах трьох компонентів: забезпечення широкомасштабного використання електронних публічних закупівель; підтримка ефективних програм відкритих даних по всій Україні; створення дієвих електронних сервісів для боротьби з корупцією. Проєкт виконується Фондом Євразія, розташованим у США, що є міжнародною організацією з розвитку, яка сприяє ефективному управлінню та розвитку громадянського суспільства. Більше про проєкт: http://tapas.org.ua/

[1] https://opendatabot.ua/analytics/491-raiders-2019-2020

[2] https://www.pwc.com/ua/uk/survey/2020/gecs-ua-2020-ukr.pdf