ЦВК встановила результати проміжних виборів народного депутата України в ОВО № 87

22 квітня після перерви Центральна виборча комісія продовжила роботу в режимі засідання.

ЦВК отримала відомості про завершення судового розгляду апеляційних скарг за результатами дій та рішень ОВК ОВО № 87 і таким чином перейшла до встановлення офіційних результатів виборів в цьому окрузі.

На підставі уточненого протоколу та з урахуванням рішень судів, які набули законної сили, Комісія встановила результати проміжних виборів народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87. Так за даними протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в ОВО № 87 з поміткою “Уточнений” народним депутатом України обрано Василя Вірастюка. За нього проголосувало 15 536 виборців, що становить 30,5% від кількості виборців, які взяли участь у голосуванні. Відповідний протокол ЦВК підписали всі присутні на засіданні члени Комісії, двоє з них – з окремою думкою.

Голова Комісії Олег Діденко зазначив, що ЦВК опрацювала отримані від ОВК матеріали, в тому числі рішення судів, зокрема і на предмет їх виконання окружною комісією:

“Було з’ясовано, що ті обставини, які могли слугувати підставою для зобов’язання ОВК скласти уточнений протокол були предметом судового розгляду. 

При прийнятті протоколів від ОВК про підсумки голосування в окрузі у членів Комісії було багато запитань, на які фактично була дана відповідь якраз судами.

В даному випадку ми виходили з того, що ЦВК, як і всі державні органи, зобов’язана виконувати рішення судів і не може приймати рішення всупереч тих рішень судів, які набрали законної сили.

Законом не передбачено іншого варіанту дій ЦВК у цій ситуації окрім як встановити результати виборів на підставі уточненого протоколу ОВК та судових рішень”.

Разом з тим Комісія вважає за необхідне відреагувати на відомі їй факти порушення законодавства України про вибори в цьому окрузі з метою захисту прав суб’єктів та учасників виборчого процесу.

В ході опрацювання виборчої документації, рішень судів, звернень громадян та окремої думки членів ОВК, Комісія виявила обставини, які потребують з’ясування правоохоронними органами. Зокрема – щодо виявленої нестачі виборчих бюлетенів по окремих виборчих дільницях, які можуть свідчити про незаконне знищення (викрадення) виборчої документації, що відповідно до Кримінального кодексу України є кримінальним правопорушення та потребують перевірки і надання відповідної оцінки правоохоронними органами.

Однак, згідно чинного законодавства, Комісія не уповноважена надавати правову оцінку діянням, які можуть містити ознаки адміністративного, кримінального правопорушення, проводити перевірку обставин, приймати відповідні рішення про притягнення винних осіб до відповідальності.

Тому Комісія звернулася до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у своєму рішенні обставин порушення законодавства України про вибори під час встановлення підсумків голосування на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в ОВО № 87 та вжиття згідно із законодавством України заходів реагування.

Олег Діденко зазначив, що ці вибори дійсно були досить складними:

“Понад 50 кримінальних проваджень було відкрито за порушення на різних етапах виборчого процесу і ми занепокоєні тією ситуацією, що під час опрацювання виборчої документації була виявлена недостача виборчих бюлетенів. З цього приводу вже порушені кримінальні провадження і це питання перемістилося від оцінки з боку ЦВК до сфери оцінки правоохоронних органів, які сподіваюся зможуть встановити всі обставини цієї справи та притягнути порушників до відповідальності.

Мабуть справді це яскравий приклад, чому варто відмовлятися від мажоритарної системи і запроваджувати пропорційну, яка менш вразлива до подібних порушень”.

Заступник Голови Віталій Плукар зазначив, ЦВК зі свого боку намагалася оперативно і ефективно вживати всіх заходів, в межах своїх повноважень для врегулювання і приведення в належне русло і роботи ОВК, і взагалі перебігу виборчого процесу.

Він також додав, що це звернення до Національної поліції є свого роду колективною окремою думкою Комісії в ситуації, коли ЦВК не наділена функціями ні правоохоронного, ні слідчого органу:

“Це компетенція правоохоронних органів. Ми можемо лише до них звернутися, щоб ще раз підкреслити важливість того, щоб винні понесли відповідальність і щоб це стало превентивним механізмом, щоб в майбутньому такі порушення не мали місця”. Таким чином Комісія завершила розгляд питання про підсумки голосування в одномандатних виборчих округах № 50 і № 87 на проміжних виборах народних депутатів України 28 березня 2021 року.