В Україні з 1 квітня 2021-го підвищать пенсійний вік для жінок. Крім того, вже діють нові правила виходу на заслужений відпочинок для всіх. Пенсійний вік збільшать для жінок
В Україні з 1 квітня жінки почнуть виходити на пенсію на шість місяців пізніше. Якщо зараз можна отримати виплату в 59,5 років, то вже через кілька місяців – у 60 років. Про це йдеться в законі «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».

Таке підвищення було передбачено ще 10 років тому. Тоді Верховна Рада прийняла рішення поступово, на півроку кожні 12 місяців, збільшувати пенсійний вік для жінок (тоді вони виходили на заслужений відпочинок в 55 років).

Загальний пенсійний вік при цьому підвищувати не стали. Чоловіки, як і 10 років тому, можуть працювати до 60 років, а далі отримувати найнижчу в Європі пенсію. Така норма дозволила скоротити число нових пенсіонерів і збільшити кількість працюючих.

З іншого ж боку, з-за великої кількості тих, хто працює неофіційно і не платить внески до Пенсійного фонду, грошей на оплату гідної старості немає. У 2017-му для того, щоб мотивувати українців працювати легально, прийняли рішення прив’язати пенсійний вік до стажу. І ось до чого це призведе. В 2021-м для того, щоб в 60 років вийти на пенсію, потрібно мінімум 28 років стажу. Якщо є від 18 до 28 років, то доведеться працювати до 63 років, якщо є від 15 до 18 років – 65 років.

Зазначена вимога до стажу буде рости щорічно на 12 місяців до тих пір, поки для пенсії в 60 років не знадобиться 35 років стажу. Як розповіла науковий Лідія Ткаченко, за оцінками Інституті демографії та соціальних досліджень зараз жорсткість правил більшість українців на собі не відчули.

Однак рівно через два роки, коли в 60 років пенсію отримуватимуть лише ті, у кого є 30 років стажу, настане переломний момент. Уже цю норму не зможе виконати левова частка працюючих. Більш того, Міністерство соціальної політики робило розрахунки, які показали: в 2028-му приблизно половина (45%) всіх 60-річних отримувати пенсію не будуть. Їм просто не вистачить стажу.

В такому випадку доведеться або докуповувати стаж (його вартість можна порахувати як 22% двох мінімальних зарплат), або ж працювати довше. Є й інша проблема: якщо українці не почнуть оформлятися і платити внески, розмір пенсій буде тільки зменшуватися.

Демографічна ситуація буде погіршуватися, число пенсіонерів зростатиме, а кількість працюючих – скорочуватися. Зараз за оцінками податкової приблизно 5,6 млн економічно активного населення не вносять свій внесок ні в бюджет країни, ні в Пенсійний фонд. Якби всі вони показали хоча б мінімальну зарплату, розмір виплат пенсіонерів можна було збільшити, а самі працюють змогли б заробити на щомісячну виплату при досягненні 60 років.