11 лютого 2021 року в Брюсселі Європейський Союз та Україна провели 7-е засідання Ради асоціації. Зустріч пройшла під спільним головуванням Жозепа Борреля, Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики, та Дениса Шмигаля, Прем’єр-міністра України.

Учасники Ради асоціації підтвердили свою прихильність подальшій політичній асоціації та економічній інтеграції України з Європейським Союзом на основі Угоди про асоціацію та Глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ), що є її частиною, а також спільним цінностям, закріплених у ній.

Учасники Ради асоціації відзначили єдність, солідарність та взаємну відданість, продемонстровані в умовах пандемії COVID-19. ЄС ще раз підтвердив свою готовність допомогти Україні отримати ранній доступ до вакцин та підтримати кампанію з вакцинації в країні через регіональний проєкт, що був започаткований сьогодні у співпраці зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Учасники Ради асоціації з нетерпінням очікують відновлення можливості непріоритетних подорожей для наших громадян, як тільки це дозволять епідеміологічні умови.

ЄС привітав зусилля України в галузі реформування. Учасники дійшли згоди про необхідність активізації Україною зусиль щодо зміцнення верховенства права та забезпечення незалежної і ефективної роботи антикорупційних органів з метою гарантування широкої довіри та підтримки громадськості у боротьбі з корупцією. Вони ще раз підтвердили важливість проведення всеосяжної судової реформи. Після рішень, винесених Конституційним Судом України, ЄС високо оцінив готовність України повністю відновити систему електронного декларування майна та наголосив на важливості прийняття стримувальних санкцій. ЄС також наголосив на необхідності надійних перевірок доброчесності суддів.

ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та прихильність незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Учасники Ради асоціації ще раз заявили про своє рішуче засудження порушення суверенітету та територіальної цілісності України збройними силами Росії та ще раз підтвердили свою підтримку мирному та стійкому політичному вирішенню конфлікту. Учасниками була підкреслена необхідність повного виконання Мінських домовленостей усіма сторонами та наголошено на відповідальності Росії у цьому контексті. ЄС нагадав, що масштаби та тривалість дії економічних санкцій проти Росії як і раніше залежать від повного виконання Мінських угод. Учасники також підкреслили важливість дотримання режиму припинення вогню та додаткових заходів з метою збереження режиму припинення вогню, що діє з 27 липня 2020 року. Вони закликали звільнити всіх осіб, затриманих у ході конфлікту, відповідно до Мінських домовленостей. Учасники Ради асоціації також підтвердили свою повну підтримку зусиллям у рамках нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ, а також закликали забезпечити повний, безпечний та безперешкодний доступ Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на всій території України.

Євросоюз вкотре підтвердив дотримання своєї політики невизнання незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Росією, яка реалізується в тому числі і шляхом  обмежувальних заходів. Учасники Ради асоціації засудили погіршення ситуації у сфері прав людини на Кримському півострові та подальшу мілітаризацію півострова, а також Чорного та Азовського морів. Сторони закликали до негайного звільнення усіх незаконно затриманих і ув’язнених на Кримському півострові та в Росії українських громадян, включаючи кримськотатарських активістів. Також учасники зустрічі закликали Росію забезпечити безперешкодний та вільний прохід до та з Азовського моря у відповідності до міжнародного права. Сторони привітали дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення суверенітету й територіальної цілісності України у межах кордонів, визнаних міжнародною спільнотою. У цьому контексті Україна детально представила концепцію «Міжнародної Кримської платформи» і запросила ЄС до участі в зустрічі високого рівня із запуску цієї ініціативи, яка відбудеться в Києві 23 серпня 2021 року.

Учасники Ради асоціації вкотре підтвердили започаткування кібер-діалогу у 2021 році. Також сторони відзначили важливість зміцнення співпраці у сфері Спільної безпекової та оборонної політики та узгодження зі Спільною зовнішньою та безпековою політикою, вітаючи у цьому контексті участь України у місії «EUFOR Althea».

Учасники зустрічі погодилися продовжувати економічну інтеграцію та нормативно-правове зближення України з ЄС у таких сферах, як цифрова економіка, сприяння торгівлі, митна співпраця, правосуддя та внутрішні справи у рамках Угоди про асоціацію.

Сторони вкотре підтвердили намір Євросоюзу та України провести всеохопний огляд досягнень цілей Угоди, як це передбачено Статтею 481. Як перший крок, кожна сторона проводить внутрішню оцінку з метою представлення результатів під час саміту між ЄС та Україною, який відбудеться у 2021 році.

Також учасники Ради асоціації підтвердили зобов’язання ЄС та України розпочати консультації щодо подальшого перегляду торговельної лібералізації для товарів у рамках ГВЗВТ відповідно до Статті 29 Угоди про асоціацію, а також постійно оновлювати відповідні Додатки до Угоди. Сторони підкреслили потребу у посиленні спільної роботи над подальшим сприянням торгівлі.

Учасники дійшли згоди щодо необхідності в ефективному та своєчасному впровадженні ГВЗВТ з метою повного використання переваг Угоди про асоціацію; вони підкреслили потребу в повному дотриманні зобов’язань у рамках ГВЗВТ.

Під час зустрічі сторони привітали започаткування місії з попередньої оцінки готовності України до Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції та очікують на її якнайшвидші рекомендації.

Учасники визнали зусилля України щодо підтримки рівня макроекономічної та фінансової стабільності. Обидві сторони визнали виділення Україні 1.1 млрд євро у 2020 році в рамках двох програм макрофінансової допомоги. ЄС заохотив Україну до виконання своїх програмних зобов’язань у рамках чинної програми з макрофінансової допомоги, що стосується боротьби проти Covid-19, а також продовження тісної співпраці з Міжнародним валютним фондом. Учасники підтвердили важливість невідворотності реформ банківського сектору, зокрема націоналізації Приватбанку, наголошуючи на притягненні до відповідальності винних у шахрайстві в особливо великих розмірах та повернення активів.

