26 квітня – чорний день календаря для мільйонів людей , що постраждали  і зараз страждають від аварії  на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986року.   Це найбільша техногенна катастрофа на атомних станціях. Великі території України зазнали значного радіаційного забруднення. І майже 200тис населення були евакуйовані з місць постійного проживання .Території кількох областей були виведені з землекористування.  Брудна радіоактивна хмара розповсюдилось на значні території і залишило сліди у багатьох країнах , включаючи и і США . На ліквідацію аварії були мобілізовані значні  людські , технічні і наукові ресурси колишнього СРСР. Самовіддано і мужньо  учасники ліквідації вели роботи по приборканню катастрофи. Була приборкана    пожежа на станції, проведена дезактивація території, локалізовано розповсюдження радіації, і за сім місяців був споруджений  об’єкт  “Укриття”.  В наше життя ввійшли малознайомі раніше терміни : “ліквідатори, “зона відчуження “, “саркофаг”,” гранично допустимі дози випромінювання”.  А головне з’явилися глобальні проблеми , пов’язані з цією катастрофою у людей. Сотні тисяч людей –  ліквідаторів зазнали випромінювання ,  значно участилися хвороби і функційні розлади .Тому  гостро постали питання соціального захисту постраждалих учасників ліквідації , які  досі не вирішені.   

А над самим об’єктом вже давно зведений другий “саркофаг” . З 1986 року досліджено не більше 80% території “Укриття”. Інша територія недоступна  через перешкоди , що виникли в результаті вибуху. Існує потенційний ризик викидів радіоакативного пилу в навколишнє середовище у разі руйнування “саркофагу” .

На самій станції оцінюють її стан  таким чином : у разі землетрусу силою 4, 3 бали за шкалою Ріхтера можливе падіння частини крівлі саркофагу. Новий конфайенмент сприятиме перетворюванню зруйнованого блоку станції в екологіччно безпечний об’єкт і має форму арки заввишки 100метрів і довжиною 250м. Його змонтували на спецмайданчику  і потім насунули на старий саркофаг.