Фахівці YouControl додали до системи санкційні списки найвпливовіших суб’єктів міжнародного права та визначили кількість українців, росіян та білорусів у них. А ще з’ясували, з яких причин вони туди потрапили та якими бувають наслідки. Детальний розбір санкційних програм ООН, ЄС, США, Великобританії, Австралії, Африки, Канади в унікальному дослідженні.

Санкції ‒ це, в першу чергу, інструмент зовнішньої політики та економічного тиску. Держави все частіше використовують санкції при вирішенні міжнародних конфліктів, для підтримки миру та безпеки у світі, з метою якісного управління у світовій фінансовій індустрії. 

Персональні санкції часто називають “розумними” ‒ вони цілеспрямовані та призначені для засудження лише певних осіб, а не цілої країни. Обмежують операції з окремими суб’єктами та/або компаніями, включаючи заборону на в’їзд окремих осіб, заморозки їх активів, фінансові обмеження. Вплив адресних санкцій ‒ очевидний, тому що такі санкції діють напряму. Наприклад, на можливості конкретних людей вільно пересуватися Європою, США чи Австралією. 

За підрахунками фахівців аналітичної системи YouControl: на початок квітня 2021 р. у санкційних списках ООН, ЄС, США (OFAC), Великобританії (Казначейство її Величності), Австралії (DFAT), Африки (AfDB) та Канади міститься 543 записи стосовно громадян України, 730  щодо росіян та 189 щодо білорусів.

Люди чи записи: як рахувати осіб під санкціями? 

В інформаційному полі є чимало матеріалів про кількість громадян тієї чи іншої країни в санкційних списках. Одначе, у значній кількості статей  зустрічається типова неточність. Рахуються всі записи у списках, а не унікальні суб’єкти. За словами Юрія Томіна, керівника проєктів та програм з розвитку бізнесу YouControl, одна й та ж людина може бути внесена до списку кілька разів під різними записами: Це робиться спеціально, для більш коректного пошуку. Дуже часто крім основного ПІБ, зазначаються всі відомі псевдоніми або ПІБ з документів, які особа може використовувати. Занотовуються вірогідні варіації написання ПІБ за всіма можливими правилами транслітерації для різних мов. Так, наприклад в санкційному списку Казначейства Її Величності запис щодо Януковича Віктора Федоровича містить 252 варіації написання його ПІБ, а запис про його сина Олександра 300 варіацій, і це абсолютні лідери за кількістю варіацій”.

Ще важливий момент: механізм санкцій діє таким чином, що їх накладають, а далі можуть продовжити або зняти після виконання передбачених умов. Обмежувальні списки періодично змінюють. Тому є суттєва різниця між загальною кількістю внесених осіб в списки і тими, хто перебуває під санкціями в даний момент.

Як перевірити, чи людина під санкціями, за допомогою YouControl?

В системі для бізнес-розвідки YouControl можна перевірити фізичних осіб у спеціальному модулі ‒ YouControl People (доступний для платної версії сервісу). Для перевірки достатньо ввести прізвище, ім’я та по-батькові особи в пошуковий рядок. Система автоматично перевіряє, чи є збіги за ПІБ у дев’яти міжнародних санкційних списках та РНБОУ. У видачі можна ознайомитись із деталями: причинами накладання санкцій та обмеженнями.  

Перевіряти своїх контрагентів по списку санкцій, в першу чергу, мають банки, філії зарубіжних організацій, компанії, які працюють з іноземною валютою, резиденти інших держав, так як вони ведуть бізнес на міжнародному ринку. Якщо особа підпадає під санкції, то співпраця з нею може бути ризиковою для компанії ймовірні як репутаційні, так і фінансові втрати. Наприклад, якщо банк допустив, що його клієнт проводить операції з контрагентом під санкціями, то фінансову організацію можуть оштрафувати правоохоронні органи чи Держфінмон. Також серед обмежень: відключення від міжнародної системи платежів, позбавлення ліцензії, внесення до санкційних списків.