Сторони погодились щодо важливості реалізації реформ в енергетичному секторі. Учасники привітали запуск Фонду енергоефективності та наголосили на необхідності достатнього фінансування із державного бюджету. Обидві сторони дійшли згоди щодо важливості продовження інтеграції енергетичного ринку та енергетичних систем України з енергетичним ринком ЄС, враховуючи ефективне впровадження оновленого Додатку XXVII до Угоди про асоціацію, а також координації подальших кроків.

Учасники Ради асоціації нагадали про важливість зміцнення зусиль у розв’язанні питань, що стосуються боротьби проти змін клімату та довкілля, як передбачено Угодою про асоціацію та Паризькою угодою.

Сторони привітали прагнення України зі зближення своєї політики та законодавства з Європейської зеленою угодою. Також учасники засідання привітали стартову профільну зустріч Виконавчого Віцепрезидента Єврокомісії Франса Тіммерманса та Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Вони обговорили теми, що становлять обопільний інтерес. Йдеться, зокрема, про такі питання: енергоефективність, водень, вугільні регіони, що перебувають у перехідному періоді, галузеві альянси та архітектура змін клімату.

Учасники Ради асоціації привітали діалог між Україною та ЄС на високому рівні щодо горизонтальних питань та особливих промислових секторів. ЄС та Україна прагнуть до посилення співпраці в галузі важливої сировини та акумуляторів з метою запуску стратегічного партнерства. ЄС привітав участь України в Європейському сировинному альянсі та Європейському акумуляторному альянсі.

Учасники привітали прагнення України щодо подальшого зближення її законодавства із нормативно-правовою базою ЄС у сфері цифрової економіки, а також прогрес у виконанні положень Угоди щодо телекомунікацій; вони наголосили на необхідності подальших зусиль у цій сфері, забезпечуючи незалежність регулятора телекомунікаційних послуг. Сторони привітали спільний план роботи щодо співпраці у сфері електронних довірчих послуг між ЄС та Україною.

Також Євросоюз нагадав про важливість свободи вираження, незалежності та плюралізму медіа, зокрема важливу роль незалежного суспільного мовника. Сторони визнали, що зусилля України, спрямовані на самозахист від інформаційних маніпуляцій, є законними, зокрема, враховуючи масштабність кампаній щодо дезінформації, які впливають на Україну з-за кордону. Вжиття будь-яких заходів не повинно відбуватись за рахунок свободи медіа, і вони мають бути пропорційними меті.

Обидві сторони нагадали про спільні цінності демократії, верховенства права, поваги до міжнародного права та прав людини, включно із правами осіб, які належать до меншин, а також про ґендерну рівність. Учасники Ради асоціації погодилися з необхідністю забезпечити повагу до прав, якими уже користуються особи, які належать до національних меншин, як це закріплено у конвенціях ООН та Ради Європи та відповідних протоколах, а також недискримінацію осіб, які належать до національних меншин, та повагу до різноманітності на основі предметного діалогу з представниками осіб, які належать до національних меншин. Європейська сторона наголосила на потребі повноцінно виконувати рекомендації Венеціанської комісії щодо закону про освіту. Українська сторона підкреслила, що вона реалізувала ключові рекомендації Венеціанської комісії щодо цього нього із ухваленням Закону “Про загальну середню освіту” в січні 2020 року, а згодом із продовженням перехідного періоду щодо впровадження статті 7 закону про освіту до 2023 року. Євросоюз закликав Україну виконати рекомендації Венеціанської комісії щодо законодавства про державну мову та ухвалити закон про національні меншини.

Сторони погодилися з необхідністю швидко та ретельно розслідувати напади на громадських активістів та журналістів, а також переконатись, що збурювачі та винні будуть притягнуті до відповідальності. Крім того, Євросоюз послався на нещодавні події стосовно представників осіб, які належать до національних меншин, включно із депутатами Європейського Парламенту. Україна заявила, що вона продовжує захищати права людини, включно із тими, що стосуються національних меншин, а також зобов’язується обмінюватися будь-якою інформацією та вживати будь-яких заходів, які можуть сприяти розв’язанню проблем.

Учасники зустрічі привітали прогрес у реформі децентралізації та визнали потребу у доопрацюванні законодавчої бази. Євросоюз підкреслив необхідність продовження реформи державного управління та здійснення заходів для повного впровадження реформи обігу земель. Сторони привітали запуск проєкту Коледжу Європи у Натоліні для українських державних службовців.

Під час зустрічі учасники нагадали про важливість укладення Угоди про Спільний авіаційний простір якомога раніше у 2021 році.

Сторони привітали ухвалення Україною закону про внутрішні водні шляхи та намір України включити свої внутрішні водні шляхи (Дніпро та Південний Буг) до регіональної Трансєвропейської транспортної мережі.

Учасники Ради асоціації привітали зацікавленість України у співпраці з Євросоюзом на основі майбутнього нового Пакту ЄС про міграцію та притулок.

Рада асоціації привітала намір України поглибити науково-інноваційну співпрацю з Євросоюзом, зокрема за допомогою участі у програмах “Горизонт Європа”, “Еразмус+” тощо, а також за допомогою продовження інтеграції до Європейського наукового простору.

Також учасники зустрічі погодилися продовжувати співпрацю в рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону.

Сторони високо оцінили активну участь і внесок України у двосторонніх та багатосторонніх вимірах Східного партнерства з огляду на Саміт Східного партнерства у 2021 році.